Γενικό Λύκειο > Δομή ακολουθίας

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΣΥΜΒΟΛΟΣΕΙΡΩΝ

(1/3) > >>

George Eco:
Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία συνάδελφοι κι αν κάποιος ξέρει, ας μου τη διαλευκάνει.
Η ΓΛΩΣΣΑ είναι θεωρητική γλώσσα, οπότε αν έχουμε επίσημη θέση από το Υπουργείο για αυτο που θα ρωτήσω, υπερισχύει όλων.
Χρησιμοποιώντας το Διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ, έκανα σύγκριση συμβολοσειρών.
Πιο συγκεκριμένα καταλήγω πως μικρότερα προς μεγαλύτερα είναι με σειρά από αριστερά προς τα δεξιά οι εξής χαρακτήρες σε ένα string (η θέση του γράμματος σε ένα string προφανώς έχει κι ανάλογη αξία σα να χρησιμοποιούσα αριθμητικό σύστημα, αλλά εδώ για ευκολία συγκρίνω ένα σύμβολο με ένα άλλο ξεκάθαρα για να μη μπερδευτούμε)
0-9, A-Z, a-z, Α-Ω, α-ω,

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Παρατηρώ πως κάποιοι χαρακτήρες, αν όχι όλοι είναι μικρότερης αξίας της αξίας του '0' όταν τρέχω συγκρίσεις στο διερμηνευτή.
Ποια κωδικοποιήση ακολουθείται όμως και πόσο σίγουροι είμαστε πως συμβαδίζει με αυτή που έχει κατά νου το Υπουργείο;
Η κωδικοποίηση ASCII για παράδειγμα έχει
Ζ = 132
[ = 133
πράγμα που αυτόματα αποδεικνύει πως δεν είναι η κωδικοποίηση που ακολουθεί ο Διερμηνευτής.

Η ερώτηση στόχο έχει τη πλήρη αποσαφήνιση όλων των ακριβή αξιών κάθε χαρακτήρα του αλφαβήτου της ΓΛΩΣΣΑΣ, συμπεριλαμβανομένων των ειδικών χαρακτήρων και κάθε τι που μπορεί να μπει γενικά σε συμβολοσειρά.
Κι εκεί έρχεται το πρόβλημα.
Είναι ΟΛΟΙ οι ειδικοί χαρακτήρες του αλφαβήτου που μπαίνουν σε ένα string μικρότεροι της αξίας του '0';
Τι ακριβώς ισχύει και ποια είναι η προτεραιότητα,  στη θεωρητική ΓΛΩΣΣΑ που δίνεται Πανελλήνιες;

Διόρθωση και προσθήκη για διευκόλυνση μελλοντικών αναγωνστών:
Από πάνω προς τα κάτω, κι από αριστερά προς τα δεξιά, μικρότερο προς μεγαλύτερο βάσει unicode:
Κενός χαρακτήρας, ! " # $ % & ' ( ) * + , - . /   
0-9     
: ; < = > ? @
A-Z
 [ \ ] ^ _ `
a-z
{ | } ~
Α-Ω
Ϊ , Ϋ, ά, έ, ή, ί, ΰ
 α,β,γ,δ,ε,ζ,η,θ,ι,κ,λ,μ,ν,ξ,ο,π,ρ,σ,ς,τ,υ,φ,χ,ψ,ω
ϊ ,ϋ, ό, ύ, ώ
ϐ (σύμβολο όχι γράμμα) , ϑ(σύμβολο όχι γράμμα)  , ϛ (σύμβολο όχι γράμμα)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unicode_characters

George Eco:
Αν δεν υπάρχει κάπου, θα τα χώσω όλα σε ένα πίνακα και θα δώσω εδώ τις απαντήσεις βάσει του Διερμηνευτή.
Λογικά ξεχειλώνω τελείως το θέμα, δε νομίζω να πέσει κάτι ΤΟΣΟ σκληρό στις Πανελλήνιες, αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις...

George Eco:
Συγκριτικό μέγεγος συμβόλων ως σύμβολα σε μεταβλητές ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ, σύμφωνα με το ΔΙΕΡΜΗΝΕΥΤΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.
Από τα αριστερά το μικρότερο προς τα δεξιά το μεγαλύτερο!
Κενός χαρακτήρας, ! " # $ % & ' ( ) * + , - . / : ; < = > ? @ [ \ ] ^ _ ` { | } ~  0-9, A-Z, a-z, Α-Ω, α-ω.

Αν γνωρίζετε κάτι άλλο διαφωτίστε με.

Διόρθωση και προσθήκη για διευκόλυνση μελλοντικών αναγωνστών:
Από πάνω προς τα κάτω, κι από αριστερά προς τα δεξιά, μικρότερο προς μεγαλύτερο βάσει unicode.

Κενός χαρακτήρας, ! " # $ % & ' ( ) * + , - . /   
0-9     
: ; < = > ? @
A-Z
 [ \ ] ^ _ `
a-z
{ | } ~
Α-Ω
 α-ω

Λαμπράκης Μανώλης:
Καλησπέρα σε όλους...

Γιώργο νομίζω μας ενδιαφέρει μόνο η διάταξη που αναφέρει το βιβλίο, δηλαδη το ' Α' είναι το μικρότερο σε ιεραρχία και το ' Ω'  την μεγαλύτερη... Δεν θα ζητηθεί σύγκριση των χαρακτήρων '+' και 'Β' πχ, νομίζω υπερβαίνει το πνεύμα του βιβλίου..

Εδω που τα λέμε εγώ πχ δε νομίζω να θυμάμαι ολόκληρη την ιεραρχι που εγραψες.. Χεχεχε..  :angel: >:D

George Eco:
Μα ναι, ποιος να το θυμάται αυτό το πράγμα;
Αλλά μπορεί να κάνουν καμιά πονηριά τύπου:
'αΒγ' > 'Αbγ'
'000' > '00*' φέρει πειν, οπότε όλα τα σύμβολα είναι καλό που ξέρουμε πως είναι μικρότερα από αριθμούς ως αποτίμηση σε string.

Εμβαθύνω τόσο πολύ γιατί (θα το ξαναπώ) το 2018 δε περίμενα να βάλουν αδόμητο διάγραμμα ροής και να ζητήσουν την ακριβή μεταφορά του σε ΓΛΩΣΣΑ (που είναι αδύνατον δίχως GOTO) αλλά το έβαλαν, οπότε και θέλω να προετοιμάζω τα παιδιά μου για παν ενδεχόμενο. Δε θέλω να φοβούνται ή να σκαλώσουν σε τίποτα απολύτως.  ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση