Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Menelaos

Παράθεση από: nikosx στις 27 Αυγ 2013, 04:30:31 ΜΜ
μίλησα στο τηλέφωνο με την Καθημερινή και μου είπαν οι άνθρωποι ότι αυτές οι δηλώσεις έγιναν στην εφημερίδα σήμερα από τον Υφυπουργό και μάλιστα συγκεκριμένα ότι δεν θα εξετάζεται πανελλαδικά το μάθημα
Μας έκαναν την καρδιά περιβόλι!!

tdrivas

τι ωραία που θα φάνταζε τώρα το πακέτο 4+1 με το +1 εν προκειμένω να είναι η επιστήμη Υπολογιστών για όσους θέλουν..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

labrosD

Δεν έπρεπε να μιλήσει η Αγγελικούλα. Προφανώς υπάρχουν Χημικοί σπιούνοι στο φόρουμ και απο χτες το βράδυ ξαναδουλέψανε υπόγεια...

lkt

Άλλα λέει στα κανάλια, άλλα στις εφημερίδες, άλλα το πρωί, άλλα το μεσημέρι... Είναι απλά άλλος ένας πολιτικός με σήμα την ...αξιοπιστία!

Παντελης Τσιράκης

Κάθε μέρα εκτίθεται μακάρι να ξαναγίνει

AlexPapplir

αν ισχυουν τα νεωτερα, πρεπει να οπλισουμε την επιτροπη ΜΥ με επιχειρηματα, 

GEG

Σύντροφοι......

Το σχέδιο νόμου ψηφίζεται στις 6-7 Σεπτεμβρίου.
Μπορούμε να πετύχουμε να είναι ΠΑΝΕΛΑΛΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ
Ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί....
Τώρα θα πέσουν οι μάσκες μέσα στην βουλή....
Hey! It compiles! Ship it! :-)

lkt

Παράθεση από: morfeus στις 27 Αυγ 2013, 04:37:55 ΜΜ
τι ωραία που θα φάνταζε τώρα το πακέτο 4+1 με το +1 εν προκειμένω να είναι η επιστήμη Υπολογιστών για όσους θέλουν..
Να μία πολύ καλή πρόταση για την επιτροπή που θα μπορούσε να παίξει σε θετικοτεχνολογική και γιατί όχι και στα παιδαγωγικά και στις στρατιωτικές...

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

θα γίνουμε  καρδιακοί στο τέλος έλεος..................
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

apom

Παράθεση από: GEG στις 27 Αυγ 2013, 04:42:42 ΜΜ
Σύντροφοι......

Το σχέδιο νόμου ψηφίζεται στις 6-7 Σεπτεμβρίου.
Μπορούμε να πετύχουμε να είναι ΠΑΝΕΛΑΛΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ
Ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί....
Τώρα θα πέσουν οι μάσκες μέσα στην βουλή....

Δεν νομίζω να απασχολεί και ιδιαίτερα τους βουλευτές πάντως...

apom

Γνωρίζουμε εάν θα κατατεθεί σήμερα το νομοσχέδιο; Να πάω καμιά βόλτα ρε παιδιά;;

dpa2006

Παράθεση από: gpapargi στις 27 Αυγ 2013, 03:04:49 ΜΜ
Πολύ καλό κείμενο. Μιλάει για πληροφορική ως επιστήμη (αλγοριθμική σκέψη, problem solving), μιλάει για πληροφορική ως δεξιότητα, κάνει αντιπαραβολή με τη χημεία ως μάθημα εξέτασης για τεχνολογικές σχολές ΚΑΙ υπογράφεται από βαριά ονόματα. Τα έχει όλα.
Οι 6 ώρες για το πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα είναι υπερβολικές και δε θα περάσουν.  Αλλά γενικά μια τέτοια παρέμβαση θέλαμε από τους ακαδημαϊκούς.

Υπάρχουν αντίστοιχα κείμενα από άλλα πανεπιστήμια;
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλα κείμενα,θα κάνω μια έρευνα.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

GEG

Παράθεση από: apom στις 27 Αυγ 2013, 05:18:18 ΜΜ
Γνωρίζουμε εάν θα κατατεθεί σήμερα το νομοσχέδιο; Να πάω καμιά βόλτα ρε παιδιά;;
Ναι θα κατατεθει σήμερα....έτσι λένε
Hey! It compiles! Ship it! :-)

thana$i$

Τα χαΐρια μας και οι προκοπές μας κάνουν διεθνή καριέρα
Greece Proposing Giant Step Backward

http://blog.acm.org/csta/

gkatsion

Αγαπητοί Συνάδελφοι σας ξαναγράφω,

είμαι χαρούμενος πρώτα πρώτα με τα πιθανά νέα που έχουμε για τα μαθήματα μας στο Λύκειο,

δεν κατηγορώ κανέναν, για αυτό που θα γράψω, αλλά πρέπει να σας το πω γιατί ισχύει, και θα το διαπιστώσετε,

αύριο στο Σύνταγμα θα συναντηθούμε, θα μιλήσουμε, θα φωνάξουμε, θα διεκδικήσουμε, ΜΑΖΙ
και θα το κάνω πάλι περήφανα δίπλα σας, σας το υπογράφω!

