Το μισθό σας τον ειδατε;

Ξεκίνησε από alex1alex, 27 Σεπ 2011, 04:24:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Συνάδελφοι η πραγματικότητα του μισθολογίου είναι χειρότερη από κάθε αρνητική πρόβλεψη και φυσικά απέχει έτη φωτός από αυτό που κάποια δημοσιογραφικά παπαγαλάκια προέβαλαν. Οτι δηλαδή το 78% των υπαλλήλων δεν θίγεται ουσιαστικά. Αν η μείωση της τάξης του 20% ή των 250 ευρώ σε απόλυτα νούμερα σημαίνει οτι δεν θιγόμαστε, τότε τι θα γίνει όταν θιχτούμε. Περίπου 680 ευρώ καθαρά θα είναι ο μισθός του νεοδιόριστου. Νομίζω πως μιλάμε για πραγματική ισοπέδωση.

Keep Growing

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανένας ποια θα είναι η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης;
Προβλέπω, να θερίσει η πνευμονία φέτος.  :o
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Katsadouros_Dhm

Παναγιώτη, εσύ στη Ρόδο με το ήπιο κλίμα μάλλον θα τη γλιτώσεις. 8) Αν είσαι και χειμερινός κολυμβητής θα έχεις και περισσότερες αντοχές. Να κλαις εμας τους Βορειότερους. Το χειμώνα με ενα -5 που κάνει το καλοριφέρ βογγάει. Μάλλον εκεί θα την πάθουμε την πνευμονία. :'(

Keep Growing

...Ουγκάντα πάντως δε θα γίνουμε. (τουλάχιστον κατά τη διάρκεια του χειμώνα).
Αυτό είναι το θετικό για τους διασώστες-νεκροθάφτες μας. Δε θα μυρίζουν τα πτώματα μας.
Θα μου πείτε και το καλοκαίρι τι θα γίνει με τα πτώματα;
Μα θα έχουν πεθάνει όλοι μέσα στο χειμώνα, οπότε κανένα πρόβλημα. Έτσι βγαίνουν στην εφεδρεία και οι νεκροθάφτες, με την ελπίδα κάποτε να ξαναπιάσουν δουλειά, για να θάψουν τους διασώστες και μετά θα βγουν και αυτοί στην ανεργία ...

...και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 07 Οκτ 2011, 06:04:27 ΜΜ
Παναγιώτη, εσύ στη Ρόδο με το ήπιο κλίμα μάλλον θα τη γλιτώσεις. 8) Αν είσαι και χειμερινός κολυμβητής θα έχεις και περισσότερες αντοχές. Να κλαις εμας τους Βορειότερους. Το χειμώνα με ενα -5 που κάνει το καλοριφέρ βογγάει. Μάλλον εκεί θα την πάθουμε την πνευμονία. :'(


Από το Νευροκόπι είμαι Δημήτρη και σε διαβεβαιώ ότι και στη Ρόδο ο χειμώνας είναι μεγάλο πρόβλημα.
Ιδιαίτερα όταν έχεις μικρό παιδί.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Ήδη τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκαν κάποια εισαγώμενα κρούσματα φυματίωσης στη Βόρεια Ελλαδα. Πιθανά μαζί με τις υπόλοιπες εισαγωγές, να κοπεί και αυτή και να αρχίσουμε δική μας παραγωγή πάλι.

mao-che-nig

Είδατε τελικά που είχε δίκιο η Δήμητρα όταν ομιλούσε περί καταπόσεως;  >:D

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

iliasthes

Βαγγέλη (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα), αυτό ίσχυε πριν το νέο μισθολόγιο. Αν υπολογίσουμε και τις περικοπές που έφερε το νέο μισθολόγιο, τότε προβλέπω οτι οι περισσότεροι θα πάρουμε γύρω στα 850 ευρώ για κάθε έναν από τους επόμενους δύο μήνες.

za√‘ag

Παράθεση από: skoud στις 07 Οκτ 2011, 07:10:31 ΠΜ
Ο συνάδελφος Μάρκος Κλωνιζάκης έφτιαξε το συνημμένο excel με τους νέους μισθούς μας

.... σχετικά με το αρχείο excel ...

