Γενικά > Ασφάλεια - Εργονομία

Παραβίαση ασφαλείας των σελίδων του ΠΣΔ

(1/7) > >>

alkisg:
Σήμερα για κάποιες ώρες το φόρουμ είχε παραβιαστεί, πιθανώς λόγω κάποιου κενού ασφαλείας του SMF.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι σε κάθε επίσκεψη ο χρήστης μεταφερόταν για λίγο σε κάποια άλλη σελίδα που είχε το "TrojanDownloader:Java/Exdoer", και ανάλογα με το λειτουργικό, τον browser και το αντιιικό του υπήρχε περίπτωση να κολλήσει.

Επανέφερα το φόρουμ όπως ήταν πριν την παραβίαση, αλλά δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί κάποιο κενό ασφαλείας από την εταιρία Simple Machines που αναπτύσσει το λογισμικό SMF του φόρουμ, ούτε έχει βγει κάποια διόρθωση, επομένως δεν υπάρχει εγγύηση ότι αυτό δεν θα ξανασυμβεί.

Έτσι για τις επόμενες μέρες καλό θα είναι οι χρήστες του φόρουμ να είναι προσεκτικοί κατά την επίσκεψή τους.

poursali:
και από ότι είδα ανακαλύφτηκε σήμερα από την microsoft... όσοι νομίζουν ότι έχουν προσβληθεί καλύτερα να περιορίσουν τη χρήση του υπολογιστή μέχρι να έχει ενημερωθεί το αντιικό...

dim:

--- Παράθεση από: alkisg στις 14 Απρ 2011, 10:17:03 μμ ---....
--- Παράθεση από: poursali στις 14 Απρ 2011, 10:32:11 μμ --- καλύτερα να περιορίσουν τη χρήση του υπολογιστή

--- Τέλος παράθεσης ---
να είναι προσεκτικοί κατά την επίσκεψή τους.

--- Τέλος παράθεσης ---
Τι ακριβώς δηλαδή να κάνουμε?
Πως γίνεται το να είμαι προσεκτική κατά την επίσκεψή μου...    και πως γίνεται να περιορίσω τη χρήση...
Υπάρχει κάποιο χαπάκι....... αντιβίωση ίσως?

nikosx:
εγώ πάντως κόλλησα πολύ πράγμα και ο desktop έχει σχεδόν πεθάνει :(

poursali:
μια λύση είναι αυτή: http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-ms-removal-tool

δεν την έχω ελέγξει μιας και έχω λινουξ

@dim: το λέω πχ για κάποιον που κάνει συναλλαγές μέσω ιντερνετ, web banking κλπ και επίσης για όσους δεν θα ήθελαν να χάσουν κάποιο σημαντικό αρχείο - κυρίως τα δεδομένα μας νοιάζουν πάντα

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση