Περικοπές...

Ξεκίνησε από skananitos, 20 Νοε 2010, 07:23:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

skananitos

Έρχονται και άλλα μέτρα... δείτε αυτό το άρθρο του Χ. Κάτσικα: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14745
:-\
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

pthomop

Απο την ανεργια προτιμω να μεταταχθω στο δημοτικο. Χτες απολυθηκε αλλος ενας φιλος μου. Δεν υπαρχει δουλεια ουτε για αστειο.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δεν καταλαβαίνω κάτι:

γιατί μιλάμε μόνο για περικοπές στη παιδεία και δεν μιλάμε για περικοπές στον εκπαιδευτικό;
κάτι άκουσα, ότι θα κάνουμε δώρο στην κυβέρνηση το εξωδιδακτικής...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Gnirut

Το επίδομα εξωδιδακτικής μάλλον πρόκειται σύντομα να είναι ιστορία για τους εκπαιδευτικούς. Το πλήγμα μεγάλο γιατί μιλάμε για περίπου 300 ευρώ μείον.

Τώρα για απολύσεις τι να πούμε πιστεύω ότι το πιθανότερο είναι να γίνουν κάποιες μετατάξεις είτε στην πρωτοβάθμια είτε σε άλλον φορέα του δημοσίου. Λόγω ειδικότητας είμαστε "χρήσιμοι" υπάλληλοι για το δημόσιο οπότε εαν είναι να απολυθούν κάποιοι θα πρέπει λογικά να είμαστε οι τελευταίοι.

Θα μου πείτε βέβαια ποιος έχασε τη λογική για να τη βρει το ελληνικό δημόσιο, αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

iliasthes

Γιατί ρε Λάμπρο είσαι τόσο μίζερος; ΓΙορτές, έρχονται, Χριστούγεννα, δεν σε πιάνει εσένα το πνεύμα των Χριστουγέννων; Το ελληνικό κράτος μας φέρεται με τόση φροντίδα και προδέρμ, με τόση στοργή κι εσύ δεν μπορείς να μπεις στο πνεύμα των Χριστουγέννων να χαρίσεις ένα τόσο δα επιδοματάκι; Αχάριστοι Έλληνες, πλεονέκτες. Η πατρίδα κινδυνεύει κι εσείς σκέφτεστε το επιδοματάκι σας. Ξέρω τι χρειάζεστε. Ούτε ψυχολόγοι, ούτε διοικητικό προσωπικό στα σχολεία.   :police: σας χρειάζεται.

Πέρσι τέτοια εποχή θυμάμαι κάναμε παρόμοια κουβέντα και κάποιοι συνάδελφοι δυσανασχετούσαν με τις "μαύρες προβλέψεις" κάποιων εδώ μέσα. Δυστυχώς η πραγματικότητα εξελίσσεται χειρότερα και από τις χειρότερες προβλέψεις.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ηλία, είμαι ένα σκουπίδι... μόνο για την τσέπη μου ενδιαφέρομαι.

Λοιπόν, θα κρεμάσω μια βεβαίωση αποδοχών μου στον τοίχο και θα τη στολίσω με χριστουγεννιάτικα λαμπάκια!

Ή καλύτερα, θα βάζω τα δικά μου λαμπάκια να ανάβουν!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

stratosg

Λάμπρο, θα φέρω και τα δικά μου λαμπάκια για να κάνουν ωραίο συνδυασμό.

Αλλά γιατί δεν μειώνουν τον αριθμό των βο(υ)λευτών από 300 σε 200 όπου μαζί με τους παρατρεχάμενους τους καταναλώνουν πολλά χιλιάρικα ευρώ κάθε μήνα. Επίσης θα ήθελα να καταργηθεί το ψηφοδέλτιο της Επικράτειας γιατί δεν μπορώ να ανεχτώ κάποιον που δεν μπορεί ούτε ανάσα να πάρει να με κρίνει ως αντιπαραγωγικό και να μου θυμίζει ότι μαζί τα φάγαμε. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει όλοι να θέτουν εαυτόν προς ψήφιση κι όχι να εκλέγονται δια της πλαγίου.