Παλιοί ποιοί θεωρούνται ;;;

Πάντως κοιτάζοντας τους πίνακες είδα ότι στην περίπτωσή μου (17-19 έτη) είδα ότι οι νέοι παίρνουν ψιλο-περισσότερα ... Αυτό είναι φυσιολογικό ή λάθος;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: iliasthes στις 07 Οκτ 2011, 08:49:50 ΜΜ
Βαγγέλη (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα), αυτό ίσχυε πριν το νέο μισθολόγιο. Αν υπολογίσουμε και τις περικοπές που έφερε το νέο μισθολόγιο, τότε προβλέπω οτι οι περισσότεροι θα πάρουμε γύρω στα 850 ευρώ για κάθε έναν από τους επόμενους δύο μήνες.

Βαγγέλη με λένε ... σωστά θυμάσαι :)

Αν κατάλαβα καλά το 1ο αρχείο υπολογίζει τους μισθούς με τις αναδρομικές κρατήσεις....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

iliasthes

Ναι το πρώτο αρχείο αφορά τους μισθούς για την περίοδο Οκτ.-Δεκ. 2011 πριν ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο.Στο πρώτο αρχείο μΜε την έννοια νέοι εννοεί τους νεοδιόριστους και όχι όσους είναι ασφαλισμένοι μετά το 1993. Την κατηγορία των παλαιών και νέων ασφαλισμένων την περιλαμβάνει και στα δύο φύλλα εργασίας.

Στην δεύτερη περίπτωση που αναφέρεσαι (στο αρχείο excel, που έφτιαξε ο συνάδελφος για το νέο μισθολόγιο), ναι είναι σωστό οτι ο νέος (σε αυτή την περίπτωση ασφαλισμένος μετά την 1/1/1993) θα παίρνει περισσότερα από τον παλιό. Αυτό συμβαίνει γιατί πρόσφατα μπήκαν κάποιες επιπλέον κρατήσεις στους παλιούς (αν θυμάμαι καλά στο ΤΕΑΔΥ πληρώνουν πλέον 5% ). Ειδικά για τους μήνες Νοέμβρη και Δεκέμβρη θα πρέπει να αφαιρέσεις και τις αναδρομικές κρατήσεις, οι οποίες αφορούν τους μήνες Ιανουάριο-Σεπτέμβριο και ισχύουν αναδρομικά. Έτσι αν πχ προβλέπεται να εισπράττεις 1100 το μήνα με το νέο μισθολόγιο, δες στη μισθοδοσία του Οκτώβρη, ποιες ήταν οι αναδρομικές κρατήσεις σου και αφαίρεσε για να ξέρεις τι θα εισπράξεις. Προσωπικά θα είμαι κάτω από τα 800 ευρώ αυτούς τους δυο μήνες. . Με σκότωσε ψυχολογικά το θέμα σήμερα, δεν μπορώ να ηρεμήσω. . Τη Δευτέρα μετά από δύο χρόνια ανεργίας η αρραβωνιαστικιά μου βρήκε δουλειά, έστω και για ένα χρόνο μόνο. Ε ήταν μια τονωτική ένεση εν' όψει των εξόδων του γάμου

dim

Παράθεση από: iliasthes στις 07 Οκτ 2011, 09:45:23 ΜΜ
........ εν' όψει των εξόδων του γάμου
Καλέ τι είναι αυτό? Γίνονται και αυτά την σήμερον ημέρα?



Με το καλό βέβαια!!!

stratosg

Εγώ θέλω να έρθουν από το σχολείο μου εκείνοι οι συνδικαλιστές (τοπικοί εννοείται) που ήταν υπέρμαχοι του νεου μισθολογίου κι έσκιζαν τα ρούχα τους ότι εμάς θα μας συνέφερε γιατί θα αυξάνοταν ο μισθός μας. 

Παναγιώτη (Keep Growing) αν σταματήσει στο ένα ευρώ το λίτρο θα είμαστε και τυχεροί.

