Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

control_data

Απλά για υπενθύμιση:

Παράθεση από: morfeus στις 09 Σεπ 2013, 01:24:05 ΠΜ
24hours@otenet.gr,
aggkyr@otenet.gr,
akrpress@otenet.gr,
arthro@toarthro.gr,
Editors@avgi.gr,
a1@alpha1.gr,
victorypress@vivodinet.gr,
tovima@dolnet.gr,
dimokratia@dimokratianews.gr,
info@edromos.gr,
news@elora.gr,
eleftherotypia@eleftherotypia.net,
ependytis@ependytis.gr,
epohi@otenet.gr,
info@ergasiatora.gr,
estianews@otenet.gr,
elladaavrio@gmail.com,
contact@efsyn.gr,
info@kathimerini.gr,
press@kefalaio.gr,
info@kosmospress.eu,
avriani@kmg.gr,
dimokratiathess@dimokratianews.gr,
mailbox@rizospastis.gr,
epikoinwnia@m-lkke.gr,
logosnew@otenet.gr,
makthes@makthes.gr,
info@tanea.gr,
eidiseis@otenet.gr,
nikipress@otenet.gr,
info@paraskhnio.gr,
topontiki1@yahoo.gr,
efrixi@gmail.com,
desk@parapolitika.gr,
paron@paron.gr,
prin@otenet.gr,
protothema@protothema.gr,
info@stokarfi.gr,
info@toxwni.gr,
typosb@otenet.gr,
espresso@espressonews.gr,
inpresssunday@yahoo.gr,
info@nextdeal.gr,
info@newsroom.com.gr,
info@press-time.gr,
news@realnews.gr,
maritime@davinci.com.gr
info@tvxs.gr,
info@zougla.gr,
info@e-magazino.gr,
madata.gr@gmail.com,
info@newsbomb.gr,
contact@newsbeast.gr,
news@realnews.gr,
newsroom@realfm.gr,
marilena@pegasusinteractive.gr,
info@realnews.gr,
syntaxi@kathimerini.gr,
epistoles@kathimerini.gr
webmaster@megatv.com
webmaster@antenna.gr
info@star.gr
pr@alphatv.gr
info@maketv.gr
skai@skairadio.gr
kanali@parliament.gr
^^^^ Υπενθύμιση.

Επίσης, SMS στο 54260 (0.31€) "ΠΓ μήνυμα". Έχουν ήδη πάρει πολλά μηνύματα και έχουν διαβάσει 3 (τουλάχιστον απο όσο άκουσα) σχόλια. Υπήρχε και ένα πολύ καλό για τον παπού που έδωσε για μαθηματικό στα 4 μαθήματα και για το εγγόνι που με το νέο λύκειο θα δώσει στα ίδια!

thrace

Ξεκινήσαμε νωρίς!!!
•   Μηνύματα, mail, τηλέφωνα σε όλες τις ενημερωτικές εκπομπές!
•   Όσοι βρίσκεστε Αθήνα να επικοινωνείτε ασταμάτητα και με τα ραδιόφωνα!
•   Μηνύματα, mail, τηλέφωνα σε γραφεία βουλευτών!
•   Ευχαριστήρια και ευγνωμοσύνη σε όσους μας συμπαραστάθηκαν!
•   Ένταση σε όλους τους κυβερνητικούς βουλευτές!
•   ΤΕΛΟΣ η ευγένεια και η λογική!!!