Καλό επίσης θα ήταν όλοι οι κατέχοντες δημόσιο αξίωμα από κλητήρα μέχρι και Πρόεδρο της Δημοκρατίας υποχρεωτικά να μετέχουν δημόσιας εκπαίδευσης τα τέκνα τους ώστε να έχουν και άποψη για το υπουργείο που διοικούν, η περίθαλψή να τους παρέχεται  μόνο σε δημόσια νοσοκομεία και υποχρεωτικά να μένουν σε πολυκατοικίες μαζί με κοινούς θνητούς και όχι περισσότεροι από πέντε σε κάθε γειτονιά. Εννοείται ότι δεν θα παίρνουν καμία επιδότηση ενοικίου, όπως κάνουν σήμερα, και θα κάνουν χρήση μόνο του υπουργικού αυτοκινήτου και μόνον οι υπουργοί,  με άμεση κατάργηση των βουλευτικών αυτοκινήτων.

Όσον αφορά στη μείωση των μισθών τώρα. Πραγματικά δεν θα μ΄ενοχλούσε καθόλου αν την μείωση των αποδοχών μας ακολουθούσε και μείωση τιμών στα προϊόντα. Αλλά και αυτό είναι ένα όνειρο σαν το παραπάνω.

Στην πόλη μου συζητείται κλείσιμο ή συγχώνευση τμημάτων του νοσοκομείου με εκείνα του διπλανού νομού και συγκεκριμένα ακούγεται ότι θα κλείσει η παιδιατρική. Δηλαδή εγώ που έχω ένα τρίχρονο κι ένα μωρό 11 μηνών όπως και όλοι οι υπόλοιποι μένουμε τελείως ανασφάλιστοι.

Πάντως από μια μεριά θέλω να καταργηθεί τελείως ο δημόσιος τομέας και τότε να δούμε πως στην ευχή θα έχουν όλοι αυτοί οι πολέμιοι του δημόσιου τομέα, που στην πλειονότητά τους είναι μικροαστοί,  υπηρεσίες υγείας και παιδείας για τα παιδιά τους. Το καλύτερο θα είναι ότι για να έρθει η πυροσβεστική να σου σβήσει το σπίτι θα σου ζητά υπόλοιπο λογαριασμού για να δε αν μπορείς να καλύψεις τα έξοδα κατάσβεσης.

Είμαι πολύ εκνευρισμένος, στεναχωρημένος και μετάνιωσα για πολλά από αυτά που επέλεξα να κάνω ή να φέρω ή να δημιουργήσω στη ζωή μου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

skananitos

Λοιπόν, αν δείτε ότι η κατάσταση δε πάει άλλο ακολουθείτε "πιστά" τις οδηγίες που ακολουθούν!  :angel:
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Στο επίδομα εξωδιδακτικής έχει ήδη γίνει περικοπή μέσα στο καλοκαίρι.

Vangelis

Παράθεση από: skananitos στις 23 Νοε 2010, 07:05:20 ΜΜ
Λοιπόν, αν δείτε ότι η κατάσταση δε πάει άλλο ακολουθείτε "πιστά" τις οδηγίες που ακολουθούν!  :angel:

Η μετάφραση της εικόνας είναι:
Να σκεφτεί αυτό (πρώτη φωτο)
Πως θα γεμίσει αυτό (δεύτερη φώτο)
Χωρίς να δουλέψουν αυτά! (τρίτη και τέταρτη φώτο)


Αν τε να ευθυμήσουμε λίγο.

dim

Παράθεση από: Vangelis στις 25 Νοε 2010, 08:52:16 ΜΜ
Η μετάφραση της εικόνας είναι:
Να σκεφτεί αυτό (πρώτη φωτο)
Πως θα γεμίσει αυτό (δεύτερη φώτο)
Χωρίς να δουλέψουν αυτά! (τρίτη και τέταρτη φώτο)


Αν τε να ευθυμήσουμε λίγο.


+++++++++++++++++++++++++++

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

mour

Με την αναλογία προσλήψεων/ αποχωρήσεις στο 1/5 δεν πάει κανένας σπίτι του

Λάμπρος Μπουκουβάλας

...σωστά. ίσως μέχρι τότε να μην έχουμε ούτε σπίτι.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...