Νέος fat client σταματά στο battery checking

Ξεκίνησε από elf, 11 Φεβ 2014, 08:51:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Είναι ένα ολοκαίνουργιο laptop dell 3731 που σταματά πριν φορτώσει το γραφικό περιβάλλον, τι μπορώ να κάνω;

za√‘ag

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με Dell Optiplex 780 ... (2 νέοι clients)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

Μάλλον επειδή είναι πολύ καινούργιος. Κανε δοκιμη με το live cd και κοιτα να περάσεις τη nomodeset με f6 για δοκιμή. Αν έτσι παίξει υπαρχει δυνατοτητα να εκκινησης συγκεκριμένου Η/Υ με τη συγκεκριμένη ρύθμιση. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις με live CD  νεότερης εκδοση του Ubuntu πχ 13.10 και αν παίζει να περάσεις τους πυρήνες της συγκεκριμένης έκδοσης στον server. Επειδή η εκδοση που χρησιμοποιούμε είναι LTS αυτό είναι δυνατό.

alkisg

Εφόσον λέμε για clients, αυτό: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5066.msg60700#msg60700
Αν λέμε για server, τότε χρειάζεται νέο CD. Σε λίγο καιρό θα ανεβάσουμε το live CD μας που θα αντιστοιχεί στην 12.04.4 και θα έχει τον νέο πυρήνα.

elf

 :-[ Έχω χαρεί τόσο που πήραμε καινούργια μηχανήματα που έχω χάσει τα μυαλά μου... Είχα ενεργοποιημένο το autologin και δεν είχα βάλει λογαριασμό για τους νέους υπολογιστές.. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία, το μηχάνημα δουλεύει τέλεια δίπλα σε ένα παμπάλαιο pentium4 που δουλεύει επίσης

apapakL

 ;D  ;D Όλα εντάξει λοιπόν. Οπότε μας λέει και ο za√'ag αν έχει ορίσει κάτι τέτοιο και στο δικό του lts.conf  εφόσον πρόκειται για προσθήκη νέων clients...

za√‘ag

Δεν έχω βάλει autologin ... απλά θα δοκιμάσω το live cd αν και μάλλον δεν θα  έχει πρόβλημα μιας και είναι ίδια με τον server.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Με το Live dvd δουλεύουν κανονικά ... όταν όμως ξεκινούν όπως οι υπόλοιποι clients στο σημείο που δείχνει το battery ok ... γυρνάνε σε οθόνη κειμένου (με μεγάλη ανάλυση) και κολλάνε ....

Δοκίμασα να τους ξεκινήσω μόνους τους και να τους κάνω thin clients (δήλωσα στο conf ότι thin είναι όσοι έχουν ram > 4mb) αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα
Πρόκειται για Dell Optiplex 780 (ίδιοι με τον LTSP server)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Βαγγέλη αν δουλεύουν ΟΚ με το live DVD της Τεχνικής Στήριξης αλλά όχι ως LTSP clients, κάτι δεν πάει καθόλου καλά, οπότε έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

alkisg

Τελικά έφταιγε ένα XSERVER=vesa που για άγνωστο λόγο υπήρχε στο lts.conf...

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 27 Φεβ 2014, 10:05:23 ΠΜ
Τελικά έφταιγε ένα XSERVER=vesa που για άγνωστο λόγο υπήρχε στο lts.conf...

Ο άγνωστος λόγος .... είμαι εγώ :)

Επίσης, αφού έκανα ομαδικά ονομασία των partitions που θα έχουν τοπικά το image των client σε LTSP και τα αντέγραψα εκεί (πάλι ομαδικά) όλοι ξεκίνησαν μια χαρά ... Δεν ήξερα ότι μπορείς να πεις απλά το όνομα του partition αντί του sda1, sda2, sda3 κλπ

Άλκη ... σε ευχαριστώ ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