Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

billdnet

Παράθεση από: GEG στις 27 Αυγ 2013, 08:52:46 ΠΜ
Είπε οτι θα είναι και στην Α και στην Β και στην Γ αλλά δεν είπε αν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο......
Ρε φίλε θα μας βγάλουν την ψυχή.....
Με το τσιγκέλι ...

Τα ίδια Παντελή μου ... τα ίδια Παντελάκι μου.

Το δημοσίευμα στα ΝΕΑ και η παρούσα συνέντευξη του υφυπουργού ΔΕΝ με πείθουν. Επαναλαμβάνετε το ίδιο εργάκι, το ίδιο πολιτικό παιχνίδι. 

Μας έχουν όλο το καλοκαίρι και βράζουμε στο ζουμί μας.

ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ!!!!!!


petrosp13

Σιγά μην καταλαβαίνει ο Κεδίκογλου διαφορά μαθήματος Γενικής Παιδείας με Κατεύθυνσης
Θα έχει μάθημα σε κάθε τάξη. Σας φτάνει

Πάντως, φάνηκε φως στο τούνελ κι ευτυχώς δεν είναι το τρένο
Σκοράραμε στις καθυστερήσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Vasilis Sp.

Παράθεση από: pgrontas στις 27 Αυγ 2013, 09:18:01 ΠΜ
Φανή αυτά που λες είναι σωστά, αλλά δεν αφορούν εμάς. Εγώ αυτό που είδα αυτές τις μέρες, είναι ότι εμείς ως κλάδος βρισκόμαστε πεσμένοι και έρχονται οι άλλοι και αντί να μας βοηθήσουν να σηκωθούμε μας κλωτσούν.
Είδες κανέναν να υπερασπίζεται την ανάγκη για πληροφορική; Όλοι έτρεξαν να πάρουν τις ώρες που περισσεύουν.
Είδες κανέναν να υπερασπίζεται όσους υπο ψυχολογική πίεση αναγκάζονται να πάρουν απόφαση ζωής και να μεταταχθούν στην πρωτοβάθμια;
Εγώ αυτό που είδα και που άκουσα είναι για συντεχνίες χωρίς υποχρεωτικό μάθημα.
Πολύ σωστά pgrontas. Επίσης θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα (βέβαια το timing δεν είναι σωστό). Όποια και αν είναι η κατάληξη αυτού του αγώνα που συνεχίζεται εγώ προσωπικά "ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ"...

lp

Σήμερα ανακοινώνονται και οι μετατάξεις. Μάλλον τους βγήκαν τα νούμερα για Αθμια και μας βάζουν και στο Λύκειο.

Ισως και όλα να ήταν προσχεδιασμένα για να γίνουν οι αιτήσεις για μετάταξη. Αυτά μου άφησαν μια πίκρα για τους θεσμούς, τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων, το σχολείο...

Υ.Γ. Τώρα έχω αγωνία για τη Χημεία μια και στην οικογένεια είματε ενας πληροφορικός και μία χημικός!
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

petrosp13

Παράθεση από: ggfiogos στις 27 Αυγ 2013, 09:38:33 ΠΜ


Υ.Γ. Τώρα έχω αγωνία για τη Χημεία μια και στην οικογένεια είματε ενας πληροφορικός και μία χημικός!


Τι αγωνία να έχεις
Όπως ήταν τα πράγματα, ή θα τα έπαιρνε η γυναίκα σου όλα, ή θα τα μοιραζόσασταν

;) ;) ;)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lp

Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Αυγ 2013, 09:40:50 ΠΜ
Τι αγωνία να έχεις
Όπως ήταν τα πράγματα, ή θα τα έπαιρνε η γυναίκα σου όλα, ή θα τα μοιραζόσασταν
;) ;) ;)
Εχει να κάνει με το ελάχιστο αριθμό παιδιών σε κάθε κατεύθυνση. Πιθανότατα να μην δημιουργούνται όλες οι κατευθύνσεις σε ένα σχολείο (όπως γίνεται τώρα)  ανάλογα με το πλήθος των μαθητών.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

tropheus

Παράθεση από: GEG στις 27 Αυγ 2013, 08:52:46 ΠΜ
Είπε οτι θα είναι και στην Α και στην Β και στην Γ αλλά δεν είπε αν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο......
Ρε φίλε θα μας βγάλουν την ψυχή.....
Με το τσιγκέλι ...

