Δημιουργία και "τρέξιμο" διαγραμμάτων ροής στο Ubuntu

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 20 Σεπ 2011, 05:36:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Υπάχρει για το Ubuntu κάτι αντίστοιχο του δημιουργού διαγραμμάτων ροής??

tallis

Εγώ στο παρελθόν έχω χρησημοποιήσει το DIA http://projects.gnome.org/dia/ με πολύ καλά αποτελέσματα.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

apanagio

Υπάρχει και το ktechlab http://sourceforge.net/projects/ktechlab/
Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς, αλλά έχει πάρα πολλές δυνατότητες. Εμένα μου είχε φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο για την προσομοίωση λογικών κυκλωμάτων (σε ΕΠΑΛ) όπου μπορούσες και να "τρέξεις" το λογικό κύκλωμα.

Δημήτρης Γκίνης

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας συνάδελφοι, αλλά :
1) Το μεν DIA απ'ότι κατάλαβα είναι σχεδιαστικό πρόγραμμα (κάτι σαν το visio των Windows το οποίο έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα αλλά όχι γι'αυτή τη δουλειά που το θέλω τώρα)
2) Το δε ktechlab μου φαίνεται αρκετά πολύπλοκο για να το χρησιμοποιήσουν μαθητές συν το ότι δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να "τρέξεις" το διάγραμμα ροής. Πάντως η δυνατότητα να δημιουργήσεις και "τρέξεις" ένα λογικό κύκλωμα που αναφέρει ο apanagio μου φαίνεται πολύ καλή.

Απ'οτι φαίνεται δεν θα αποφύγω τα παλιοπαράθυρα....

apanagio

Υπάρχει πάντα και το wine.
Δοκίμασες να δεις αν η εφαρμογή που χρησιμοποιείς τρέχει μεσω wine στο linux;

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 21 Σεπ 2011, 08:43:40 ΠΜ
Απ'οτι φαίνεται δεν θα αποφύγω τα παλιοπαράθυρα....

Μη βιάζεσαι βρε! Γι' αυτό χρειάζεται μια κεντρική υπηρεσία επίλυσης προβλημάτων, ώστε οι λύσεις να μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα σε όλα τα ΣΕΠΕΗΥ! :)
Με δυο εντολές μπορείς να το εγκαταστήσεις και να είναι διαθέσιμο σε όλο το εργαστήριο.
Ή, αν έχεις ήδη εγκατεστημένο το πακέτο "lykeio", θα σου έρθει αυτόματα στην επόμενη ενημέρωση.


Παράθεση από: alkisg στις 21 Σεπ 2011, 10:26:13 ΠΜ
Στο Αποθετήριο εκπαιδευτικού λογισμικού της Υπηρεσίας Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ αναρτήθηκε η έκδοση 3.21 του Δημιουργού διαγραμμάτων ροής, κατάλληλα πακεταρισμένης ώστε να παίζει σε λειτουργικό σύστημα Ubuntu ή Debian.

Όσοι έχουν το αποθετήριο στις πηγές τους, μπορούν να εγκαταστήσουν το Δημιουργό διαγραμμάτων ροής δίνοντας:
Κώδικας: shell
sudo apt-get update
sudo apt-get install flowprogramming


Η εκτέλεσή του στη συνέχεια γίνεται από το μενού Εφαρμογές → Εκπαίδευση → Δημιουργός διαγραμμάτων ροής.


Δημήτρης Γκίνης

Μη φωνάζεις βρε Άλκη, δεν το ήξερα μέχρις σήμερα που κατέβηκαν οι νέες ενημερώσεις....
Αλλά και πάλι όμως, μου πετάει Run time error κάποιο dll (δεν το σημείωσα ποιο).
Καμιά ιδέα??

alkisg

Μην ανησυχείς μόλις σήμερα το έφτιαξα και το ανέβασα, ως απάντηση στο μήνυμά σου! ;)

Το δοκίμασα και σε καθαρό Kubuntu 11.10, κι εκεί έπαιξε με τη μία.
Τι μήνυμα σου βγάζει; Τρέξ' το και από τερματικό, με την εντολή flowprogramming και κάνε επικόλληση εδώ όποια λάθη σου βγάλει.
Επίσης είναι πιθανό να έχεις εγκαταστήσει στο φάκελο .wine του λογαριασμού σου κάποιο πρόγραμμα Windows, και αυτό να εγκατέστησε κάποιο ασύμβατο .dll. Δοκίμασε σε έναν άλλον, καθαρό λογαριασμό χρήστη.

