Διερμηνευτής σε Mac

Ξεκίνησε από Sergio, 25 Φεβ 2011, 12:39:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

Άλκη,

παίζει σε Mac ο Διερμηνευτής;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

Δεν έχω ιδέα, κανένας γνωστός μου δεν έχει Mac για να δοκιμάσω.

Ανάλογα με το πόσο καλά έχει μεταφερθεί το Wine στα Mac, αν παίζουν άλλα προγράμματα Windows, θα παίζει κι ο Διερμηνευτής:
http://wiki.winehq.org/MacOSX

Sergio

Ωχ.. με βλέπω να γίνομαι ο πρώτος "γνωστός" σου για να .. δοκιμάσεις ;)

Ελπίζω να γίνεται.. Μου έχει γίνει απαραίτητος ο Διερμηνευτής..

Καλημέρα
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

Αν είναι laptop, φέρ' τον στο συνέδριο στα Γιάννενα να το δούμε από κοντά.
Αλλιώς με κάποια μέθοδο απομακρυσμένης πρόσβασης... :)

Εννοείται αν κάποιος συνάδελφος έχει Mac και το έχει καταφέρει, ας μας δώσει τα φώτα του!

P.Tsiotakis

Ο Sergio έχει βαλθεί να μας τρελάνει φέτος

Sergio

Μόλις .. αφίχθει. Τον πήρα από το πλαίσιο γυρνώντας από το σχολείο (με γειά μου). Όμως είναι IMAC (desktop) οπότε, με δεδομένο ότι στα Γιάννενα θα έρθουμε με τη Φανή με τη μηχανή, δύσκολα κουβαλιέται (χωρίς να αποκλείεται βέβαια.. μαθημένη είναι στο φόρτωμα η γομαρίτσα μου :-[).  Μέχρι τότε, τον μαθαίνω και ό,τι κάνουμε με TeamViewer (ή το αντίστοιχο.. που ελπίζω να υπάρχει ;) )
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

Παράθεση από: ptsiotakis στις 25 Φεβ 2011, 12:25:08 ΜΜ
Ο Sergio έχει βαλθεί να μας τρελάνει φέτος
Και για να προλάβω και την επόμενή σου ερώτηΞη.. (πόσα θες να μας τρελάνεις)... για τους καλούς φίλους.. τσάμπα ;)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

DaKnOb

Έχω Mac και τον δοκίμασα και με Wine και με CrossOver.
Απλά δεν μπορείς να γράψεις Ελληνικά (σιγά μωρέ.. Απλά πατας ο, τι θες και βαζεις μεταβλητές στα Αγγλικά), καμιά φορά δεν δουλεύει η κωδικοποίηση στα μενού και εμφανίζονται τυχαία ASCII/Unicode Chars, και φυσικά το FileSystem δεν τρέχει καν.
Έτσι, κατέληξα να χρησιμοποιώ το PseudoGlossa.gr το οποίο παρά το οτι αλλάζει μόνο του γλώσσα όταν πατάς το Tab, δουλεύει μια χαρά.

Υ.Γ.: Συγγνώμη που άργησα 2 χρόνια να απαντήσω, αλλά μπορεί κανείς να θέλει να το δει στο μέλλον. Ας ξέρει

mikezante

Καλησπέρα και καλως σας βρηκα.

Να γράψω και γω με τη σειρά μου για μελλοντικούς χρήστες, οτι ο διερμηνευτής δουλευει άριστα με Crossover. Και ελληνικά, και απο όλα.

Εχω MacBook 13" 2008 με core2duo επεξεργαστή.
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

George Eco

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μία μαθήτρια που έχει πρόσβαση μόνο σε MAC υπολογιστή, ο οποίος είναι Η/Υ γονιού της.
Πώς μπορεί να εγκαταστήσει ο γονέας το διερμηνευτή 0.94;

Θέλω να προσφέρων άμεσα μία λύση, ώστε να έχει το παιδί πρόσβαση στο εργαλείο.
Δε γνωρίζω κατά πόσο η λύση είναι μέσω wine ή όχι, απλά σκέφτηκα να ρωτήσω και να πάρω απάντηση από πρώτο χέρι να δύναται.
@Άλκη έχεις ιδέα κάνα τρόπο;  :)

alkisg

Καλημέρα, ισχύουν τα ίδια, ότι δεν έχω καν δει Mac, αλλά απ' ότι λένε οι συνάδελφοι παίζει μια χαρά μέσω CrossOver:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3726.0

Για περισσότερες πληροφορίες ρώτα εκεί εγώ δεν έχω ιδέα.

George Eco

Winebottler δοκίμασε κανείς;

akalest0s

#12
Πάντως, με crossover, το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά. Τρώει κάτι φρίκες, μερικές φορές, όταν αλλάζεις γλώσσα (ελληνικά/αγγλικά) ή όταν κάνεις copy/paste, αλλά κατά τα άλλα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το crossover, αν δεν το έχεις αγοράσει, σου επιτρέπει να τρέχεις το κάθε bottle μόνο για 3 μέρες. Ωστόσο, μόνο το συγκεκριμένο bottle σταματάει να τρέχει, που θα πει ότι μπορείς ανεμπόδιστα να φτιάξεις ένα νέο, μέσα σε 4-5 κλικ, το οποίο θα κρατήσει ακόμη 3 μέρες. Τώρα, βέβαια, μόνη της η μαθήτρια μάλλον δεν θα μπορεί να το κάνει, εκτός αν της δώσεις σαφείς οδηγίες, για να συμβουλεύεται κάθε φορά.
Εγώ φροντίζω να μην κλείνω τον διερμηνευτή/bottle, οπότε σε αυτή τη περίπτωση δεν εντοπίζει καν την πάροδο των ημερών. Ο συγκεκριμένος υπολογιστής μου συνήθως μένει για μέεεερες ανοιχτός.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

George Eco

Σ' ευχαριστώ για το feedback συνάδελφε.
Κοίτα, ο πατέρας της είναι σχετικός με το χώρο και του ανήκει το μηχάνημα, εγώ έστειλα ένα email, μίλησα για wine bottler, μίλησα για crossover, τώρα από κει και πέρα στη χειρότερη, της ανοίγω ένα laptop με team viewer, της δίνω credentials και παίζει. Άσε που μπορούν να κάνουν virtual machine με windows και να ξενοιάσουν από αυτό το θέμα. Αλλά για να αποφύγουν τη σκοτούρα και μόνο, είμαι διατεθιμένος να βάλω ένα laptop να τρέχει 27/7 για χάρη της.

ΦΑΝΗΣ

Υπάρχουν παρόμοιοι διερμηνευτές της Γλώσσας για Raspberry pi 4?