Ωράριο Υπεύθυνου Εργαστηρίου Γυμνασίου ΓΕΛ

Ξεκίνησε από lp, 30 Μαΐου 2013, 09:19:56 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Ευχαριστώ συνάδελφοι. Στη Διεύθυνση Δωδεκανήσου το ερμηνεύουν φαίνεται διαφορετικά.

Όπως και να έχει πρέπει να πάρουμε επίσημη απάντηση από το υπουργείο ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

fan

Ευχαριστούμε, θα το δούμε και τις επόμενες μέρες , ελπίζω δηλαδή
και προσοχή στις διαφορές ερμηνείες..........

odysseas

Να παραθέσω και μια απάντηση του φοβερού και τρομερού Σταύρου Κουνάδη (πρώην μέλους του Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ) στη λίστα, ο οποίος πρακτικά επίσης λέει το ίδιο πράγμα.
Παράθεση
2013/9/6 Stavros Kounadis <skouds@gmail.com>:
Με βάση όσα έχουμε πει, κανονικά -γιατί με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα-, το ωράριο των "υπευθύνων εργαστηρίων" δεν αφορά στα Γυμνάσια και τα ΓΕΛ -ούτε τα Δημοτικά βέβαια. Αφορά μόνο τους συναδέλφους που είναι στα ΕΠΑΛ (μην μου πει κανείς ότι αυτό δεν είναι δίκαιο και σωστό, γιατί οι ώρες είναι κρίσιμες και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία). Κανονικά, ξαναλέω, πρέπει να εκδοθούν άμεσα άλλες οδηγίες για τους υπευθύνους ΣΕΠΕΗΥ Γυμνασίων-ΓΕΛ
Για τα Δημοτικά από Νοέμβριο, ...με το τέταρτο μνημόνιο...

dtsilog

Να διευκρινήσουμε μόνο ότι τα εργαστήρια ΣΕΠΕΗΥ σε ΕΠΑΛ, είναι εργαστήρια που δεν ανήκουν σε ΣΕΚ.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

fan

Καλησπερα ,
επειδη οι τοποθετησεις γινονται παραλληλα με την απεργια
και το τριωρο αποτελει σημαντικο παραγοντα εχουμε κατι το επισημο;
Σε επικοινωνια με συναδελφους διαφορετικων νομων εχουμε διαφορετικες προσεγγισεις επι του θεματος,
κατι το οποιο οδηγει συναδελφους να συμπληρωνουν το τριωρο σε αλλα σχολεια.....

Δημήτρης Γκίνης

1) Ας έχουμε υπόψη ότι ΣΕΠΕΗΥ ορίζεται ΜΟΝΟ σε ΓΕΛ και Γυμνάσια (μιλάω για αυτά που ίσχυσαν πέρυσι) . Στα ΕΠΑΛ λέγεται υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής με fixed ωράριο τις 20 ώρες (εκτός αν λόγω ετών υπηρεσίας έχει υποχρεωτικό 18, οπότε έχει 18) χωρίς να υπάρχει εργαστηριακή απασχόληση .

2) Όντως ο ΣΕΠΕΗΥ και ο ΥΣΕΦΕ έχουν τρίωρη εργαστηριακή απασχόληση (ΠΡΟΣΟΧΗ: απασχόληση και όχι μείωση,  αυτό το "μείωση" καλό είναι ούτε να γράφεται αλλά ούτε και να λέγεται γιατί :α) έτσι είναι το σωστό και β) οι καιροί είναι πονηροί) βάσει νόμου (αν θυμάμαι καλά, δεν τον έχω πρόχειρο τώρα).
Το key point είναι ότι δεν έχει βγει ακόμη η εγκύκλιος για τον ορισμό του ΣΕΠΕΗΥ. Αν βγει και αναφέρει ΣΕΠΕΗΥ/ΥΣΕΦΕ τότε όλα ΟΚ. Ο κίνδυνος είναι να μην βγει φέτος σχετική εγκύκλιος οπότε σε όλα τα σχολεία θα πρέπει να οριστούν υπεύθυνοι σχολικών εργαστηρίων με ωράριο τις 20 ώρες.

Το καλό είναι ότι στην ίδια θέση με εμάς είναι και οι ΠΕ04 ως υποψήφιοι ΥΣΕΦΕ οι οποίοι έχουν περισσότερη δύναμη από εμάς  :) (να που μπορούν να μας φανούν και χρήσιμοι.....)

odysseas

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 18 Σεπ 2013, 09:32:55 ΜΜ
Το key point είναι ότι δεν έχει βγει ακόμη η εγκύκλιος για τον ορισμό του ΣΕΠΕΗΥ. Αν βγει και αναφέρει ΣΕΠΕΗΥ/ΥΣΕΦΕ τότε όλα ΟΚ. Ο κίνδυνος είναι να μην βγει φέτος σχετική εγκύκλιος οπότε σε όλα τα σχολεία θα πρέπει να οριστούν υπεύθυνοι σχολικών εργαστηρίων με ωράριο τις 20 ώρες.

