Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Javert στις 25 Αυγ 2013, 10:32:15 ΠΜ
Χρειάζεται επειγόντως χάραξη νέας στρατηγικής. Το όχι στην κατάργηση της πληροφορικής στο λύκειο πλέον δεν στέκει.
Το παιχνίδι παίζεται επικοινωνιακά. Δεν έχει νόημα να πείσουμε. Με το δίωρο που μας έταξαν. Άντε να εξηγήσεις τι πως γιατί....
Ενώ με το να είμαστε πχ μάθημα επιλογής παντού, λεμέ "Οι μαθητές μας επιλέγουν". Γι'αυτό δεν το δεχόμαστε το δίωρο υποχρεωτικό. Κάποιος μαθητής που δεν θέλει την πληροφορική, δεν θα κάνει πληροφορική. Αυτό επικοινωνιακά περνιέται.
Προσωπικά νομίζω ότι ο Ευαγγελατος αύριο είναι χρυσή ευκαιρία. Αφενός του εξηγούμε τι συμβαίνει. Αφετέρου φέρνουμε στην επιφάνεια τον άνθρωπο που καθορίζει το μέλλον των παιδιών μας. Αλλά αυτό χρειάζεται οργάνωση.

Δεν έχουμε χορτάσει καρπαζιές; Δεν έχει γίνει ο σβέρκος μας κατακόκκινος; Πόσο ακόμα; Ο κάθε "πικραμένος" κάνει μια συνάντηση και βγαίνει με επιπλέον ώρες. Και εμείς έχουμε διαλυθεί τόσες μέρες και δεν έχουμε κάνει τίποτα. Έχουν νόημα οι συναντήσεις με τον φαύλο; Μετά από τόσο ξεσηκωμό και κατακραυγή, ο κύριος αυτός μας μιλά σαν να είμαστε μιάσματα και πατσαβούρες.
Δηλαδή όταν ο απατεώνας είπε όχι για τη β λυκείου; Πως το αιτιολόγησε; Εμείς τι του είπαμε; Τόσο δύσκολο θα ήταν project ή πληροφορική;
Όταν είπε δεν ξέρω για τη Γ; Ποιος ξέρει; Πότε θα μάθει;
Στο τέλος του δώσαμε και το χέρι και είπαμε ευχαριστώ;

Πεκαπ, δώστε μια κατεύθυνση τι να κάνουμε; Τι δεχόμαστε; Τι όχι;
Ακόμα και αν είμαστε μόνοι μας και δεν έχουμε συμπαράσταση από πουθενά. Ωραία. Συντάσσουμε το βιογραφικό του κυρίου Λάσκαρη, το στέλνουμε παντού, το ανεβάζουμε σε δικά μας site. Καταθέτουμε μηνύσεις.... Κάνουμε κάτι και δεν βλέπουμε τα τρένα να περνούν... Πάμε φουλ για το παγόβουνο και η ορχήστρα παίζει ανέμελα...

Ένα ωραίο επικοινωνιακό  είναι το εξής

Την Τετάρτη το πρωί ο Κεδίκογλου αναφέρει στον Ant1 ότι το μάθημα θα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο: O δημοσιογράφος τον ρώτησε μάλιστα αν αυτό είναι είδηση και το ο Κεδικ. το επιβεβαίωσε

Την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ η Ε.Ε.Χ βγάζει ανακοίνωση ότι συναντήθηκε με τον Υφυπουργο
http://www.eex.gr/Lists/List6/ItemView.aspx?ID=2421

Εδώ λοιπόν βγάζεις μία ανακοίνωση και λες στο κόσμο, ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δεύτερο Επικοινωνιακό

το  4ο και το 5ο Ε.Π.Ε δεν νομίζω ότι έχουν παραπάνω απο 50/60 σχολές η καθε μία..Στη μία ιδίως έχει μπει το μάθημα Στοιχεία Πολιτικών και Κοινωνικών Επιστημών....

Εδώ τονίζεις
1) Ο Αρβανιτόπουλος έβαλε μέσα την Πολιτική Επιστήμη και πέταξε έξω την Πληροφορική
2) Ενώ τα παιδαγωγικά και τα οικονομικά έχουν ξεχωριστά Ε.Π.Ε,η Πληροφορική όχι;


NiColas1957

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 25 Αυγ 2013, 09:12:24 ΠΜ
Συνάδελφε NiColas1957, στη διεύθυνση www.ece.ntua.gr υπάρχουν ακριβώς τα ίδια ονόματα καθηγητών με τη λίστα xls. Οι δε Κοζύρης και Παπασπύρου είναι με νούμερα 28 και 53 στη λίστα. Θετικό ότι σου απάντησε. Θα στείλω κι εγώ σήμερα επιστολή στους καθηγητές του ΕΜΠ.