Το κάθε τηλεφώνημα ή mail, είναι ένα λιθαράκι στον αγώνα μας!
Πιστέψτε το είναι εφικτό!  Το μόνο ανοιχτό θέμα είναι το δικό μας! Μετράνε αντιδράσεις! 
Εμείς θα ανατρέψουμε την κατάσταση!!!

thrace

54260 ΠΓ <ΚΕΝΟ> ΜΗΝΥΜΑ  (SKY)
54103 ΚΜ<ΚΕΝΟ> ΜΗΝΥΜΑ  (MEGA)
2106025929-30   (ANTENA)


itt

Παράθεση από: savant στις 09 Σεπ 2013, 12:33:04 ΠΜ
Άμα δεν είναι η πληροφορική στηριγμένη σε βασικές επιστήμες τότε αφήστε να βγαίνουν πληροφορικοί από τα ΙΕΚ

Το ηλίθιο ομολογουμένως επιχείρημα της "βασικότητας" μιας επιστήμης καλύτερα να το αφήσεις στην άκρη. Όλα είναι συνδυασμός μαθηματικών και φυσικής, αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως, γιατί είναι κτισμένα πάνω σε abstractions των θεμελίων τους.

control_data

"Η πληροφορική είναι βασική επιστήμη (http://bit.ly/1aRWzCE, http://bit.ly/1ctot60, http://bit.ly/16LRILJ)" και το θέμα κλείνει εδώ. Δεν χρειάζεται πολυλογία και άλλα επιχειρήματα, οποιοσδήποτε θα επιχειρήσει για το αντίθετο θα φάει τα μούτρα του (ειδικά αν είναι Χημικός, Φιλόσοφος-Ιστορικός, Χρυσαυγίτης ή άνθρωπος του Υπουργείου).

Σημαντικότερα είναι τα απλά λόγια όπως παραπομπή στο άρθρο της Καθημερινής (http://bit.ly/17XYSDe) και μια απλή επιχειρηματολογία (παράδειγμα)
Παράθεση"Οι εταιρείες διαπιστώνουν έλλειψη εξειδικευμένων προγραμματιστών. Επτά φορές περισσότεροι υποψήφιοι για θέσεις γραφείου από ό,τι για θέσεις software engineers, web-mobile developers."

Σε τι οφείλεται το παραπάνω πρόβλημα ; Εδώ και 13 χρόνια οι σχολές Πληροφορικής δεχότανε υποψηφίους που δεν είχανε εξεταστεί στην Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Η/Υ αλλά στην Χημεία. Το οτι ένας υποψήφιος Πληροφορικής έχει καλές επιδόσεις στη Χημεία δεν σημαίνει οτι είναι και κατάλληλος για την σχολή του. Και ενώ υπήρχε η επιλογή για τους υποψηφίους αυτούς να εξετάζονται στο μάθημα του Προγραμματισμού, με το νέο νομοσχέδιο η επιλογή αυτή καταργείται και πλέον όλοι θα εξετάζονται σύμφωνα με τις Δέσμες του 1980.

Αν πιστεύετε οτι η αντικατάσταση του πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον" με το μάθημα Ψηφιακού Αλφαβητισμού που υποστηρίχθηκε απο την κ. Ρεπούση (Ιστορικός-Φιλόσοφος), τον κ. Ηλιόπουλο (Χρυσή Αυγή) και φυσικά απο το Υπουργείο Παιδείας θα συμβάλλει στη λύση του παραπάνω προβλήματος, κάνετε λάθος.

Ο Ψηφιακός Αλφαβητισμός είναι η χρήση εφαρμογών στον υπολογιστή. Είναι οι "θέσεις γραφείου" που αναφέρει το άρθρο της Καθημερινής.

Το πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα που καταργείται είναι η ανάπτυξη, η δημιουργία των εφαρμογών αυτών. Είναι η δυνατότητα εξαγωγής λογισμικού στο εξωτερικό. Είναι η βασική επιστήμη που είναι απαραίτητη στους software engineers, web-mobile developers που αναφέρει το άρθρο της Καθημερινής. Αν ένας μαθητής δεν μπορεί να γράψει προγράμματα στον υπολογιστή και δεν μπορεί να φτιάξει απλές εφαρμογές, δεν θα πρέπει να εισάγεται σε σχολές Πληροφορικής ασχέτως των επιδόσεών του στη Χημεία. Σε αντίθετη περίπτωση κάνει κακό και στην επαγγελματική του πορεία και στην σχολή του.