Το δοκίμασε κανείς άλλος συνάδελφος; Του δούλεψε;

apanagio

το δοκιμασα σε ubuntu 10.04 στο εργαστήριο και δούλεψε μια χαρα.
Τα γράμματα στο διάλογο αποθηκευσης αρχείου ήταν λιγο ασχημα (τα κλασσικα ασχημα αραια γράμματα που κανει το wine όταν κάποια γραμματοσειρα του λείπει)

alkisg

Παράθεση από: apanagio στις 21 Σεπ 2011, 09:04:00 ΜΜ
Τα γράμματα στο διάλογο αποθηκευσης αρχείου ήταν λιγο ασχημα (τα κλασσικα ασχημα αραια γράμματα που κανει το wine όταν κάποια γραμματοσειρα του λείπει)

Φταίει το ότι λείπει η γραμματοσειρά Tahoma. Αν έχετε Windows μπορείτε να αντιγράψετε τα αρχεία C:\Windows\Fonts\tahoma*.ttf στο φάκελο /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts ώστε να φαίνεται σωστά και στο Wine αλλά και στα έγγραφα .doc που ανοίγετε με OpenOffice.
Δυστυχώς δεν έχουμε δικαίωμα αναδιανομής και δεν μπορούμε να την πακετάρουμε... μια πιο γενική λύση θα ήταν να βάλει κάποιος ελληνικά στη γραμματοσειρά Tahoma που διανέμει το Wine (έστω με copy/paste από άλλη ελεύθερη γραμματοσειρά).

Δημήτρης Γκίνης

Στον server, με τον λογαριασμό μου,όταν πάω να τρέξω τον Δημιουργό διαγραμμάτων βγάζει "Run-time error 336. Component not correctly registered".Προφανώς έιναι αυτό που λέει ο Άλκης, κάποιο πρόγραμμα windows - το οποίο αργότερα εγκατέστησα, γιατί τώρα έχει μόνο τα σχετικά με το σχολικό εργαστήριο MicroworldsPro, Δημιουργό διαγραμμάτων και  τον Διερμηνευτή- εγκατέστησε κάποιο ασύμβατο dll. Με άλλο λογαριασμό παίζει μια χαρά όπως και στους thin, στους fat τώρα περιμένω να τελειώσει η συμπίεση του εικονικού.
Το προβληματάκι αυτό μπορεί να λυθεί??

Δημήτρης Γκίνης

Update:Στους fat γιατί δεν το εμφανίζει ??( έκανα ενημέρωση του εικονικού, συμπίεση-> τίποτα. Το εγκατέστησα manual και από την κονσόλα του εικονικού  (μου έβγαλε ότι υπάρχει ήδη)συμπίεση-> τίποτα

alkisg

Σε όποιον λογαριασμό έχει πρόβλημα, κλείσε ό,τι εφαρμογές Wine έχεις ανοιχτές, και δώσε:
Κώδικας: shell
mv ~/.wine ~/wine-bad-installation-to-delete


Αυτή η μετονομασία θα κάνει το Wine να φτιάξει εξ' αρχής νέο και καθαρό φάκελο ~/.wine, στον οποίο βάζει τις ρυθμίσεις του.
Στη συνέχεια απλά τρέχεις το Δημιουργό διαγραμμάτων ροής από το μενού.


Για τους fat clients, τι σου βγάζει η παρακάτω εντολή;
Κώδικας: shell
sudo chroot /opt/ltsp/i386 dpkg-query -W flowprogramming

Δημήτρης Γκίνης

Αποτέλεσμα της sudo chroot /opt/ltsp/i386 dpkg-query -W flowprogramming:(στην κανονική κονσόλα του server, όχι στου εικονικού)
flowprogramming 3.21-1

alkisg

Φαίνεται ότι το έχεις εγκαταστήσει. Εάν έχεις κάνει και συμπίεση εικονικού δίσκου, και έχεις επανεκκινήσει τους clients, θα έπρεπε να εμφανίζεται.
Αν όχι, έλα από το IRC να το δούμε online.

apanagio

Παράθεση από: alkisg στις 22 Σεπ 2011, 09:54:46 ΠΜ
Φταίει το ότι λείπει η γραμματοσειρά Tahoma. Αν έχετε Windows μπορείτε να αντιγράψετε τα αρχεία C:\Windows\Fonts\tahoma*.ttf στο φάκελο /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts ώστε να φαίνεται σωστά και στο Wine αλλά και στα έγγραφα .doc που ανοίγετε με OpenOffice.
Δυστυχώς δεν έχουμε δικαίωμα αναδιανομής και δεν μπορούμε να την πακετάρουμε... μια πιο γενική λύση θα ήταν να βάλει κάποιος ελληνικά στη γραμματοσειρά Tahoma που διανέμει το Wine (έστω με copy/paste από άλλη ελεύθερη γραμματοσειρά).

Ένας πολύ καλός οδηγός για το πως να βάλετε tahoma σε μηχάνημα με Linux:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-82318.html

alkisg

Ωραίο το link για το IELPKTH.CAB! ;)
Επομένως, όποιος δεν έχει τη γραμματοσειρά tahoma, αρκεί να τρέξει τις παρακάτω εντολές:

Κώδικας: shell
cd $(mktemp -d)
wget -q http://download.microsoft.com/download/ie6sp1/finrel/6_sp1/W98NT42KMeXP/EN-US/IELPKTH.CAB
cabextract -q IELPKTH.CAB
sudo mv tahoma*.ttf /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/