Ο Κεδίκογλου δεν είπε αν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο γιατί απλά δεν ξέρει !!!
Την προηγούμενη φορά πριν λίγες μέρες στον ΑΝΤ1 είπε ότι η πληροφορική θα είναι ενισχυμένη στο γυμνάσιο και 4 ώρες αργότερα από 2ωρο έγινε μονόωρο ...
Δεν υπάρχει στενή επαφή του Κεδίκογλου με τα υπόλοιπα τμήματα του υπουργείου. Είναι ξεκάθαρο ότι ο ένας (ΝΔ) αγνοεί τον άλλο (ΠΑΣΟΚ)

petrosp13

Και ο αφελής βγαίνει στα κανάλια χωρίς να ξέρει...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ΤΠ

Ναι αλλά στην πρικειμένη περίπτωση υπάρχουν και δημοσιεύματα, δεν είναι μόνο η δήλωση του κεδίκογλου.

control_data

Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Αυγ 2013, 09:20:42 ΠΜΣιγά μην καταλαβαίνει ο Κεδίκογλου διαφορά μαθήματος Γενικής Παιδείας με Κατεύθυνσης
Θα έχει μάθημα σε κάθε τάξη. Σας φτάνει

Νομίζω οτι καταλαβαίνει, ίσως ήταν αρκετά δύσκολο να το περάσει στα μυαλά των υπολοίπων. Πληροφορική σε κάθε τάξη εκτός κατεύθυνσης/πανελλαδικών είναι αδύνατο. Στην Γ' δεν μπορείς να διδάξεις Πληροφορική σε μαθητή που προετοιμάζεται για εντελώς άσχετες σχολές.

Παράθεση από: ggfiogos στις 27 Αυγ 2013, 09:38:33 ΠΜΥ.Γ. Τώρα έχω αγωνία για τη Χημεία μια και στην οικογένεια είματε ενας πληροφορικός και μία χημικός!

Αποκλείεται να καταργηθεί η Χημεία απο τις νέες Δέσμες. Απλώς θα χάσουν το παντεσπάνι μερικών δεκάδων σχολών που δεν έχουν σχέση με Χημεία.

Τα νέα (χωρίς διάθεση λογοπαιγνίου) είναι καλά. Εγώ θα περίμενα η αλλαγή αυτή να περαστεί μετά απο κατάθεση στη Βουλή αλλά ακόμα καλύτερα έτσι.

Μια ερώτηση που θα ήθελα να απευθύνω στους εκπαιδευτικούς του Δημοσίου: μετά απο το φτύσιμο, και όχι απλά φτύσιμο αλλά υποσκάψιμο, που δέχτηκε μια σοβαρή επιστήμη που εξασφαλίζει προοπτικές στους αποφοίτους της απο τους "συναδέλφους" σας, ποιά θα είναι η απο μέρους σας αντιμετώπιση των απεργιών που θα ξεκινήσουν απο 11/9 ?

chrisk

ρε παιδια εγω (ΠΕ19) εχω οργανικη σε γυμνασιο και σε γενικο λυκειο δεν εχω δουλεψει ποτε (μονο επαλ) οποτε μπορει η αποψη μου να μην εχει ουσιαστικο αντικρισμα αλλα θα την πω:

καταλαβαινω τον αγωνα του κλαδου για πανελλαδικος εξεταζομενο μαθημα και πιστευω οτι μεχρι να ψηφιστει (οχι κατατεθει) το νομοσχεδιο θα πρεπει να το παλευουμε...

αλλα ρε παιδια μηπως λεω μηπως απο απόψεως ωρων ειμαστε καλυτερα τωρα???? αν ισχυσει 2 ωρες σε καθε ταξη-τμημα και εξεταζομενο ενδοσχολικως και βαθμολογουμενο στα τριμηνα δεν εχουμε μετυχει ηδη αυτο που φωνάζουμε εδω και πολλα χρονια, δηλαδη τα τοτε επιλογης να βαθμολογούνται? επισης ουσιαστικα αυξανουμε (αν δεν μενουν ιδιες) τις ωρες μας στο λυκειο (2 σε καθε τμημα) βαλε και τα προτζεκτ βαλε και το εργαστηριο και κατι γινεται...

θα μου πεις είσαι μικροψυχος, κοιτας στενομυαλα μονο τις ωρες, δεν βλεπεις που υποβαθμίζεται το μαθημα, βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος....ποσα φροντηστηρια δεν θα δουλεψουν, ποσοι συναδελφοι βγαζουν εξτρα εισοδημα απο βιβλια σχετικα με το πανελλαδικο μαθημα, σε συγκεκριμενη ομάδα σχολών πρεπει να εξεταζεται η πληροφορικη κ.τ.λ. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑς αλλα μαλλον πιστευω οτι τελικα αυτο θα ειναι το τυρακι (2ωρο σε καθε τμημα) για να μην χασουν ωρες η συντεχνία των χημικων απο φροντιστηρια και ιδιαίτερα...

αυτα ηθελα να καταθεσω και ελπιζω οντως να την κερδισουμε τελικα την μαχη και να το εχουμε ΚΑΙ το πανελλαδικως εξεταζομενο...

AlexPapplir

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).

Γιάννης Αναγνωστάκης

Αν τα νέα είναι πραγματικά καλά σήμερα, προτείνω να ορίσουμε τον Άγιο Φανούριο επίσημο προστάτη των Πληροφορικών!

ΤΠ

Η αγγελικούλα ρε παιδιά ακόμη δεν ξύπνησε;... ;)