Αν πιστεύετε οτι η κατάργηση του μαθήματος αυτού απο τις πανελλαδικές εξετάσεις και η αντικατάσταση του απο την Χημεία όπως γινότανε στις Δέσμες του 1980 είναι ένα μεγάλο λάθος, τότε θα πρέπει να καταψηφίσετε το άρθρο 04 του νομοσχεδίου για το Νέο Λύκειο.

Σε ότι αφορά στα SMS δείτε την Πρώτη Γραμμή στο ΣΚΑΙ -- http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64410 Β' Μέρος στο 3:00, στο 19:15 και στο 26:48 (απίστευτο!). Απλά, ξεκάθαρα και που να κάνουνε τον ακροατή να λέει "μα τι κάνουν!".

billdnet

Νομίζεις ότι το abstraction το κατάλαβε;  ;)

billdnet

#4327
 >:(

apom

#4328
Παράθεση από: bill_net στις 09 Σεπ 2013, 11:53:04 ΠΜ
Συνάδελφοι ... βομβαρδίστε τους τηλεφωνικός.

================
    2013
-  1988
------------
    25 (χρόνια)

25*40*15.000 = 15.000.000 €  ;)

Βάση της μεθόδου "ΕΜΠΡΟΣ...ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ" αυτό αντιστοιχεί στο ποσό των: 5.111.250.000 δρχ
Εποχή που όλοι νοσταλγούμε  ;)

..........  ;)

control_data

Απόσπασμα απο μια εξαιρετική επιστολή που εστάλει στο θερινό τμήμα:

ΠαράθεσηΕίμαι ζωντανό παράδειγμα του συστήματος που προτείνει το Νέο Λύκειο (είναι ίδιο με το παλιό σύστημα των Δεσμών). Το πάθος μου ήταν και είναι η πληροφορική. Προσπαθησα στη δεκαετία του 90, με το σύστημα των δεσμών, να περάσω σε μια σχολή πληροφορικής στην Ελλάδα αλλά ήταν αδύνατον λόγω του ότι έπρεπε να γράψω καλά στη Φυσική και τη Χημεία. Μετά από 2 χρονιές τα παράτησα και πήγα στην Αγγλία για να σπουδάσω αυτό που αγαπούσα. Αφού τελείωσα τη σχολή (και αφού άφησα πολλά χρήματα εκεί) γύρισα στην Ελλάδα και εργάζομαι έκτοτε στον κλάδο μου ανεπηρέαστος από τα ποσοστά ανεργίας. Ο κλάδος της πληροφορικής έχει και θα έχει πολύ περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά στο μέλλον. Μην στείλετε περισσότερα παιδιά στο εξωτερικό. Καταψηφίστε το άρθρο 04 του Νέου Λυκείου.

Οποιοσδήποτε βλέπει το δέντρο των συντεχνιών, του εργασιακού των φροντιστηριακών καθηγητών, του παροπλισμού ικανότατων καθηγητών στο δημόσιο κλπ χάνει το δάσος. Το δάσος είναι οτι το Άρθρο 04 θα εμποδίσει την είσοδο ικανών υποψηφίων στις σχολές που θα αξιοποιήσουν και θα αναδείξουν την ικανότητά τους.

Το οποιό είναι υποτίθεται ο σκοπός των Πανελλαδικών εξετάσεων και οποιουδήποτε συστήματος εισαγωγής στην τριτοβάθμια.