Αλλά επειδή πρέπει να είμαι ειλικρινής μαζί σας, και το εισπράττω από τους "ομοίους" μου, και θα καταλάβετε τι εννοώ,
είναι ότι αισθάνομαι για μια ακόμη φορά "πουλημένος"....

τώρα θα μου πείτε από ποιον; από τους ΠΕ19-20; από την ΠΕΚΑΠ, την ΕΠΥ, την ΕΠΕ; από τους παλιούς; από τους έχοντες
οργανική σε γυμνάσιο ή λύκειο;

σίγουρα από κάποιους από όλους αυτούς!

και ο λόγος είναι ότι τόσο καιρό, που παλεύουμε για το μάθημα στο Λύκειο, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ
γιατί δεν υπάρχει μέλλον χωρίς υψηλού επιπέδου μαθήματα στο Λύκειο και τις Πανελλήνιες ώστε να έχουμε υπόσταση ισχυρή
ως επιστήμη (και εγώ από την πλευρά μου έγραψα και έστειλα σε όποιους μπορούσα, και καθηγητές ΑΕΙ, και βουλευτές),

δυστυχώς χιλιάδες, και το εννοώ χιλιάδες από εμάς (θα το δείτε από τις αιτήσεις +- 2000 θα είναι), με το πιστόλι
στον κρόταφο, και χωρίς να το θέλουμε κάναμε αίτηση για μετάταξη στην πρωτοβάθμια, ώστε να μην χαρακτηριστούμε
εξ' ολοκλήρου πλεονάζοντες, αφού με το +2 τα κενά στην βθμια καλύπτονται εκ των έσω (οργανικές - υπεράριθμοι), και
αυτά στην αθμια από τους αιτούντες (που υπήρχαν από την πρώτη μέρα πολλοί!),

αυτό μας οδήγησε όλους, και είμαστε πολλοί, που παρότι είμαστε σε τόπο κατοικίας, και δεν θελουμε πρωτοβάθμια,
γιατί έχουμε ματώσει στο Λύκειο και στο ΑΕΠΠ, να κάνουμε αίτηση για λόγους διαβίωσης και μόνο!

Ώστε να μην βρεθούμε ξαφνικά, ξανά μακριά ή απολυμένοι!!


Ξέρω σας κούρασα,
δεν θα σταματήσω να στηρίζω τον αγώνα στο Λύκειο και στις πανελλήνιες!
αυτό με ενδιαφέρει και εμένα,
και ελπίζω με κάποιο θαύμα στο μέλλον να επανέλθω και εγώ μαζί σας (σε περίπτωση που φύγω τώρα)
αλλά θα με συγχωρήσετε,
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ότι αγωνίζομαι για άλλους.


ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ όλοι μαζί, με κάποιο τρόπο να αγωνιζόμασταν ως ΠΕ19-20 και για τις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ-ΜΕ ΑΠΕΙΛΗ ΟΠΛΟΥ
ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ. Και όχι μόνο για το Λύκειο και τις πανελλήνιες. Ταυτόχρονα!!!

Γιατί με αυτό που έγινε, ενώ είμασταν όλοι μαζί, τώρα πολλοί αισθάνονται ξένοι, ότι φεύγουν, ότι δεν έχουν ελπίδα να
γυρίσουν, ούτε σε 5 χρόνια, και κανείς μα κανείς ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕ τι να κάνουν για να μην βρεθούν σε αυτή την
δύσκολη θέση.


Υ.Γ. Με συγχωρείτε που σας κούρασα, θα τα πούμε και αύριο από κοντά, αλλά αυτά που σας μετέφερα είναι
μια δυσάρεστη πραγματικότητα, την συζητάω καθημερινά, και πολλοί δεν θα έρθουν αύριο, από αυτές τις
2 χιλιάδες, γιατί αισθάνονται ότι το σύστημα, το σχολείο, ο σύλλογος, αλλά και οι ίδιοι οι ΠΕ19-20, τους πέταξαν ΕΞΩ!

Υ.Γ.2 Αν παραμείνουμε δυναμικά, στις βαθμίδες της βθμιας εκπαίδευσης, και σε κάποιο διάστημα, χρειάζονται πάλι
καθηγητές στην βθμια, θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι ώστε να επιστρέψουμε;; (μακάρι...)

ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