Είχα μοιράσει τις διευθύνσεις σε ομάδες και δεν μπορούσε να δει ότι έστειλα και στους συγκεκριμένους που μου προτείνει.   Το είδα και εγώ ότι έστειλα είχα στείλει και σε αυτούς τους δύο.
Θα τους ξαναστείλω βέβαια λέγοντας ότι με παρέπεμψε σε αυτούς ο Καθηγητής τους λέγοντας μου ότι μπορούμε να περιμένουμε από αυτούς κάποια συμπαράσταση.



petrosp13

Χωρίς να έχω εικόνα για κάποιες από τις σχολές, επιχείρησα να χωρίσω τις σχολές του 2ου πεδίου που έχουν σχέση με Πληροφορική και Χημεία και κατέληξα (πρόχειρα) σε αυτή την κατανομή. Προέκυψαν 76 σχολές που χρειάζονται Πληροφορική, 60 σχολές που χρειάζονται Χημεία και 53 σχολές που δεν μπόρεσα να τις κατατάξω (είτε γιατί ταιριάζουν και τα 2 μαθήματα, είτε γιατί δεν ταιριάζει κανένα). Προσθέτω ότι στην Χημεία θα εξετάζονται υποψήφιοι για άλλες 56 σχολές του 3ου πεδίου.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ;;;;
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ak0_sKPgYZe0dG05NWxTaThZN1lSdWc0dXA4Ykh1Ync#gid=0

edit: Ίσως πρέπει να βάλω τα Μαθηματικά στην Πληροφορική, οπότε αυξάνεται σίγουρα παραπάνω ο αριθμός. Τα Μαθηματικά έχουν κατεύθυνση Πληροφορικής, μεταπτυχιακά κτλ.
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

xara_pap

Πέτρο και το φυσικό πρέπει να μπει στην Πληροφορικη. Στο πρόγραμμα σπουδών τους έχουν ένα μόνο μάθημα χημείας και δύο πληροφορικής υποχρεωτικά (στο φυσικό ιωαννίνων τουλαχιστον, άρα φαντάζομαι παντού η χημεία θα είναι μόνο ένα μάθημα.)

xara_pap

και τους πολιτικούς και αρχιτέκτονες

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 25 Αυγ 2013, 12:09:59 ΜΜ
Διαρκής αγώνας απ' όλους τους συναδέλφους τόσα χρόνια να αποδείξουμε ότι η ΑΕΠΠ δεν είναι της πλάκας.

Διαρκής αμφισβήτηση από Μαθηματικούς και Φυσικούς κυρίως ότι είμαστε μάθημα Β' κατηγορίας.

Μεγάλη προσπάθεια να πειστούν οι γονείς για τον χαρακτήρα του μαθήματος (αλήθεια δε χρειάζεται αποστήθιση; ... κι εγώ νόμιζα ότι μοιάζει με την ΑΟΔΕ ...).

Στο τέλος όμως κάθε χρονιάς η πλειονότητα των μαθητών μας είχε ΠΕΙΣΤΕΙ για την ΑΞΙΑ και τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ του μαθήματος, για την ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ και το ΠΑΘΟΣ των καθηγητών τους.

Με ΑΓΩΝΙΑ (αλήθεια είναι αυτονόητη και στα υπόλοιπα μαθήματα;) πολλοί μαθητές μας περίμεναν από εμάς μια πρωτότυπη άσκηση, ένα πρωτότυπο διαγώνισμα όπως για παράδειγμα το ετήσιο του ΣΤΕΚΙΟΥ.

Επί 13 χρόνια γίνεται μια διαρκής ποιοτική αναβάθμιση του μαθήματος μέσα από το ΣΤΕΚΙ, τα βοηθήματα των συναδέλφων, τα blogs κτλ. κάτω από συνεχή αμφισβήτηση.

Εάν φύγει το μάθημα νιώθω ότι θα μου/μας πάρουν ένα κομμάτι από μένα/μας.

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ για το μάθημα και τους μαθητές μας να ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

(Συγνώμη για τη συναισθηματική μου φόρτιση.)

+1000

Και σκεφτείτε την ωραία ψυχολογία που θα έχουμε μπαίνοντας στη τάξη για να κάνουμε ένα μάθημα που σε 2 χρόνια φεύγει

Ακόμα και να ψηφιστεί αυτό το έκτρωμα, ο αγώνας θα συνεχιστεί!

