ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ για Πληροφορική

Ξεκίνησε από Konstantinos Mathioudakis, 28 Μαρ 2021, 02:51:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Konstantinos Mathioudakis

Καλημέρα,
Είμαι μαθητής Α' ΓΕΛ και θα ήθελα να σπουδάσω πληροφορική. Τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να κάνω μεταγραφή σε επαγγελματικό λύκειο. Εψαξα μερικά άρθρα στο διαδίκτυο με την ελπίδα ότι θα κάνουν την επιλογή μου ακόμη πιο εύκολη αλλά έγινε το ακριβώς αντίθετο. Κάποια άρθρα υποστήριζαν την επιλογή για να κάνω μεταγραφή σε επαγγελματικό λύκειο ενώ κάποια άλλα προσπαθούν να "με αποτρέψουν" από το να κάνω την επιλογή. Είμαι σε δίλημμα τώρα που με ώθησε να ρωτήσω εδώ. Θα ήθελα λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα και τη γνώμη σας. Δεν θέλω να κάνω μία επιλογή που θα τη μετανιώνω αργότερα. Εκτιμάω πολύ τη βοήθειά σας.
Κωνσταντίνος

evry

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει από την δική του οπτική.
Τα άρθρα που διάβασες τι επιχειρήματα χρησιμοποιούσαν για να στηρίξουν την μια ή την άλλη πλευρά?
Επίσης σε ποια σχολή πληροφορικής θέλεις να περάσεις και τι βάση είχε από ΕΠΑΛ και τι βάση είχε από ΓΕΛ?
Επίσης στο ΓΕΛ με τα μαθηματικά πως τα πας;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

George Eco

Γεια σου Κώστα, πριν σου μιλήσω κι εγώ, θέλω να ξέρεις πως ΔΕ θέλω να επηρεάσει η ανάρτησή μου την απόφασή σου.
Αντιθέτως, θέλω ΕΣΥ να ερευνήσεις, μόνος σου ή και μαζί με τους γονείς σου, το τι είναι καλύτερο για εσένα.
Αυτά που θα σου γράψω είναι ξεκάθαρα, μια απόπειρα να διευκολύνω λίγο την όλη σου έρευνα:

ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ:
Τομέας Οικονομίας και Πληροφορικής
Ως έχει  το πράγμα, θα πρέπει να εξεταστείς σε Μαθηματικά, που πρέπει να έχεις γερές βάσεις κι όχι κενά, ενώ είναι αρκετα απαιτητικό μάθημα. Η Γλώσσα είναι παντού οπότε δε θα μακρυγορήσω. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, απαίτει μια κάποια αποστήθιση κι έχει συγκεκριμένες μεθοδολογίες επίλυσης ασκήσεων. Δεν είναι δύσκολο, αλλά δεν είναι κι εύκολο. Θέλει διάβασμα. Πληροφορική Γ Λυκείου δίνεις, ως έχει το μάθημα, Πανελλήνιες, στις οποίες πρέπει να γράψεις πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ, μια θεωρητική γλώσσα προγραμματισμού στην Ελληνική, η οποία ομοιάζει επικίνδυνα με ψευδογλώσσα εις την Ελληνική. Είναι μάθημα που απαιτεί να μάθεις καλά, να εξασκηθείς πολύ κι έχει κι αρκετά πράγματα προς αποστήθιση.


ΕΠΑΛ:
Τα Μαθηματικά είναι ευκολότερα, αυτό δε σημαίνει πως είναι και πανεύκολα όμως. Είναι και λιγότερη η ύλη τους. Ομοίως και τα της Γλώσσας. Καλείσαι επίσης να γράψεις Πανελλήνιες δύο μαθήματα ακόμα. Δίκτυα, που απαιτεί πολλή αποστήθιση κι έχει και δυο - τρεις τύπους ασκήσεων, που ΔΕ παπαγαλίζονται, αλλά αν μάθεις τα βήματα που πρέπει να κάνεις, θα τα πας περίφημα. Προγραμματισμός, ο οποίος είναι σε γλώσσα προγραμματισμού python και από το βιβλίο έχεις να μάθεις και μερικά πράγματα απ' έξω.

Άρα τι λέμε εδώ; Ευκολότερα μαθήματα στο ΕΠΑΛ, άρα να πάμε ΕΠΑΛ; Σιγουράκι; Όχι!
Οι θέσεις που δέχονται τα Πανεπιστήμια από υποψήφιους ΕΠΑΛ, είναι ανεξάρτητες αυτών από Ενιαία. Κι είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ! Αυτό αυτόματα ανεβάζει τις βάσεις πολύ ψηλά, γιατί πολλά παιδιά ανταγωνίζονται, για λίγες θέσεις. Δηλαδή σε ένα ΕΠΑΛ για να περάσεις σε μία Σχολή Πληροφορικής, θα πρέπει να γράψεις ΠΑΡΑ πολύ καλά σε ΟΛΑ τα 4 μαθήματα.

Ο evry, με τη μεγάλη εμπειρία που τον διέπει, σε ρώτησε κάτι σημαντικό.
Στα Μαθηματικά πόσο καλός είσαι;
Επίσης ποια είναι η Σχολή που θες να περάσεις; Δες τη βάση από Ενιαίο, δες κι από ΕΠΑΛ.
Δώσε μας αυτές τις πληροφορίες κι ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε να αποφασίσεις.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις, είναι πως προετοιμασία για Πανελλήνιες, και στα δύο μονοπάτια, απαιτεί πολύ διάβασμα.