Για τον λόγο αυτό, το άρθρο 4 πρέπει να αλλάξει ή να καταψηφιστεί απο όλους. Μπορεί να πληγωθεί λίγο ο εγωισμός κάποιων ανθρώπων στο υπουργείο αλλά μια αντίθετη εξέλιξη θα οδηγήσει την κυβέρνηση μπροστά στην απορία πολλών, την επιδοκιμασία λίγων και την οργή των περισσότερων.

mdoumeni

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις προηγούμενες σελίδες θέλω να ρωτήσω αν έχουμε κανονίσει κάποια συνάντηση αύριο στις 19.00 στο Σύνταγμα; και που; Η δράση της ομάδας είναι αξιέπαινη.
"Το μυαλό δεν είναι δοχείο για να γεμίσει αλλά μια φωτιά που θα ανάψει.", Πλούταρχος (46 – 127),
http://mdoumeni2012.blogspot.gr

thrace

Παράθεση από: mdoumeni στις 09 Σεπ 2013, 02:08:36 ΜΜ
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις προηγούμενες σελίδες θέλω να ρωτήσω αν έχουμε κανονίσει κάποια συνάντηση αύριο στις 19.00 στο Σύνταγμα; και που; Η δράση της ομάδας είναι αξιέπαινη.

Είναι αργά νομίζω για συναντήσεις και πορείες. Το συζητάνε σήμερα και το ψηφίζουν αύριο!
Μίλησα σήμερα με αρκετούς συνεργάτες βουλευτών και μου είπαν ότι η σημερινή ημέρα είναι η κρισιμότερη! Επιπλέον οι αντιδράσεις μας είναι δυνατό να επηρεάσουν την κατάσταση. Δεν είναι ώρα να μιλήσουμε για το μετά και για ευθύνες. Αν

thrace

Παράθεση από: mdoumeni στις 09 Σεπ 2013, 02:08:36 ΜΜ
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις προηγούμενες σελίδες θέλω να ρωτήσω αν έχουμε κανονίσει κάποια συνάντηση αύριο στις 19.00 στο Σύνταγμα; και που; Η δράση της ομάδας είναι αξιέπαινη.

Είναι αργά νομίζω για συναντήσεις και πορείες. Το συζητάνε σήμερα και το ψηφίζουν αύριο!
Μίλησα σήμερα με αρκετούς συνεργάτες βουλευτών και μου είπαν ότι η σημερινή ημέρα είναι η κρισιμότερη! Επιπλέον οι αντιδράσεις μας είναι δυνατό να επηρεάσουν την κατάσταση. Δεν είναι ώρα να μιλήσουμε για το μετά και για ευθύνες. Αν ο καθένας από εμάς κάνει 10-15 τηλέφωνα και ανάλογα mail που να δείχνουν την οργή και την αγωνία μας ίσως να είναι αρκετά!


apom

Οταν κάποιος προσπαθεί να κατεδαφισει το σπίτι σου υπάρχουν 2 τρόποι αντίδρασης

1. Να προσπαθήσεις να τον εκλογικέψεις και να προσπαθήσεις να πάρεις με το μέρος σου τους γείτονες μήπως και του αλλάξουν γνώμη.

2. Τον σκοτώνεις αυτόν και όλους τους συγγενείς του πριν κάνει οτιδήποτε... και χωρίς προειδοποίηση... ο επόμενος που θα το προσπαθήσει θα το ξανασκεφτεί!!!!

Εμένα ποτέ δεν μου άρεσε η διπλωματία... πολύς χρόνος για το τίποτα... και μπλά μπλά από άτομα που ούτε περίπτερο δεν θα μπορούσαν να ''τρέξουν''. Προσπαθεί κάποιος να σου κάνει ένα κακό; του δίνεις να καταλάβει ότι εσύ θα τον χτυπήσεις πολλαπλάσια και θα πονέσει ακόμα περισσότερο... ( προφανώς είμαι οπαδός της δεύτερης επιλογής)

Πολύ με το σεις και με το σας... είναι ορισμένοι... όποιος κατάλαβε κατάλαβε... εάν οι απόψεις μου δεν είναι αρεστές ευχαρίστως να διαγράψω τον λογαριασμό μου.Μια απλή παράκληση απο έστω κι έναν διαχειριστή... και καλά να περνάτε!!!