billdnet

Παράθεση από: petrosp13 στις 25 Αυγ 2013, 01:15:39 ΜΜ
Χωρίς να έχω εικόνα για κάποιες από τις σχολές, επιχείρησα να χωρίσω τις σχολές του 2ου πεδίου που έχουν σχέση με Πληροφορική και Χημεία και κατέληξα (πρόχειρα) σε αυτή την κατανομή. Προέκυψαν 76 σχολές που χρειάζονται Πληροφορική, 60 σχολές που χρειάζονται Χημεία και 53 σχολές που δεν μπόρεσα να τις κατατάξω (είτε γιατί ταιριάζουν και τα 2 μαθήματα, είτε γιατί δεν ταιριάζει κανένα). Προσθέτω ότι στην Χημεία θα εξετάζονται υποψήφιοι για άλλες 56 σχολές του 3ου πεδίου.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ;;;;
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ak0_sKPgYZe0dG05NWxTaThZN1lSdWc0dXA4Ykh1Ync#gid=0

edit: Ίσως πρέπει να βάλω τα Μαθηματικά στην Πληροφορική, οπότε αυξάνεται σίγουρα παραπάνω ο αριθμός. Τα Μαθηματικά έχουν κατεύθυνση Πληροφορικής, μεταπτυχιακά κτλ.

Πολλές από τις σχολές που αναγράφεις στη στήλη "άγνωστο" έχουν στο πρόγραμμα σπυδών τους ΠΟΛΛΑ μαθήματα Προγραμματιμσού Η/Υ. όπως μηχανικών παραγωγής και διοίκησης, Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων Αιγαίου  ΠΑΝΕΠ Σύρος κλπ.

Θα πρέπει να μελετήσουμε το πρόγραμμα σπουδων κάθε τμήματος.

NiColas1957

Θέλω να στείλω ενημερωτικό e-mail με το τι παρεμβάσεις και ανακοινώσεις έχουν γραφεί σχετικά με το θέμα μας.
Υπάρχουν κάπου «μαζεμένες» σε κάποια ιστοσελίδα ώστε να βάζουμε ΜΙΑ διεύθυνση από όπου μπορεί κάποιος να τις βρει και να τις διαβάσει, έτσι ώστε να μην στέλνουμε δεκάδες ξεχωριστές διευθύνσεις. 
Μια τέτοια ιστοσελίδα θα μπορούσε να ανανεώνεται συνεχώς.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: NiColas1957 στις 25 Αυγ 2013, 02:03:46 ΜΜ
Θέλω να στείλω ενημερωτικό e-mail με το τι παρεμβάσεις και ανακοινώσεις έχουν γραφεί σχετικά με το θέμα μας.
Υπάρχουν κάπου «μαζεμένες» σε κάποια ιστοσελίδα ώστε να βάζουμε ΜΙΑ διεύθυνση από όπου μπορεί κάποιος να τις βρει και να τις διαβάσει, έτσι ώστε να μην στέλνουμε δεκάδες ξεχωριστές διευθύνσεις. 
Μια τέτοια ιστοσελίδα θα μπορούσε να ανανεώνεται συνεχώς.

έχω μαζέψει κάποια πράγματα εγώ σε ένα blog που έχω φτιάξει, αλλά δεν είναι full updated

θα σου πρότεινα να επιλέξεις λίγα links και να τα στείλεις..

nikosx

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 25 Αυγ 2013, 12:09:59 ΜΜ
Διαρκής αγώνας απ' όλους τους συναδέλφους τόσα χρόνια να αποδείξουμε ότι η ΑΕΠΠ δεν είναι της πλάκας.

Διαρκής αμφισβήτηση από Μαθηματικούς και Φυσικούς κυρίως ότι είμαστε μάθημα Β' κατηγορίας.

Μεγάλη προσπάθεια να πειστούν οι γονείς για τον χαρακτήρα του μαθήματος (αλήθεια δε χρειάζεται αποστήθιση; ... κι εγώ νόμιζα ότι μοιάζει με την ΑΟΔΕ ...).

Στο τέλος όμως κάθε χρονιάς η πλειονότητα των μαθητών μας είχε ΠΕΙΣΤΕΙ για την ΑΞΙΑ και τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ του μαθήματος, για την ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ και το ΠΑΘΟΣ των καθηγητών τους.

Με ΑΓΩΝΙΑ (αλήθεια είναι αυτονόητη και στα υπόλοιπα μαθήματα;) πολλοί μαθητές μας περίμεναν από εμάς μια πρωτότυπη άσκηση, ένα πρωτότυπο διαγώνισμα όπως για παράδειγμα το ετήσιο του ΣΤΕΚΙΟΥ.

Επί 13 χρόνια γίνεται μια διαρκής ποιοτική αναβάθμιση του μαθήματος μέσα από το ΣΤΕΚΙ, τα βοηθήματα των συναδέλφων, τα blogs κτλ. κάτω από συνεχή αμφισβήτηση.

Εάν φύγει το μάθημα νιώθω ότι θα μου/μας πάρουν ένα κομμάτι από μένα/μας.

