Microworlds pro - Κολλάει σε κάποιους FAT CLIENTS

Ξεκίνησε από aspd, 09 Δεκ 2010, 04:26:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Σε εργαστήριο Ubuntu 10.04/LTSP έχω εγκαταστήσει το Microworlds Pro στον εικονικό δίσκο. Χρησιμοποιώ 9 FAT clients. Σε κάθε μάθημα σε 2-3 μηχανήματα θα κολλήσει και αναγκάζομαι να το εξαναγκάσω σε τερματισμό. Σήμερα με 7 clients, κόλλησε το microworlds σε 2.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να κολλάει τη στιγμή που χρησιμοποιεί τη CPU του client, οπότε δεν επιβαρύνει το server.
Δεν έχω άλλα προβλήματα λειτουργίας των fat clients, οι οποίοι είναι σύγχρονα μηχανήματα (2,7 GHz, 2 GB RAM).

Επισυνάπτω τα αποτελέσματα της εντολής
ps -ef | grep $USER
στον client9 και στον client5 όταν κόλλησε το microworlds.

alkisg

Χμμμ φαίνεται να τρέχει ακόμα... όταν λες κόλλησε τι βλέπεις; Δεν ανταποκρίνεται στο ποντίκι;
Αν μπορείς μόλις ξανακολλήσει ανέβασε το αρχείο /home/user5/.xsession-errors του χρήστη που θα κολλήσει.

Το γεγονός ότι είναι fat clients δεν παίζει ρόλο, δηλαδή έτσι που τα περιγράφεις θα κόλλαγε ακόμα κι αν είχες standalone εγκαταστάσεις Ubuntu.
Λογικά είτε είναι πρόβλημα του ίδιου του Microworlds είτε του Wine, οπότε και στις δύο περιπτώσεις δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα αφού δεν είναι διαθέσιμος ο κώδικας του Microworlds.

Μπορούμε όμως να δοκιμάσουμε κάποια νεότερη έκδοση του Microworlds - νομίζω υπάρχει κι άλλη εξελληνισμένη,
ή να το δούμε λίγο live όταν κολλήσει, μήπως καταφέρουμε να βρούμε κάποιο .dll που αν το αντικαταστήσουμε να παίξει χωρίς κολλήματα.
Και για τις δύο περιπτώσεις μάλλον θα χρειαστεί live επικοινωνία μέσω IRC, από το μενού Βοήθεια των sch-scripts.

aspd

Το ποντίκι δεν παίζει σίγουρα. Νομίζω ότι ούτε και με το πληκτρολόγιο μπορώ να γράψω εντολές. Θα ανεβάσω το αρχείο .xsession-errors
μόλις ξανακολλήσει και βλέπουμε για IRC.
Ευχαριστώ πολύ.

aspd

Σήμερα ξανακόλλησε το microworlds pro σε δύο fat clients. Επισυνάπτω το xsession-errors του ενός client.



alkisg

Φαίνεται κομμένο στη μέση, τελειώνει με "Please ask your system admin"... ενώ θα έπρεπε να λέει "Please ask your system administrator to enable user sharing". Οι καταχωρήσεις μέχρι αυτό το σημείο φαίνονται παλιές, η πιο πρόσφατη ημερομηνία είναι από το Νοέμβρη.

aspd

Θα το ξαναδώ στο σχολείο και θα το ξαναστείλω.

aspd

Επισυνάπτω τα xsession-errors από δύο μηχανήματα που είχε κολλήσει το microworlds τις προηγούμενες ημέρες (όχι σήμερα).

alkisg

Δεν μπορώ να δω σε ποιο σημείο έγινε το κόλλημα.

Δοκίμασε λίγο τα δύο παρακάτω, μήπως τυχόν βοηθήσει η απενεργοποίηση κάποιων εφέ:
1) Απενεργοποιήση του compiz - χρειάζεται και συμπίεση του εικονικού δίσκου,
2) Απενεργοποιήση του Kernel Mode Setting (KMS): ανοίγεις το αρχείο
sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

και αντικαθιστάς το "quiet splash" με "nomodeset", και μετά κάνεις επανεκκίνηση τους clients.

aspd

-Εχθές κόλλησε στο μάθημα σε έναν fat client το microworlds. Αντέγραψα κατευθείαν το
xsession-errors και το επισυνάπτω (μιας και είναι τη στιγμή του κολλήματος).
-Μετά από το τελευταίο κόλλημα απενεργοποίησα το compiz, και συμπίεσα το δίσκο, αλλά ακόμα δεν το έχουν χρησιμοποιήσει μαθητές για να δω τι γίνεται.
-Αν κολλήσει πάλι θα κάνω και το βήμα 2 (απενεργοποίηση του KMS).

alkisg

Δεν φαίνεται κάτι:
Παράθεση
fixme:keyboard:X11DRV_ActivateKeyboardLayout HKL_NEXT and HKL_PREV not supported
x-session-manager[2399]: WARNING: Detected that screensaver has left the bus
Στην προτελευταία γραμμή ο μαθητής πατάει Alt+Shift για να αλλάξει γλώσσα, οπότε όλα δουλεύουν κανονικά ως εκεί,
και στην τελευταία ο x-session-manager καταλαβαίνει ότι έχουν κρασάρει τα X-Windows. Στο μεσοδιάστημα όμως δεν φαίνεται γιατί κράσαρε.

