Χειριστές VBI

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 28 Απρ 2010, 08:55:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Μαΐου 2010, 01:31:39 ΜΜ
Νομίζω πως είναι προφανές ότι όποιος έχει έπαφο, email, κλπ, αν θέλει το VBI θα πρέπει να το απαιτεί αδιαπραγμάτευτα...

ή ανάποδα: Για να μην έχουμε ΕΠΑΦΟ, email κλπ. ας μην διεκδικούμε το VBI
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Νίκος Αδαμόπουλος

Προφανώς! Είναι θέμα Λογικής...!

poursali

μαλλον η λογικη υπαρχει μονο οταν μιλαμε "ανωνυμα" μεταξυ μας. γιατι δεν την συναντας ευκολα στον εξω κοσμο. ποσες φορες ειδατε να εφαρμοζετε η λογικη?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 04 Μαΐου 2010, 10:23:20 ΠΜ
To vbi χρειάζεται απλές γνώσεις χρήσης, μόνο υπό την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν καλώς. Με την ίδια λογική χρησιμοποιεί κανείς έναν υπολογιστή, αλλά από τη μεριά του απλού χρήστη, όχι του διαχειριστή. Υπάρχουν ένα σωρό περιπτώσεις, που χρειάζεται το κάτι παραπάνω...

+10
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι ότι σε ένα λύκειο με 2 ή ακόμα και 3 πληροφορικούς  ο ένας εκ των δυο χειριστών VBI είναι άλλης ειδικότητας εκτός πληροφορικής

andreas_p

Στο συνέδριο (Σέρρες) έχει ενημερωθεί σχετικά το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ. Η επόμενη κίνηση είναι του Δ.Σ.

poursali

ειναι απαραδεκτο και εξεφτιλιστικο για καθε νοημων ανθρωπο να πρεπει να υπαρχει για ολα ενας νομος, μια εγκυκλιος ή εστω μια εντολη για να εφαρμοζετε η απλη λογικη.
δυστυχως κατι τετοια ειναι που δεν αφηνουν στην ησυχια το μυαλο μας και συνεχως ποναει.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: andreas_p στις 09 Μαΐου 2010, 04:32:24 ΜΜ
Στο συνέδριο (Σέρρες) έχει ενημερωθεί σχετικά το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ. Η επόμενη κίνηση είναι του Δ.Σ.

Είμαστε σε καλό δρόμο, αρκεί να υπάρχει θέληση για διεκδίκηση ορισμένων πραγμάτων

george79

Είναι εύκολο να ανεβάσεις το έγγραφο που αναφέρει ότι ο ένας από τους δύο στο vbi να είναι καθηγητής στο Γυμνάσιο;



Παράθεση από: Wizard στις 28 Απρ 2010, 10:30:20 ΠΜ
Από πέρυσι η εγκύκλιος για τη διεξαγωγή των Πανελλαδικών αναφέρει πια ότι οι χειριστές VBI είναι κατά προτίμηση καθηγητές Πληροφορικής. Άρα, θεωρώ ότι θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε  και να ζητάμε επαρκείς εξηγήσεις αν δεν συμβαίνει αυτό.

Επίσης, εστάλη έγγραφο από το υπουργείο με θέμα "Διάθεση καθηγητών Πληροφορικής στα Βαθμολογικά ή τα Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα" που αναφέρει ότι υπάρχει πρόβλημα εξεύρεσης εξεταστών και ιδιαίτερα καθηγητών Πληροφορικής για τις επιτροπές εξέτασης των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπ/κές ανάγκες και παρακαλούνται οι Δ/ντές Δ.Ε. κατά τον ορισμό των δύο χειριστών VBI, ο ένας τουλάχιστον καθηγητής Πληροφορικής να ορισθεί από Γυμνάσιο  (δηλαδή, τονίζεται ξανά ότι καθηγητές Πληροφορικής ορίζονται ως χειριστές VBI).