Η Υπουργική Απόφαση 106549/Γ7/14-09-2012 που μιλά για τρίωρη εργαστηριακή απασχόληση δεν αναφέρεται μόνο στο σχ. έτος 2012-13 και δεν έχει ημερομηνία λήξης. Επομένως ισχύει μέχρι νεωτέρας, χωρίς να είναι απαραίτητη οποιαδήποτε νέα φετινή εγκύκλιος.


Δημήτρης Γκίνης

Εννοώ να βγει εγκύκλιος που να μην αναφέρεται σε ΣΕΠΕΗΥ παρά μόνο σε Υπευθύνους Εργαστηρίων Πληροφορικής.
Προφανώς αν δεν βγει καμιά εγκύκλιος ισχύει η περυσινή που όπως σωστά αναφέρει ο odysseas δεν έχει ημερομηνία λήξης.

Keep Growing

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 18 Σεπ 2013, 10:21:36 ΜΜ
Εννοώ να βγει εγκύκλιος που να μην αναφέρεται σε ΣΕΠΕΗΥ παρά μόνο σε Υπευθύνους Εργαστηρίων Πληροφορικής.
Προφανώς αν δεν βγει καμιά εγκύκλιος ισχύει η περυσινή που όπως σωστά αναφέρει ο odysseas δεν έχει ημερομηνία λήξης.

...πάντως οι ώρες μας υπολογίζονται βάση των ωρών της ανάθεσης ...
Οι ώρες του εργαστηρίου, αν ισχύουν, θα ισχύουν μετά την ανάληψη εξωδιδακτικών εργασιών, γιατί ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ ορίζεται μόνο για ένα έτος και μετά παραδίδει στο διευθυντή το εργαστήριο ...

Π.χ  Εγώ έχω 9 διδακτικές ώρες στο σχολείο μου. Για να συμπληρώσω χρειάζομαι άλλες 11. Στις 11 αυτές ώρες, δεν μπορεί να υπολογιστεί το 3ωρο του εργαστηρίου. Αν και εφόσον αναλάβω ξανά το εργαστήριο, τότε, αν ισχύει το 3ωρο θα έχω τελικά 3 ώρες υπερωρία.
Τόσο απλά ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dora

Ποιος το λέει αυτό Παναγιώτη; Σιγά μην έχουμε το εργαστήριο υπερωρια. Πρώτη φορά ακούω τέτοιο συλλογισμό. Ο συνάδελφος σου, που έχει το εργαστήριο φυσικής ΕΚΦΕ λέει τα ίδια;

odysseas

Παράθεση από: Keep Growing στις 19 Σεπ 2013, 07:42:18 ΜΜ
...πάντως οι ώρες μας υπολογίζονται βάση των ωρών της ανάθεσης ...

Αυτό ισχύει για κάτι μπακάλικους υπολογισμούς σαν εκείνους που είχε κάνει στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς ο διαβόητος "αλγόριθμος". Τώρα που τα σχολεία στέλνουν λειτουργικά κενά και πλεονάσματα πρέπει να υπολογίζονται όλες οι ώρες για τις οποίες απασχολείσαι.

vpalazis

συνάδελφοι στη Λέσβο σε όλα σχεδόν τα σχολεία εφαρμόζεται η περυσινή εγκύκλιος που προβλέπει το τρίωρο. :)
στο δικό μου δε συμβαίνει αυτό >:(
στις 23/09 έκανα αίτηση στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για να σταλεί έγγραφη διευκρίνηση.
δεν είναι λογικό το κάθε σχολείο να κάνει τα δικά του.
περιμένω αλλά...
άκουσα πως στο υπουργείο θα βγει νέα εγκύκλιος σε 1 μήνα ή μπορεί και καθόλου.

sarakiniotis

Οσο το Survey δεχεται την μείωση 3 ωρών για το εργαστήριο , ισχύει η περυσινη εγκύκλιος

Circle

Ισχύει η περυσινή 106549 /Γ7 14-9-2012 καθώς δεν έχει ανασταλεί και δεν ήταν αποκλειστικά για το έτος 12-13.

Επίσης υπάρχουν και ισχύουν:
η Διευκρινιστική 114540/Γ7 27/9/2012 και η
Συμπληρωματική 123052 /Γ7 10/10/2012

Πέτρος Κ.

Σκεπτικό:
Το έγγραφο που έστειλε το ΥΠΑΙΘ αναφέρει για τους υπεύθυνους εργαστηρίων 20 ώρες βάσει των διατάξεων του N.4152/2013 (σελ 38). Όμως ο νόμος αυτός αποτελεί τροποποιεί (ως προς τις ώρες μόνο) τον ν.1566/1985 που ανέφερε για τους υπεύθυνους εργαστηρίων 18 ώρες  (σελ 13).

Λαμβάνοντας υπόψη ο ν. 1566/1985 δεν εφαρμοζόταν για τα ΣΕΠΕΗΥ (ποτέ δεν είχαμε 18ωρο), έχω την εντύπωση ότι ούτε ο N.4152/2013 μας αφορά και ότι σε ισχύ (προς το παρόν) παραμένει η περσινή εγκύκλιος για 3ωρη απασχόληση/συντήρηση ΣΕΠΕΗΥ.