Εκτός από compiz / KMS σε κάποια επόμενη προσπάθεια δοκίμασε να βγάλεις και τα sabayon / italc, έχουν αρκετά γνωστά προβλήματα. Δυστυχώς μπαίνουν αυτόματα αν επιλέγετε Edubuntu περιβάλλον εργασίας, ενώ δεν μπαίνουν αν αφήνετε το προεπιλεγμένο Ubuntu.

aspd

Νομίζω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Σήμερα δοκιμάστηκε το microworlds-pro 2 διδακτικές ώρες με 9 fat clients και δεν κόλλησε καμία φορά.
Είχα κάνει τα ακόλουθα:
1. Απενεργοποίηση του compiz και συμπίεση του δίσκου.
2. Απενεργοποίηση του KMS
3. Αφαίρεση του sabayon με apt-get remove sabayon στην κονσόλα και συμπίεση του δίσκου.

Σχόλια:
1. Νομίζω ότι πρέπει να μπει η εντολή για αφαίρεση προγραμμάτων από τον εικονικό δίσκο στο
http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts/Documentation. Έψαχνα να βρω πώς γίνεται και τελικά είδα στο ΣΤΕΚΙ κάπου την εντολή για απεγκατάσταση του squid και τη χρησιμοποίησα για το sabayon.
2. To italc δεν το απεγκατέστησα γιατί με apt-get remove italc μου έλεγε ότι είναι αδύνατη η εύρεση του πακέτου. Κοίταξα στο synaptic στο server και είδα ότι υπάρχει italc-master, italc-client και libitalc (εγκατεστημένα στο server είναι το 1ο και το 3ο). Επειδή δεν ξέρω τι από αυτά είναι στημένο στον εικονικό δίσκο δεν πείραξα τίποτα. Στο synaptic στους clients δεν μπορώ να μπω. Πώς μπορώ να δω τι προγράμματα είναι στημένα στον client;
3. Τις τελευταίες μέρες μπήκα με τους μαθητές της Α' Γυμνασίου στο kolourpaint. Σε κάθε μάθημα 2-3 Η/Υ, ενώ ζωγράφιζαν τα παιδιά, έβγαιναν ξαφνικά στο login και φορτώναμε πάλι το kolourpaint. Σήμερα μετά τα παραπάνω το kolourpaint δούλεψε κανονικά. Να υποθέσω ότι κάποιο από τα 3 βήματα παραπάνω ήταν λύση και γι' αυτό το πρόβλημα;
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλές γιορτές  :)

odysseas

Παράθεση από: aspd στις 22 Δεκ 2010, 05:05:08 ΜΜ
Νομίζω ότι πρέπει να μπει η εντολή για αφαίρεση προγραμμάτων από τον εικονικό δίσκο στο
http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts/Documentation.

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι το πνεύμα του wiki είναι να προσθέτουμε / διορθώνουμε εμείς οι ίδιοι αυτά που κρίνουμε. Εφόσον λοιπόν πιστεύεις ότι και άλλοι θα χρειαστούν να απεγκαταστήσουν προγράμματα (και πιθανώς έχεις δίκιο), μπορείς να τους βοηθήσεις συμπληρώνοντας την αντίστοιχη σελίδα. Ακόμα κι αν κάτι δεν κάνεις καλά, κάποιος άλλος θα έρθει μετά από εσένα (θεωρητικά) και θα το βελτιώσει ακόμα περισσότερο.

aspd

Ευχαρίστως να το διορθώσω εγώ, αλλά δεν ήξερα ότι είχα και εγώ ας πούμε ...άδεια για να κάνω κάτι τέτοιο. Επίσης δεν ξέρω πώς να διορθώσω κάτι.

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 22 Δεκ 2010, 05:05:08 ΜΜ
2. Απενεργοποίηση του KMS

Σε μερικές περιόδους βγαίνει κάτι καινούργιο στο Linux και κάνει τα πράγματα ασταθή για κάποιο διάστημα. Το KMS έχει καλό σκοπό, μελλοντικά να τρέχει το Xorg (το γραφικό περιβάλλον) με δικαιώματα χρήστη αντί για root, έτσι ώστε αν το Xorg κρασάρει, ο kernel από πίσω να συνεχίσει να δουλεύει.
Δυστυχώς μέχρι να σταθεροποιηθεί με μερικούς drivers υπάρχουν προβλήματα σαν αυτά που είδες, και τα οποία παρακάμπτονται με το nomodeset... :(
Γι' αυτό και λέω να μένουμε στις LTS εκδόσεις που βγαίνουν ανά δύο χρόνια και όχι ανά εξάμηνο, ώστε ό,τι προβλήματα βγουν να βρίσκουμε workarounds σχετικά γρήγορα και τελικά να έχουμε ένα σταθερό σύστημα μέχρι την επόμενη αναβάθμιση, είτε σε 2 είτε σε 4 χρόνια ανάλογα την όρεξη του υπεύθυνου ΣΕΠΕΗΥ...
(και επίσης να κάνουμε εγκατάσταση Σεπτέμβρη και όχι Απρίλη που βγαίνουν οι LTS ;))

aspd

Παράθεση από: odysseas στις 22 Δεκ 2010, 06:21:46 ΜΜ
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι το πνεύμα του wiki είναι να προσθέτουμε / διορθώνουμε εμείς οι ίδιοι αυτά που κρίνουμε. Εφόσον λοιπόν πιστεύεις ότι και άλλοι θα χρειαστούν να απεγκαταστήσουν προγράμματα (και πιθανώς έχεις δίκιο), μπορείς να τους βοηθήσεις συμπληρώνοντας την αντίστοιχη σελίδα. Ακόμα κι αν κάτι δεν κάνεις καλά, κάποιος άλλος θα έρθει μετά από εσένα (θεωρητικά) και θα το βελτιώσει ακόμα περισσότερο.

Οκ, το άλλαξα εγώ. Δεν ηταν και τίποτα δύσκολο. Ελπίζω τώρα να το δει και να το διορθώσει κάποιος αν νομίζει ότι έπρεπε να γραφτεί κάπως αλλιώς.