Wizard

Δεν το έχω σε ηλεκτρονική μορφή και δυστυχώς δεν έχω σαρωτή. Μπορείς όμως να το αναζητήσεις σε οποιαδήποτε Διεύθυνση ή Γραφείο με τίτλο "Διάθεση καθηγητών Πληροφορικής στα Βαθμολογικά ή τα Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα", ημερομηνία 16/4/2010 και αριθμό πρωτοκόλλου Φ.252/42153/Β6. Εστάλη από τη Διεύθυνση Οργάνωσης & Διεξαγωγής Εξετάσεων - Τμήμα Β'.

Καρκαμάνης Γεώργιος

ένα έγγραφο που μάλλον χάθηκε κάπου στο δρόμο, καθώς δεν νομίζω να το γνωρίζουν πολλοί και ιδίως αυτοί που ορίζουν τους χειριστές του VBI

andreas_p

#26
Για πρώτη φορά από το 2009, γίνεται αναφορά (bold)  για τους  χειριστές VBI.

2009
         ΜΑΡΟΥΣΙ      2  -4 - 2009
         Αριθ.πρωτ.Φ.252/ 37679  /Β6
σελ. 7/23
        Ως χειριστές του VBI προτείνεται να προτιμώνται καθηγητές πληροφορικής.   
2010
        Μαρούσι   12  -   4 - 2010 
        Αρ.Πρωτ.Φ.252/  39981  /B6         
        Βαθμός Προτερ.ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ       
σελ.  6/20 
    Ως χειριστές του VBI προτείνεται να προτιμώνται καθηγητές πληροφορικής.

Επισυνάπτω τις σχετικές.

Συνάδελφοι ΠΕ19/20 (ΧΩΡΙΣ κατηγοριοποιήσεις, το τονίζω !).
Συνάδελφοι ΠΕ19/20, μέλη της ΠΕΚΑΠ και μη - μέλη (σας προτρέπω να γίνετε, 10 € το χρόνο είναι !!!!)
Επειδή ό,τι είναι ηθικό δεν είναι και νόμιμο αλλά και για το ότι ισχύει και το αντίστροφο , η φράση 
"προτείνεται να προτιμώνται "  ΔΕΝ δεσμεύει κανέναν !!!!
Συνεπώς αντί να συζητάμε για το εάν ο ΕΝΑΣ θα είναι Γυμνασίου ή Λυκείου  (ΑΛΛΟ διαίρει και βασίλευε) ας εξασφαλίσουμε (κλειδώσουμε)  το ακόλουθο : Και οι ΔΥΟ να είναι υποχρεωτικά ΠΕ19/20.
Γιατί δεν πρέπει να μας ξεφεύγει ότι σε μια νύχτα του Ιούλη 2009 (μπάνια λαού) έγινε η άρση της απαλλαγής μας από τις εξωδιδακτικές εργασίες !!! ( Εγκύκλιος : ΥΠΕΠΘ, 86214/Γ7/17-7-2009 )
Συνεπώς το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ (και περιμένω ... ανάδραση) να απαιτήσει (στην επόμενη συνάντηση με υπουργό ή υφυπουργό ή σύμβουλο ή πάρεδρο) την τροποποίηση της επίμασης φράσης. Και να αντικατασταθεί με την παρακάτω :

Ως χειριστές του VBI  να επιλέγονται απαραιτήτως καθηγητές πληροφορικής με σειρά προτεραιότητας : 1) οργανική θέση, 2) απόσπαση στη σχολική μονάδα , 3) άλλη σχολική μονάδα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συμφωνώ με το Ανδρέα.

Πιστεύω ότι η ΠΕΚΑΠ είναι αυτή που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο απο όλους σε αυτό το θέμα.

Wizard

Σύμφωνα με το esos.gr, η αποζημίωση για τους χειριστές VBI μειώνεται σε 390 ευρώ. Νομίζω ότι ήταν 430 ευρώ, άρα υπάρχει μείωση 40 ευρώ!

Laertis

Μεικτά φυσικά ....
Βγάλε 20% κρατήσεις και βρίσκεις τα καθαρά.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola