Tι γίνεται με το e-school;

Ξεκίνησε από katrina, 14 Μαρ 2013, 08:45:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

katrina

Kαλησπέρα συνάδελφοι
Καιρό έχουμε να τα πούμε.Βλέπω όμως ότι και άλλοι της "παλιάς φρουράς" δε γράφουν πια :(
Φέτος άλλαξαν πολλά και θ'αλλάξουν ακόμα περισσότερα απο την επόμενη χρονιά. Δε χωράνε στο χαρτί τα όσα τραβάμε. Χρειάζεται θάρρος, υπομονή και κουράγια...


'Έρχομαι  στο ψητό τώρα. Στο σχολείο μου χρησιμοποιούσαμε για γραμματειακή υποστήριξη (και βαθμολογία φυσικά) το πρόγραμμα του Μεταλληνού.  Ολα πήγαιναν καλά μεχρι τωρα, που λογω αφραγκίας του σχολειου, δε πληρωσαμε για την αναβάθμιση και πάει το λογισμικό... :-[ . Καποιος  άλλος συνάδελφος, παράλληλα με εμένα που χειριζόμουν το εν λόγω πρόγραμμα, είχε μεταφέρει τα στοιχεια των μαθητών καθως και τους βαθμούς του 1ου τριμήνου στο e-school. Oμως έφυγε απο το σχολείο και έπρεπε ν' αναλάβω εγω το  e-school.
Mου φαίνεται πολύ δυσχρηστο και τζαναμπέτικο και δε μπορώ να εκτυπώσω ελέγχους (του 1ου τριμήνου) . Εννοείται πως έχω περάσει σε excel τη νέα βαθμολογία και προσπαθώ να κάνω εισαγωγή δεδομένων απο το Μεταλληνό στο e-school αλλά ΔΕΝ γίνεται. Μήπως έχει καποιος/α απο σας δουλέψει κάτι τέτοιο;
Χελπ πληζ  :)


Aραγε, το end  θά είναι happy;

katrina

Παίδες κανένα νέο για το θέμα μου;
Aραγε, το end  θά είναι happy;

dim

#2
Γεια σου!!
Όπως το είπες... της παλιάς φουρνιάς δεν γράφουμε τόσο...  :(
Δεν έχω από Μεταλληνό σε eschool... ktl ktl καμία γνώση.
Μετάπτωση.... έχουν γραφτεί ουκ ολίγες αράδες και γι αυτό το θέμα...  προσπάθησε με αναζήτηση ίσως... μήπως βγάλεις άκρη.
Μήπως βρεις κάτι παρακάτω... είναι όλα χρήσιμα!
http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=117&Itemid=139
http://ess.ypepth.gr/otrs/public.pl?Action=PublicFAQ&Subaction=Explorer&CategoryID=3

Παράθεση από: katrina στις 14 Μαρ 2013, 08:45:53 ΜΜ
έχω περάσει σε excel τη νέα βαθμολογία και προσπαθώ να κάνω εισαγωγή δεδομένων απο το Μεταλληνό στο e-school αλλά ΔΕΝ γίνεται.
Γιατί απο Μεταλληνό.... εισαγωγή δεδομένων?

Τώρα eschool
Προχωράμε μαζί στη ζωή, :P, από Δεκέμβριο και μπορώ να βοηθήσω... όσο μπορώ.

Άκου  :D το eschool  δύσχρηστο και τζαναμπέτικο.... απαπά πιπέρι στο στόμα!!!! :D
Δεν υπάρχει βρε Κατερίνα τέτοια εφαρμογή!!!!
Τζάμπα έχει το όνομα eskroutz - eskouliki και πολλά συναφή? Ε όχι δα!

Ότι χρειαστείς από eschool πες μου....

Καρκαμάνης Γεώργιος

Το eschool είναι έμια παρεξηγημένη εφαρμογή, καθώς από την κακή χρήση έχει αφήσει  κακές εντυπώσεις σε πολλούς συναδέλφους.
Αν τη μάθεις  θα δεις ότι είναι  μια πάρα πολύ καλή εφαρμογή που σε βοηθάει σε αρκετά πράγματα.

Εδώ θα έχεις όση βοήθεια επιθυμείς.

Να τα βάλουμε τα πράγματα στην σειρά:

α) Τα στοιχεία των μαθητών έχουν περαστεί όπως μου είπες καθώς και οι βαθμοί του πρώτου τριμήνου.
β) Για να εκτυπώσεις πρέπει να περάσεις  τις απουσίες του πρώτου τριμήνου, τον διευθυντή, υποδιευθυντή, τον υπευθυνο καθηγητή κάθε τμήματος (αν δεν τα έχει κάνει ο προηγούμενος)
Τι σημαίνει ότι δεν μπορείς να τυπώσεις ελέγχους; Τι πρόβλημα προκύπτει;
Εξήγησε το για να βοηθήσω περισσότερο.

γ) Για την εισαγωγή βαθμών απο excel πρέπει να την κάνεις για κάθε μάθημα ξεχωριστά και για κάθε τμήμα ξεχωριστά. (αν θυμάμε καλά θα δω και αύριο και θα σου πώ)

Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου





katrina

dim και Γιώργο σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ  και σίγουρα θα ξαναχρειαστώ τη βοήθειά σας.


Γιώργο


1) δεν ειχα περασει μεχρι τωρα ουτε τους καθηγητες και το Διευθυντή ούτε τις απουσίες (των 2 τριμήνων) και προσπαθώντας να εκτυπώσω  πρόχειρα, δε παρουσίαζε πουθενά επιλογή για εκτύπωση.
2) Εκτος απο το λογότυπο του Υπουργείου επάνω αριστερά, πρέπει να εμφανίζεται και η Διεύθυνση κλπ.... Πως ενημερώνεται;


και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ   :)


Aραγε, το end  θά είναι happy;


Gnirut

Παράθεση από: Wizard στις 28 Μαρ 2013, 10:05:54 ΜΜ
Έναρξη δοκιμαστικής λειτουργίας νέου ενιαίου Πληροφοριακού Συστήματος Σχολικών Μονάδων και Διοικητικών Δομών

Είναι εντυπωσιακή η ευκολία με την οποία χρησιμοποιείται, και τώρα και στο παρελθόν, η έκφραση "παράλληλη λειτουργία" σχετικά με την μηχανογράφηση του σχολείου.

Μα καλά θεωρείται τόσο γρήγορο, εύκολο και τετριμμένο το να διατηρείς ενημερωμένα τα αρχεία ενός σχολείου εκατοντάδων μαθητών και καθηγητών σε δύο και τρία προγράμματα και συστήματα καταγραφής;

Ερώτηση:
Το έργο αυτό το τρέχει το υπουργείο; Υπάρχει συνεργασία με εξωτερικές εταιρείες;