Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

δεν έχουμε την πολυτέλεια να ασχολούμαστε μαζί τους. δεν είναι ούτε ειρωνικό ούτε υπεροπτικό αυτό που λέω. απλά κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν μάθει ούτε στη λογική ούτε στο διάλογο.
ασχολειθείτε με τους άλλους υπάρχουν ακόμα.

ΥΓ: και εγώ συνάντησα τέτοια σχόλια, όχι μόνο σήμερα άλλωστε, γιατί με κάθε ευκαιρία προσδιορίζω τις θέσεις μου σε τέτοια ζητήματα σχεδόν καθημερινά.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Κατατέθηκε η πρώτη επερώτηση στη Βουλή...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

tom

Καλό. Μπράβο παιδιά! Είμαι περίεργος να διαβάσω την απάντηση...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alex1alex

Μπραβο !!! επιτελους δραστηριοποιηθήκαμε . Ετσι επρεπε να δουλευουμε ολα τα χρονια....

pgrontas

Πολύ ωραία η ερώτηση. Απηχεί τις θέσεις μας αρκετά καλά. Βέβαια αυτό το εξεταζετε βγάζει μάτι.
Κάποιος φιλόλογος δεν έκανε καλά τη δουλειά του μου φαίνεται... >:D
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

dtsilog

Καλή κίνηση αν και οι ερωτήσεις στη Βουλή ξέρουμε τι κατάληξη έχουν. Συνάδελφε pgrontas μπορεί να λείπει απλά ένα "τ"  ::). Αναμένω να δω πότε θα συνταχθεί ένα έγγραφο που θα αναφέρεται στο σύνολο της διδασκαλίας Πληροφορικής σε όλα τα σχολεία Δευτεροβάθμιας (κ Πρωτοβάθμιας πλέον). Αναμένω να δω πότε θα λειτουργήσουμε ως ενιαίος και αδιάσπαστος κλάδος Πληροφορικής. Πιστεύω πως αυτό θα γίνει σύντομα.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dtsilog στις 20 Οκτ 2010, 07:49:16 ΜΜ
Καλή κίνηση αν και οι ερωτήσεις στη Βουλή ξέρουμε τι κατάληξη έχουν. Συνάδελφε pgrontas μπορεί να λείπει απλά ένα "τ"  ::). Αναμένω να δω πότε θα συνταχθεί ένα έγγραφο που θα αναφέρεται στο σύνολο της διδασκαλίας Πληροφορικής σε όλα τα σχολεία Δευτεροβάθμιας (κ Πρωτοβάθμιας πλέον). Αναμένω να δω πότε θα λειτουργήσουμε ως ενιαίος και αδιάσπαστος κλάδος Πληροφορικής. Πιστεύω πως αυτό θα γίνει σύντομα.
Άντε να δούμε πότε!!!!!!!

cockneys

Συνάδελφοι έμαθα κάτι αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω αν ξέρει κάποιος, μήπως κάνω λάθος.
  Αληθεύει ότι ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ είναι καθηγητής πληροφορικής ΠΕ19? Γιατί αν αληθεύει τότε γιατί δεν κάνει κάτι και η ΟΛΜΕ?

Σπύρος Δουκάκης

http://olme-attik.att.sch.gr/adm.php?i=1&j=1

Δεν φαίνεται να είναι...

Παράθεση από: cockneys στις 21 Οκτ 2010, 11:58:35 ΠΜ
Συνάδελφοι έμαθα κάτι αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω αν ξέρει κάποιος, μήπως κάνω λάθος.
  Αληθεύει ότι ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ είναι καθηγητής πληροφορικής ΠΕ19? Γιατί αν αληθεύει τότε γιατί δεν κάνει κάτι και η ΟΛΜΕ?

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: skoud στις 20 Οκτ 2010, 07:01:57 ΜΜ
Κατατέθηκε η πρώτη επερώτηση στη Βουλή...

