Θα διδάξετε φέτος δομή Επίλεξε;

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 28 Οκτ 2010, 03:26:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Σ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα διδαχθεί φέτος η Επίλεξε μιας και φαίνεται ότι βγήκε από την ύλη. Καθόλου ή λιγότερο;
:D

Νίκος Αδαμόπουλος

Η Επίλεξε βγήκε από την ύλη... Επειδή δεν προσφέρει και τίποτα περισσότερο σε σχέση με την πολλαπλή Αν, για αυτό δεν βρίσκω κάποιον λόγο ώστε να την διδάξει κάποιος...

petrosp13

Είναι εκτός ύλης, συνεπώς είναι αδόκιμο να παρουσιαστεί στα παιδιά
Αν και πολλοί συνάδελφοι δεν το ξέρουν ότι είναι εκτός ύλης
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Από τη στιγμή που είναι εκτός ύλης, δε χρειάζεται να διδαχθεί. στο κάτω-κάτω δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου για να τον σπαταλούμε...

ας μάθουν την case όσοι μπουν στην τριτοβάθμια πληροφορική...

εκτός αν θέλουμε να διδάξουμε την επίλεξε, ώστε τα παιδιά (κι εμείς, αλλά πρώτα τα παιδιά, πρώτα ο μαθητής και η μαθήτρια) να μάθουν τον τρόπο πολλαπλής επιλογής των νέων μαθημάτων στο νέο λύκειο! :):):):)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: No Gods No Nations στις 28 Οκτ 2010, 03:26:05 ΜΜ
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα διδαχθεί φέτος η Επίλεξε μιας και φαίνεται ότι βγήκε από την ύλη. Καθόλου ή λιγότερο;
:D
Συνάδερφε, δεν κατάλαβα το ερώτημα σου; Γιατί να διδαχτεί κατι που είναι εκτός ύλης; θα κερδίσουν κάτι τα παιδιά; Νομίζω πως όχι.
Καλά είναι να μην αναφερθούμε καθόλου στην Επίλεξε που έφερε και πολλά προβλήματα στο παρελθόν

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Οκτ 2010, 07:09:24 ΜΜ
Είναι εκτός ύλης, συνεπώς είναι αδόκιμο να παρουσιαστεί στα παιδιά
Αν και πολλοί συνάδελφοι δεν το ξέρουν ότι είναι εκτός ύλης

Γιατί δεν το ξέρουν;;;;

petrosp13

Γιατί δεν φροντίζουν να ενημερώνονται κάθε χρόνο για πιθανές αλλαγές στην ύλη του μαθήματος
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Οκτ 2010, 01:55:52 ΠΜ
Γιατί δεν φροντίζουν να ενημερώνονται κάθε χρόνο για πιθανές αλλαγές στην ύλη του μαθήματος
Γιατί άραγε;;;;;;;;;;;;;;;;;

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Γιάννης Σ.

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 29 Οκτ 2010, 12:27:08 ΠΜ
Συνάδερφε, δεν κατάλαβα το ερώτημα σου; Γιατί να διδαχτεί κατι που είναι εκτός ύλης;

Καλά εννοείται χρόνος δεν υπάρχει.. Απλά έλεγα μην τυχόν...

petrosp13

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 29 Οκτ 2010, 03:27:12 ΜΜ
Έλα τώρα, σταμάτα τις κακίες...

Eπαναλμβάνω, δεν είμαι διορισμένος
Δώσε μου μια καλή δικαιολογία γιατί μαθητές μου από 3-4 διαφορετικούς δήμους της πόλης και προφανώς από διάφορα σχολεία μου αναφέρουν ότι οι καθηγητές τους δεν ξέρουν ότι είναι εκτός ύλης και μάλιστα επιμένουν κιόλας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Ας μην ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια. Κάποιος μπορεί να μην ενδιαφέρεται είτε είναι διορισμένος είτε όχι.
Εγώ διδάσκω σε σχολείο και μου έχει τύχει φέτος  οι μαθητές μου να λύνουν ασκήσεις με την επίλεξε, χωρις καν να εγώ να έχω αναφέρει ότι υπάρχει τέτοια εντολή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είτε γιατί ο καθηγητής του φροντιστηρίου/ιδιαίτερου δεν είναι ενημερωμένος, είτε επειδή την δίδαξε πριν δημοσιοποιηθεί η ύλη και μετά δεν μπήκε στον κόπο να το αναφέρει. Πρέπει λοιπόν μετά να τους εξηγώ, ότι υπάρχει μία εντολή την οποία διδάσκαμε μέχρι πέρσι, αλλά φέτος καταργήθηκε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Δεν διαφωνώ
Την συμπεριφορά καυτηριάζω, χωρίς να εξάγω συμπεράσματα για την θέση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dimpapadop

#14
Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Οκτ 2010, 03:41:29 ΜΜ
Eπαναλμβάνω, δεν είμαι διορισμένος
Δώσε μου μια καλή δικαιολογία γιατί μαθητές μου από 3-4 διαφορετικούς δήμους της πόλης και προφανώς από διάφορα σχολεία μου αναφέρουν ότι οι καθηγητές τους δεν ξέρουν ότι είναι εκτός ύλης και μάλιστα επιμένουν κιόλας

Εγώ πάντως τη δίδαξα την επίλεξε από επιλογή μου. (εννοείται γρήγορα, σύνταξη / εξήγηση με παράγειγμα)  ΓΙΑΤΙ;
Η επίλεξε είναι στην 8.1.2 και στο 2ο κεφ στην παράγραφο που λέει να αφαιρεθεί από εκεί... μέχρι εκεί, συμφωνώ, και τα 2 τμήματα αυτά δεν είναι στην ύλη και περιλαμβάνουν και τα 2 την επίλεξε.

ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΕΞΕ ΚΑΙ ΣΤΗ σελ 46, (ή 42 δεν θυμάμαι τώρα) που είναι σαφώς στην ύλη.

Ποιός είπε ότι δε μπορεί ζητήσει ο εξεταστής τη σύνταξη της επίλεξε αφού υπάρχει και εκτός των "εκτός ύλης" τμημάτων του βιβλίου;
- η λογική λέει όχι, δεν θα το ζητήσει αυτό, αλλά εκείνο το κομμάτι όπως και να το κάνουμε είναι στην ύλη... έστω σαν σύνταξη.
Εγώ τη δίδαξα στα παιδιά, εξήγησα τι κάνει με ένα παράδειγμα και μου πήρε 15 λεπτά! δέν θέλω να αφήσω ούτε 0.00001 % την πιθανότητα να πάρω κάποιο παιδί στο λαιμό μου, ιδίως με αυτά που έχω δει 12 χρόνια από θέματα...
τώρα το πόσο θέλει κάποιος να το ρισκάρει ή όχι είναι δικό του θέμα.

Τέτοια επίθεση όμως σε εμάς τους καθηγητές του Δημοσίου Λυκείου "ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ", "ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ", "ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ", κλπ κλπ κλπ... εύγε ρε παιδιά.

Υ.Γ. τώρα έπεσα στη συζήτηση για αυτό και η θέση μου καθυστερημένα...