Ερωτήσεις για Python - πρόγραμματισμός ύλης

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 19 Σεπ 2017, 10:51:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

διδάσκω πρώτη φορά το μάθημα φέτος και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στα αρχικά κεφάλαια

1) στην σελίδα 20 του βιβλίου των εργασιών του μαθητή, στο παράδειγμα Γ, η μεταβλητή α έχει τιμή 11 .. αυτό που υποθέτω είναι πως το 0ΧΒ είναι ο αντίστοιχος δεκαεξαδικός... σωστά ή καμία σχέση ?? υπάρχει κάπου στο σχολικό ή κάπου αλλού κάποια αναφορά να διαβασω ??

2) υπάρχει τρόπος να διαβάσουμε με την εντολή Input πολλές μεταβλητές ?? κάτι αντίστοιχο πχ του x,y,z=1,2,3 ?? στα παραδείγματα μέχρι στιγμής χρησιμοποιείται χωριστά

3) για να υπολογίσουμε πχ τον μέσο όρο 2 αριθμών η εντολή είναι mo=(a+b)/2.0 σωστά ?? για να βγει πραγματικό αποτέλεσμα ? το (α+β)/2 υποθέτω είναι λάθος ??

4) μήπως μπορεί κάποιος να μοιραστεί κάποιον ενδεικτικό προγραμματισμό ύλης για να έχω ένα μπούσουλα πάνω κάτω για την πορεία της  ??

ευχαριστώ


taxata

1) ναι
2) a,b,c = input("bla bla = ")
3) εάν οι μεταβλητές a & b είναι float δεν είναι λάθος το (a+b)/2, εάν είναι int θέλει (a+b)/2.0 ή αλλιώς μετατροπή πχ a = float(a), b = float(b), όλα αυτά βέβαια για python 2.x
4) περίμενε να βγει η νέα ύλη γιατί έχουν αλλάξει τα μαθήματα και οι αντίστοιχες ώρες διδασκαλίας οπότε αναμένονται κάποιες αλλαγές ....
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Λαμπράκης Μανώλης

ωραία συνάδελφε ευχαριστώ...ξέρουμε πότε περίπου βγαίνει η ύλη για επαλ ??

taxata

Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Λαμπράκης Μανώλης

Στα δίκτυς που έκανα και πέρυσι αν δεν κάνω λάθος με μία γρήγορη ματιά είναι τα ίδια ...στον προγραμματισμό το ίδιο ισχύει ;;

polikarpos

Kαι στον προγραμματισμό τα ίδια ισχύουν, αλλα άλλαξε λίγο το ιδιο το βιβλίο πχ προσθήκη slicing 8.2
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα

μήπως τώρα που βγήκε η ύλη μπορεί κάποιος συνάδελφος που έκανε πέρυσι το μάθημα να προτείνει έναν ενδεικτικό προγραμματισμό ύλης ?? σε φροντιστήριο κάνω ένα τμήμα με 2 παιδιά οπότε μπορώ να "τρέξω" και λίγο την ύλη ... βασικά επειδή τα διδάσκω πρώτη φορά πολλά μου φαίνονται για τυς μαθητές...επίσης να ρωτήσω, πίνακες υποτείθεται γνωρίζουν από πέρυσι ??

Κατερίνα Μ

Πέρυσι έκανα σε ένα παιδί και φέτος έχω κι εγώ άλλα δύο. Η ύλη είναι μεγάλη για να τη βγάλεις μέσα σε λίγους μήνες. Άσχετα που πάνω από τη μισή θα έπρεπε να τη γνωρίζουν από τη Β, συμπεριλαμβανομένων και των πινάκων. Γι αυτό και το σχολικό στη Γ σε βάζει κατευθείαν σε αναζήτηση-ταξινόμηση.
Αν κάνεις και σε παιδιά γενικού λυκείου ισχύει ότι και σε αυτά. Υποτίθεται πως ξέρουν από τη Β αλλά... δεν.