Τελικο (ή μήπως όχι...) διαγώνισμα 2019-2020

Ξεκίνησε από epsilonXi, 29 Μαΐου 2020, 03:02:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

epsilonXi

θα παρακαλέσω για τα σχόλιά σας, πριν φορτώσω αυτό το βάρος στις πλάτες των αθώων και ανυποψίαστων μαθητών μου  >:D

Καραμαούνας Πολύκαρπος

Α.a.1
Αν το ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και το ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ θεωρείται ίδια έκφραση, τότε Σωστό. Διαφορετικά Λάθος.
Α.b.3
Υπάρχουν πίνακες των οποίων τα δεδομένα διέπει μία λογική συσχέτιση και δεν είναι απαραίτητα "παράλληλοι". π.χ. πίνακας με βαθμούς και πίνακας συχνοτήτων
A.c
Θα μπορούσε να είναι συνάρτηση που επιστρέφει π.χ. το k Πως όμως θα το αναπαρίστανες με διάγραμμα ροής;
Α.d.1
Υπερβολικά πολλές περιπτώσεις για να ζητηθούν
Β1
Οι τιμές του πίνακα είναι διαφορετικές
Β2
Χρειάζεται αρκετός χρόνος για να βρεθεί μία λύση π.χ. Α=4, Β=3, Γ=1, Δ=22, Ε=15
Γ.d
όλα τα παραπάνω θα επαναλαμβάνονται ώσπου να δοθεί ως σύμβολο οποιοδήποτε διαφορετικό από τα επιτρεπόμενα +, -, *, / , ^ (οπότε και θα εμφανίζει το τελικό αποτέλεσμα)

- με κάθε επιφύλαξη
- περαστικά στους μαθητές σου :)

Λαμπράκης Μανώλης

Συνάδελφε τα θέματα σου είναι πάντα ωραία, αλλά λίγο (αρκετά  :angel: >:D :laugh:) δυσκολούτσικα κατά τη γνώμη μου .. πάντα βέβαια έχει να κάνει με τα θέματα που έχετε κάνει στην τάξη, αν έχετε κάνει παρόμοια, οκ, αν όχι, τότε είναι προς το δύσκολα... ωραίες ιδέες όλα πάντως ..  για το τσεκάρισμα δεν θα βρεις καλύτερο από τον Πολύκαρπο, ο οποίος πάντα έχει "μάτι αετού" και βρίσκει τα "λεπτά" σημεία των εκφωνήσεων ..

epsilonXi

#3
Παράθεση από: Καραμαούνας Πολύκαρπος στις 29 Μαΐου 2020, 04:44:04 ΜΜ
A.c
Θα μπορούσε να είναι συνάρτηση που επιστρέφει π.χ. το k Πως όμως θα το αναπαρίστανες με διάγραμμα ροής;
Β1
Οι τιμές του πίνακα είναι διαφορετικές

Πολύκαρπε, ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες παρατηρήσεις, αλλά σχετικά με αυτές τις δύο:

Α.c: μα αν είναι να επιστρέφει μόνο το k, γιατί να δημιουργεί έναν νέο πίνακα στην πορεία;

Β1: δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τί μού λες

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 29 Μαΐου 2020, 04:51:05 ΜΜ
Συνάδελφε τα θέματα σου είναι πάντα ωραία, αλλά λίγο (αρκετά  :angel: >:D :laugh:) δυσκολούτσικα κατά τη γνώμη μου ..
ευχαριστώ για το πρώτο, ευχαριστώ και για το δεύτερο  >:D :D

semaphore

τα σενάρια ελέγχου δεν είναι εκτός ύλης; δεν είναι στο μαύρο κουτί;

Βασίλης Παπαχρήστος

Θέμα Α ερώτημα (c) πρέπει να γίνει διευκρίνηση για τον τύπο του πίνακα Β.

epsilonXi

Παράθεση από: semaphore στις 29 Μαΐου 2020, 07:45:47 ΜΜ
τα σενάρια ελέγχου δεν είναι εκτός ύλης; δεν είναι στο μαύρο κουτί;
το μαύρο κουτί είναι εκτός, αλλά τα σενάρια αναφέρονται και σε άλλα σημεία του 5.2

Καραμαούνας Πολύκαρπος

Παράθεση από: epsilonXi στις 29 Μαΐου 2020, 07:15:01 ΜΜ
Πολύκαρπε, ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες παρατηρήσεις, αλλά σχετικά με αυτές τις δύο:

Α.c: μα αν είναι να επιστρέφει μόνο το k, γιατί να δημιουργεί έναν νέο πίνακα στην πορεία;

Συμφωνώ. Δεν είναι λογικό αλλά όχι και απαγορευτικό.

Β1: δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τί μού λες

Εννοώ ότι ίσως θα έπρεπε να γίνει και αυτή η διευκρίνιση

ευχαριστώ για το πρώτο, ευχαριστώ και για το δεύτερο  >:D :D

epsilonXi

έκανα κάποιες αλλαγές με βάση τα σχόλιά σας, ευχαριστώ

epsilonXi