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ για το μάθημα και τους μαθητές μας να ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

(Συγνώμη για τη συναισθηματική μου φόρτιση.)
+++
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράσταση Διαμαρτυρίας έξω από Βουλή

Η Π.Ε.ΚΑ.Π. ενόψει της κατάθεσης του «Σχέδιο Νόμου για την Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις», καλεί τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής να συμμετάσχουν στην Παράσταση Διαμαρτυρίας που διοργανώνουμε την Τετάρτη 28 Αυγούστου 2013 και ώρα 10:00 π.μ. – 02:00 μ.μ. έξω από τη Βουλή. Την ημέρα αυτή θα συζητηθεί το νομοσχέδιο στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων παρουσία των φορέων και η αθρόα συμμετοχή μας κρίνεται απαραίτητη, για να στείλουμε όλοι μαζί ξεκάθαρο μήνυμα ενάντια στην υποβάθμιση της Πληροφορικής Παιδείας στο Γενικό Λύκειο.

Ως επιστημονική ένωση επιδιώκουμε να παρευρεθούμε στη συνεδρίαση της Επιτροπής και έχουν ήδη γίνει οι σχετικές νύξεις σε κόμματα και βουλευτές. Συνεχίζουμε αταλάντευτα και αποφασιστικά τον αγώνα μέχρι τη δικαίωσή μας. Εκπρόσωποι και μέλη συλλόγων ή παραρτημάτων που επιθυμούν να μετακινηθούν μαζικά μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς ή με email για καλύτερο συντονισμό και οργάνωση της δράσης.

Το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

AlexPapplir

Παράθεση από: janag79 στις 25 Αυγ 2013, 03:20:24 ΜΜ
Παράσταση Διαμαρτυρίας έξω από Βουλή

Η Π.Ε.ΚΑ.Π. ενόψει της κατάθεσης του «Σχέδιο Νόμου για την Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις», καλεί τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής να συμμετάσχουν στην Παράσταση Διαμαρτυρίας που διοργανώνουμε την Τετάρτη 28 Αυγούστου 2013 και ώρα 10:00 π.μ. – 02:00 μ.μ. έξω από τη Βουλή. Την ημέρα αυτή θα συζητηθεί το νομοσχέδιο στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων παρουσία των φορέων και η αθρόα συμμετοχή μας κρίνεται απαραίτητη, για να στείλουμε όλοι μαζί ξεκάθαρο μήνυμα ενάντια στην υποβάθμιση της Πληροφορικής Παιδείας στο Γενικό Λύκειο.

Ως επιστημονική ένωση επιδιώκουμε να παρευρεθούμε στη συνεδρίαση της Επιτροπής και έχουν ήδη γίνει οι σχετικές νύξεις σε κόμματα και βουλευτές. Συνεχίζουμε αταλάντευτα και αποφασιστικά τον αγώνα μέχρι τη δικαίωσή μας. Εκπρόσωποι και μέλη συλλόγων ή παραρτημάτων που επιθυμούν να μετακινηθούν μαζικά μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς ή με email για καλύτερο συντονισμό και οργάνωση της δράσης.

Το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

Πρέπει να συγκεντρωθούν τουλάχιστον 2000!!!!!!!!!!!!!  για περισσότερες από 4 ώρες!!!!!
να παίξει σε όλες τις πρωινές και μεσημεριανές εκπομπές!!!!

Να οργανωθούν λεωφορεία από όλη την Ελλάδα!!!

Να ετοιμάσουμε συνθήματα!!!

10 λεωφορεία = 500 άτομα!!!  (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΑΤΡΑ, ΙΩΑΝΝΙΝΑ, ΒΟΛΟΣ, ΛΑΡΙΣΑ, ΚΑΡΔΙΤΣΑ, ΑΓΡΙΝΙΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ, ΚΑΛΑΜΑΤΑ, ΚΑΒΑΛΑ, ΚΟΖΑΝΗ, ........)

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: AlexPapplir στις 25 Αυγ 2013, 03:33:35 ΜΜ
Πρέπει να συγκεντρωθούν τουλάχιστον 2000!!!!!!!!!!!!!

Παιδιά όσοι είστε από επαρχία προσπαθήστε να έρθετε!! Αν υπάρχει οικονομικό θέμα πιστεύω ότι η ΠΕΚΑΠ μπορεί να βοηθήσει αλλά και ο καθένας ξεχωριστά να δώσει κάτι..


AlexPapplir

Παράθεση από: thana$i$ στις 25 Αυγ 2013, 03:46:34 ΜΜ
Πρωτοσέλιδο του Τύπου της Θεσσαλονίκης
http://www.frontpages.gr/d/20130825/44/%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82


πολύ καλό! μήπως είναι καιρός όλα αυτά τα ωραία, σκίτσα, δημοσιεύματα κλπ να μπουν σε ένα blog, ή έχει γίνει και δεν το γνωρίζω;