Εργαστήριο Πληροφορικής και Επιμόρφωση Β' Επιπέδου

Ξεκίνησε από pgrontas, 04 Νοε 2013, 05:51:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου νομοθεσία που να λέει ότι στην περίπτωση που 'διεκδικούν' το εργαστήριο πληροφορικής για κάποιες ώρες το μάθημα της πληροφορικής και κάποιο άλλο μάθημα, προηγείται το μάθημα της πληροφορικής.

Το άλλο μάθημα είναι αυτές οι βιωματικές διδασκαλίες στα πλαίσια της επιμόρφωσης β επιπέδου που κάνουν πολλές ειδικότητες. Τέτοια προβλήματα μου έχουν ξανατύχει αλλά υπήρχε καλή διάθεση συνεργασίας και πάντα λύνονταν. Δυστυχώς φέτος κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και υπάρχει απαίτηση να μην χρησιμοποιηθεί το εργαστήριο γιατο μάθημα της πληροφορικής, αλλά προκειμένου να γίνουν οι βιωματικές του β επιπέδου, οπότε θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να πατήσω σε σχετική νομοθεσία και να αρνηθώ.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

odysseas

Παναγιώτη, φαντάζομαι ότι αν υπάρχει απάντηση θα τη βρεις στο συνημμένο. Το κατέβασα από το site της Τεχνικής Στήριξης, οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο. Αν δεν βρεις εκεί την απάντηση, μπορείς να απευθυνθείς στον αρμόδιο Σύμβουλο.

pgrontas

Ευχαριστώ Γιώργο, περιμένα μήπως υπήρχε κάτι πιο δυνατό.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Σπύρος Δουκάκης

...
υπάρχει πάντως η επισυναπτόμενη εγκύκλιος:

ΘΕΜΑ: «Διάθεση σχολικών εργαστηρίων και υποδομών ΤΠΕ σχολικών μονάδων για την πρακτική άσκηση των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών (εφαρμογή στην τάξη) στο πλαίσιο των προγραμμάτων επιμόρφωσης Β' Επιπέδου ΤΠΕ»

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτήν... μιας και η έκφραση βιωματικές διδασκαλίες δεν υπάρχει σε αυτή την εγκύκλιο...


ΠαράθεσηΚαλούνται οι Διευθυντές καθώς και οι υπεύθυνοι για τη λειτουργία των ψηφιακών υποδομών των σχολικών μονάδων (σχολικά εργαστήρια ή άλλου τύπου υπολογιστικές και δικτυακές υποδομές), να εξασφαλίσουν στους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς τη διαθεσιμότητα των υποδομών αυτών, διαμορφώνοντας κατάλληλα το πρόγραμμα λειτουργίας και χρήσης τους.

Επίσης, έχει καταργηθεί η Γ2/4243/22-09-1999.

Παράθεση από: pgrontas στις 04 Νοε 2013, 05:51:41 ΜΜ
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου νομοθεσία που να λέει ότι στην περίπτωση που 'διεκδικούν' το εργαστήριο πληροφορικής για κάποιες ώρες το μάθημα της πληροφορικής και κάποιο άλλο μάθημα, προηγείται το μάθημα της πληροφορικής.

Το άλλο μάθημα είναι αυτές οι βιωματικές διδασκαλίες στα πλαίσια της επιμόρφωσης β επιπέδου που κάνουν πολλές ειδικότητες. Τέτοια προβλήματα μου έχουν ξανατύχει αλλά υπήρχε καλή διάθεση συνεργασίας και πάντα λύνονταν. Δυστυχώς φέτος κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και υπάρχει απαίτηση να μην χρησιμοποιηθεί το εργαστήριο γιατο μάθημα της πληροφορικής, αλλά προκειμένου να γίνουν οι βιωματικές του β επιπέδου, οπότε θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να πατήσω σε σχετική νομοθεσία και να αρνηθώ.

pgrontas

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 04 Νοε 2013, 10:47:42 ΜΜ
...
υπάρχει πάντως η επισυναπτόμενη εγκύκλιος:

ΘΕΜΑ: «Διάθεση σχολικών εργαστηρίων και υποδομών ΤΠΕ σχολικών μονάδων για την πρακτική άσκηση των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών (εφαρμογή στην τάξη) στο πλαίσιο των προγραμμάτων επιμόρφωσης Β' Επιπέδου ΤΠΕ»

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτήν... μιας και η έκφραση βιωματικές διδασκαλίες δεν υπάρχει σε αυτή την εγκύκλιο...


Επίσης, έχει καταργηθεί η Γ2/4243/22-09-1999.


Ναι αλλά δεν εννοεί να διώξει τον καθηγητή πληροφορικής από το εργαστήριο, γιατί δεν βγαίνει το πρόγραμμα του άλλου.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Σπύρος Δουκάκης

Δύο ερωτήματα έχω:
1. το εργαστήριο του λυκείου είναι εργαστήριο πληροφορικής ή είναι πλέον εργαστήριο υπολογιστών;
2. τα μαθήματα πληροφορικής του λυκείου είναι εργαστηριακά ή διδάσκονται στο εργαστήριο;

Έχουμε σαφή απάντηση σε αυτά μετά την κατάργηση της Γ2/4243/22-09-1999;

Μην πούμε τι θέλουμε... αλλά τι ισχύει....

odyssevax

Σπύρο, αν μου επιτρέπεις τον ενικό, πλέον όλα τα μαθήματα Πληροφορικής του ΓΕΛ έπαψαν να χαρακτηρίζονται ως εργαστηριακά (που σημαίνει ότι απαιτούσαν τη διεξαγωγή εργαστηριακών ασκήσεων με συνδιδασκαλία εκπαιδευτικών από ένα πλήθος μαθητών και πάνω) και έμεινε απλά η φράση "... διδάσκεται στο εργαστήριο ..." να θυμίζει τον χώρο και μόνο διεξαγωγής των μαθημάτων!