Ηλία (iliasthes) κι όχι μόνο φυματίωση, ειδικά αν κάνεις και κανένα πιτσιρίκι  θα διαπιστώσεις ότι επανεμφανίστηκαν παιδικές ασθένειες που ήταν εξαφανισμένες από τη χώρα μας.

Όσον αφορά στο πόσο κάτω θα είμαστε Νοέμβριο και Δεκέμβριο, αν όντως είναι έτσι όπως τα γράφεις τότε να είσαι σίγουρος θα είμαι από τους πρώτους που δεν θα μπορώ να εξυπηρετήσω το στεγαστικό μου δάνειο ή τη νταντά ή τη θέρμανση.

Σας ρωτάω λοιπόν ευθέως κι ευθαρσώς να μου πείτε που έκανα το λάθος.
   1. Εργαζομαι στο δημόσιο μετά από διαγωνισμό.
   2. Παντρεύτηκα.
   3. Πήρα στεγαστικό να στεγάσω τη νέα μου οικογένεια.
   4. Έκανα δυο παιδιά.
   5. Όλα τα παραπάνω.

Αφού βρείτε το λάθος πείτε μου τι να μην πληρώσω τον επόμενο μήνα. Γι' αυτόν τα πλήρωσα ήδη οπότε δεν μετράει.
   1. Στεγαστικό 775 ευρώ (Ω! Ναι ανέβηκε το επιτόκιο. ΠΑΛΙ)
   2. Νταντά για το μωρό 400 ευρώ
   3. Κοινόχρηστα 350 ευρώ
   4. Κεφαλικό φόρο 400 ευρώ (υπολογίζω)
   5. Φόρος ακινήτων (Δεν τολμώ να υπολογίσω)

Τα υπόλοιπα, ότι άλλο έχουμε ο καθένας μας δεν το βάζω γιατί τα έχετε / έχουμε όλοι μας.

Εξηγήσεις:
   Το στεγασστικό αποφάσισα μαζί με τη σύζυγο ότι μπορούμε να το πάρουμε αφού και οι δυο είμαστε στην εκπαίδευση. Εννοείτε ότι από τότε έχουν περάσει πέντε χρόνια και είχαμε κάνει σχεδιασμό με τα δεδομένα που είχαμε τότε. 

   Τη νταντά την έχω γιατί α. Δεν υπάρχουν παπούδες για να βοηθούν
                                         β. Πέρυσι θα τον χάναμε τον μάγκα από ίωση από το βρεφικό που μετατράπηκε σε μικροβιαιμία (πιθανή) και του είχαν μείνει δυο ώρες. Οπότε δεν το ρισκάρω πάλι.
                                         γ. Όταν θα αρρωσταίνει ένα από τα δύο ή και τα δυο κάποιος πρέπει να είναι στο σπίτι να τα κουράρει. Ποιος όμως αφού ισχύει το 1;

Αν άλλαζα κάτι είναι η δημιουργία της οικογένειας, όχι γιατί δεν αγαπώ την οικογένειά μου, ίσα ίσα είναι ότι ωραιότερο υπάρχει στη ζωή μου, αλλά γιατί δεν του πρέπει αυτού του κράτους η οικογένεια μα κυρίως γιατί δεν θα μπορώ σε λίγο να προσφέρω στα παιδιά μου τα βασικά.

Ναι είμαι πάρα πολύ θυμωμένος κι αυτός είναι ο λόγος που απέχω από το Στέκι (το παρακολουθώ στενά όμως) γιατί δεν μου φταίτε σε τίποτα εσείς να σας φορτώνω με τα δικά μου. Απλά σήμερα δεν άντεξα άλλω και είπα να σας χρησιμοποιήσω για να κάνω e-ψυχανάλυση - e-ψυχοθεραπεία.

Σας ευχαριστώ πολύ και σας ζητώ συγγνώμη που σας κούρασα και σας σκότισα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

efi.g

Μπείτε στο group για άμεση ενημέρωση σχετικά με την οργάνωση αντιδράσεων στο "ενιαίο" μισθολόγιο.
http://www.facebook.com/groups/288279667867544/?notif_t=group_r2j