Η επερώτηση στη Βουλή είναι πολύ καλή κίνηση. Μπράβο σας

Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να αρχίσει να προβάλλεται στο ραδιόφωνο ή/και στην τηλεόραση (αν ειναι εφικτό)

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο μίας κοινής συνέντευξης τύπου? Εχετε σκεφτεί να στείλετε καποιο κείμενο να διαβαστεί σε εκπομπές που έχουν απήχηση? Βλέπε Λαζόπουλος, Ράδιο Αρβύλα..Όσο και αν αρχικά ακούγεται κάπως, είναι σίγουρο  οτι θα έχει αποτέλεσμα!



cockneys

Για κοίταξε λίγο εδώ
http://www.csd.uoc.gr/~speypk/epethrida_site/

Είναι μια ιστοσελίδα στην οποία είναι καταγεγραμμένοι όσοι είχαν διοριστεί τα έτη 1996-2000 ως ΠΕ19 ενώ είχαν άλλο πτυχίο με σεμινάρια.
Στο έτος 1997 υπάρχει το όνομα του προέδρου της ΟΛΜΕ και λογικά είναι αυτός διότι δίπλα λέει ότι προήλθε από ΠΕ04.
Δεν μπορώ να καταλάβω ξαναέκανε μετάταξη σε ΠΕ04 ή ντρέπεται να πει ότι είναι ΠΕ19?

Τέλος πάντων, ίσως και να μην έχει σημασία τέτοια ώρα, απλά μου φάνηκε περίεργο και για αυτό το ανέφερα

Παράθεση από: sdoukakis στις 21 Οκτ 2010, 02:08:56 ΜΜ
http://olme-attik.att.sch.gr/adm.php?i=1&j=1

Δεν φαίνεται να είναι...

geokra

επίσης, αυτό το 'πληροφοριακή γνώση' ευσταθεί; δεν είναι 'πληροφορική γνώση';
Παράθεση από: pgrontas στις 20 Οκτ 2010, 07:40:48 ΜΜ
Πολύ ωραία η ερώτηση. Απηχεί τις θέσεις μας αρκετά καλά. Βέβαια αυτό το εξεταζετε βγάζει μάτι.
Κάποιος φιλόλογος δεν έκανε καλά τη δουλειά του μου φαίνεται... >:D

geokra

#417
Σωστό είναι

http://www.csd.uoc.gr/~speypk/epethrida_site/

Είναι μια ιστοσελίδα στην οποία είναι καταγεγραμμένοι όσοι είχαν διοριστεί τα έτη 1996-2000 ως ΠΕ19 ενώ είχαν άλλο πτυχίο με σεμινάρια.
Στο έτος 1997 υπάρχει το όνομα του προέδρου της ΟΛΜΕ και λογικά είναι αυτός διότι δίπλα λέει ότι προήλθε από ΠΕ04.
Δεν μπορώ να καταλάβω ξαναέκανε μετάταξη σε ΠΕ04 ή ντρέπεται να πει ότι είναι ΠΕ19?

Τέλος πάντων, ίσως και να μην έχει σημασία τέτοια ώρα, απλά μου φάνηκε περίεργο και για αυτό το ανέφερα
[/quote]

geokra

Παράθεση από: geokra στις 21 Οκτ 2010, 04:23:24 ΜΜ
επίσης, αυτό το 'πληροφοριακή γνώση' ευσταθεί; δεν είναι 'πληροφορική γνώση';
αν και είναι λεπτομέρεια σε σχέση με τον κίνδυνο που υπάρχει....

alex1alex

τι διαβουλευση και βλακειες αυτοι προχωρανε τρεχοντας...δεν ξερω τι συμφωνιες τρεχουν απο πισω....

http://www.skai.gr/news/greece/article/154558/apo-toy-hronoy-sto-neo-lykeio-/


ετοιμαστείτε  απο του χρονου σταδιακα θα μειώνονται οι ωρες μας στο λυκειο