Πρόβλημα εκκίνησης τερματικών σε LTSP Ubuntu

Ξεκίνησε από jim_katsar, 21 Οκτ 2015, 01:18:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Έχω ένα μηχάνημα διπύρινο Pentium Dual core με 2Gb RAM με Windows 7 εγκατέστησα κανονικά το  win32-loader.exe πάει να κάνει κανονικά εκκίνηση από το δίκτυο αλλά μου εμφανίζει μετά από λίγο:
DHCP (net0 bc:30:5b:b9:6a:a3)............. Connection timed out (http://ipe.org/4c106035)
No more network devices

Και με παραπέμπει να πατήσω f1 ή f2 για να ξανα bootαρει
Η κάρτα δικτύου δουλεύει κανονικά (μέσα στα Windows 7). Έκανα επανεκκίνηση το router κ το switcher αλλά το πρόβλημα επιμένει

Έχω ένα δεύτερο παλιό μηχάνημα (thin 256 RAM) χωρίς δίσκο κάνει εκκίνηση κανονικά από το δίκτυο αλλά μένει στη μαύρη οθόνη. Δεν μπαίνει ποτέ σε περιβάλλον ubuntu χωρίς όμως να εμφανίζει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα για παράδειγμα στο δίκτυο

Το πρόβλημα είναι ότι με πιέζει ο χρόνος γιατί εχω τους μαθητές κ δεν μπορώ να κάνω τίποτα    :(

jim_katsar

Το πρόβλημα με το διπύρηνο μηχάνημα λύθηκε
Βέβαια το θέμα με το thin παραμένει   :(

alkisg

Τον δεύτερο τον βλέπεις στον Επόπτη; Αν ναι, δοκίμασε με XRANDR_MODE_0=1024x768 ή με XSERVER=vesa στο lts.conf, ή έλα από το IRC.

jim_katsar

Όχι δεν τον βλέπει... Δεν μπαίνει ούτε καν σε κατάσταση κονσόλας για να τον δει ο επόπτης
Απλά φαίνεται να κάνει boot από το δίκτυο κανονικά κ απλά μένει εκεί λες κ περιμένει απόκριση από τον server.
Κ όση ώρα κ να περάσει δεν θα εμφανισθεί ποτέ boot failure ή κάτι σε error απλά θα αναμένει...

alkisg

Στις ρυθμίσεις του PXELinux βγάλε το quiet splash ώστε να βγάζει πιο πολλά μηνύματα κατά την εκκίνηση.

Αν μπορείς μετά βγάλε ένα screenshot με το κινητό εκεί που θα δείχνει τα σφάλματα.

jim_katsar

Καλημέρα αν κ μετά από αρκετές μέρες...
Λοιπόν στο PXELilux υπάρχουν πολλές γραμμές κώδικα με το quiet splash, υπάρχει κάπου που τα βγάζω όλα;
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γραμμή που κάνω κάτι;

alkisg

Η πρώτη φορά που υπάρχει το quiet splash είναι που μετράει.
Τις υπόλοιπες είτε τις σβήσεις είτε όχι δεν ενοχλεί.

jim_katsar

Αυτό βγάζει κ έχει κολλήσει εδώ...
Ο επόπτης δεν το βλέπει τίποτα από το μηχάνημα...
Κ να σημειώσω η κάρτα δικτύου είναι PCI

alkisg

Δοκίμασε προσωρινά με μια άλλη κάρτα δικτύου.
Εάν δουλέψει, δες λίγο τι μοντέλο ήταν η προβληματική για να το φιλοσοφήσουμε. :)

jim_katsar

Δοκίμασα άλλες τρεις που είχα εδώ από κανιβαλισμένα μηχανήματα χωρίς αποτέλεσμα (κ οι τρεις να είναι χαλασμένες απίστευτο)
Δοκίμασα κ σε άλλη PCI τίποτα...
Ενδεικτικά σου βάζω άλλο ένα screenshot κ από άλλη κάρτα δικτύου
Υποψιάζομαι μήπως η μητρική έχει θέμα δεν ξέρω...  Αν δεν κάνω λάθος έχει μία SOLTEK (έτσι γράφει σε εμφανές σημείο επάνω της)
Αυτά...
Αν έχει κάτι να προτείνεις εδώ είμαι..

alkisg

Δοκίμασε με Windows ή Ubuntu live CD. Αν δουλεύει εκεί ΟΚ το κοιτάμε. Αν όχι και η μητρική έχει πρόβλημα, τότε θέλει αλλαγή, δεν μπορεί να βοηθήσει το LTSP...

jim_katsar

Ο δίσκος μάλλον είναι χτυπημένος γι' αυτό δεν μπήκα ποτέ στα Windows ούτε μπόρεσα να τα περάσω.. (το πρόβλημα ήταν στην αντιγραφή των αρχείων στο δίσκο)
Όσο για το live CD των Ubuntu έκανε κανονικά boot αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να φορτώσει κανονικά τα ubuntu... Μία φορά έκανε επανεκκίνηση την άλλη κόλλησε εκεί που φορτώνει...
Δεν μπορώ να εντοπίσω το πρόβλημα   :(
Μάλλον θα τον αφήσω...

alkisg

Πιθανώς μητρική, μνήμη ή τροφοδοτικό.
Στείλ' το στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου να κάνουν διάγνωση.
Τα hardware προβλήματα δεν έχει κανένα νόημα να τα παλεύουμε online, χρειάζονται επιτόπιο έλεγχο.

Μια επιπλέον πληροφορία που θα μπορείς να δώσεις στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου θα είναι αν περνάει ή όχι το memtest, το οποίο μπορείς να το τρέξεις από την αρχική οθόνη ενός Ubuntu Live CD.

jim_katsar

Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες...
Σε ένα άλλο μηχάνημα (έχουμε αρκετά παλιά εδώ...) μου βγάζει τα παρακάτω...
Ίδια συμπεριφορά ίδια με το προηγούμενο.. δεν φαίνεται στον επόπτη αλλά τώρα εμφανίζονται κάποια error
Αν μπορείς εδώ να προτείνεις κάτι...

jim_katsar

Εμφανίστηκαν κ άλλα όσο παρέμεινε ανοικτό....