0≤x≤5 σε ψευδογλώσσα

Ξεκίνησε από dozb, 15 Ιαν 2007, 04:36:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dozb

Γεια χαρα...
Η ερώτηση μου - που μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί είναι η παρακάτω:

Επιτρέπεται η παρακάτω έκφραση σε ψευδογλώσσα?

μεχρις_ότου 0≤x≤5

Δηλαδή η παράλειψη του λογικού τελεστή???

Ευχαριστώ

P.Tsiotakis


Δεν επιτρέπεται αυτό που έγραψες (διπλή συνθήκη), μπορείς όμως κάλλιστα να γράψεις το παρακάτω:

Μέχρις_ότου x>=0 και χ<=5

όπως έμμεσα επισημαίνεις και συ

Με εκτίμηση,

Τσιωτάκης Παναγιώτης

dozb

Ωραία ... και μια που σας βρήκα...

Πώς μπορώ να ρωτήσω ή να σχολιάσω για τα διαγωνίσματα της ομάδας..???

Π.χ.στο διαγώνισμα 6 ,  στο διάγρμμα ροής κάτι μου φαίνεται περίεργο....
Π.Χ. Τα Ναι, όχι , μήπως είναι ανάποδα?

P.Tsiotakis

Θα ήταν ωραίο να μιλάμε με τα ονόματά μας (Παναγιώτης)

Τα email σχεδόν όλων υπάρχουν στην ιστοσελίδα http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_diag.htm

Αλλά προτείνω αν θες να ανοίξεις νέο θέμα στο παρόν forum με τίτλο: Διαγώνισμα κεφαλαίου 6

Το διάγραμμα ροής που έχει η άσκηση είναι η πηγή, τα ναι/όχι θέλουμε να είναι έτσι. Οι περιορισμοί της Μέχρις_ότου αφορούν την κωδικοποίηση (το ναι τερματίζει το βρόχο και το όχι οδηγεί σε μια νέα επανάληψη)

Άρα, όταν πας να υλοποιήσεις τη Μέχρις_ότου στην κωδικοποίηση πρέπει να ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΕΙΣ τη συνθήκη (Μέχρις_ότου Β = α) ώστε να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια, επίτηδες στο διαγώνισμα μπήκε αυτό το "πονηρό" θέμα..

Με εκτίμηση,

Τσιωτάκης Παναγιώτης

dozb

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη !!!

EleniK

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο απο τα διαγωνίσματα είτε μπορείτε να στείλετε email σε κάποιους απο την ομάδα ή όπως προτείνει ο Παναγιώτης θα μπορούσατε να ανοίξετε ένα νέο θέμα με τον αντιστοιχο τίτλο.  ;)

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

alkisg

#6
@Ελένη, Παναγιώτη και τους υπόλοιπους της ομάδας:
επίτηδες δεν έβαλα τα mail σας στο σχετικό topic για τα διαγωνίσματα, γιατί bots συλλέγουν τις διευθύνσεις που βρίσκουν στο Internet και τις γράφουν σε λίστες spam. Αν θέλετε τις βάζω! ;)

Εκτός όμως από τα mail και το νέο θέμα με τον αντίστοιχο τίτλο, αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιείτε τους λογαριασμούς σας στο Στέκι.

Π.χ. (σόρρυ Ελένη που χρησιμοποιώ το λογαριασμό σου σαν παράδειγμα) πατώντας πάνω στο Elenik βγαίνει η σελίδα με το προφίλ της,
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=profile;u=368
οπότε αν κάποιος θέλει μπορεί να της στείλει προσωπικό μήνυμα, και η Ελένη εκτός από το μήνυμα θα λάβει σχετική ειδοποίηση και με email, χωρίς να κινδυνεύει από spam (φυσικά, αν έχει επιλέξει να μη δείχνει δημόσια το email της στο προφίλ της).

Τον τελευταίο χρόνο έλαβα γύρω στα 50.000 spam mails (με ενεργοποιημένα τα αντι-spam φίλτρα) γι' αυτό και είμαι τόσο ευαισθητοποιημένος στο θέμα! :)

Υ.Γ. ενημέρωσα και τα νέα στην αρχική σελίδα ώστε κάνοντας κλικ στα ονόματα των συγγραφέων να εμφανίζεται το προφίλ τους.

EleniK

Άλκη συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα σου. Καλά έκανες. Για να πω την αλήθεια και εγώ εννοούσα την αποστολή προσωπικών μηνυμάτων μέσα από το Στέκι, ειδικά αφού στους περισσότερους συναδέλφους δεν φαίνεται το email μέσα πάο το προφίλ.

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19