SOS Δεν ξεκινάει ο server μετά από "πάγωμα" κατά την δημοσίευση εικονικού δίσκου

Ξεκίνησε από d_oikon, 17 Οκτ 2023, 12:22:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

d_oikon

SOS
LTSP 22.04
Έκανα δημοσίευση εικονικού δίσκου πριν λίγο. Κατά την διάρκεια της εκτέλεσης της εντολής χρησιμοποιούσα τον Firefox.
Κάποια στιγμή "πάγωσε" η οθόνη, "κόλλησε" ο sever (ούτε κουμπιά στο πληκτρολόγιο δούλευαν). 
Το άφησα για 10' περίπου, μήπως κάνει κάποια διεργασία και ξεκολλήσει.
Μαύρισε η οθόνη κάποια στιγμή και καμία άλλη εξέλιξη.
Τελικά τον έκλεισα και όταν τον ξανά άνοιξα δεν ξεκινάει και εμφανίζει το μήνυμα της επισυναπτόμενης εικόνα!
Τι συνέβη πατριώτες;;;; SOS 🆘

alkisg

Το καλύτερο είναι να μπουτάρεις τον server με ένα live cd και να έρθεις από το matrix να το δούμε ζωντανά (δες την υπογραφή μου).

Πιθανά προβλήματα:

  • Χαλασμένο σύστημα αρχείων του Linux
  • Κατά λάθος (π.χ. μπαταρία) μπουτάρει σε BIOS mode ενώ η εγκατάσταση είχε γίνει σε UEFI mode
  • Έχεις δύο δίσκους, με τον grub στον δίσκο 1, και χάλασε ο δίσκος 2 που περιέχει το σύστημα αρχείων
  • Ξερρυθμίστηκε ο grub (κάπως απίθανο)


d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 17 Οκτ 2023, 07:26:08 ΜΜΤο καλύτερο είναι να μπουτάρεις τον server με ένα live cd και να έρθεις από το matrix να το δούμε ζωντανά (δες την υπογραφή μου).
Καλημέρα.
Θα το κάνω αύριο το πρωί που θα είμαι σε αυτό το σχολείο.
Σ' ευχαριστώ.

d_oikon

@alkisg είσαι θεός, ήλιος καλοκαιρινός!! ;D ....το σώσαμε το κορμί παλικάρι!
Σ' ευχαριστώ πολύ.

Πιστεύεις ότι η ζημία στο file system έγινε επειδή κατά την δημοσίευση του εικονικού δίσκου εγώ χρησιμοποιούσε τον server (για την ακρίβεια το firefox); Ή ήταν τυχαίο συμβάν;

alkisg

Υποθέτω ότι κάποτε έγινε hard reset ή hard poweroff του server αντί για ομαλό shutdown.
Η δημοσίευση του εικονικού δεν θεωρώ ότι μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 19 Οκτ 2023, 09:50:05 ΠΜΥποθέτω ότι κάποτε έγινε hard reset ή hard poweroff του server αντί για ομαλό shutdown.
Ναι έγινε από εμένα εκείνη την ημέρα. Είχε "κολλήσει" ο server για κάνα 10'-15' και αφού δεν γινόταν τίποτα του έκανα hard power off. Δεν γινόταν κάτι άλλο έτσι κι αλλιώς.
Αυτό μάλλον όταν "κόλλησε" θα εκτελούσε κάποια διεργασία από πίσω, ένα ατέρμων loop και κάπου εκεί έγινε η ιστορία.

Sectorovic

Παράθεση από: alkisg στις 19 Οκτ 2023, 09:50:05 ΠΜΥποθέτω ότι κάποτε έγινε hard reset ή hard poweroff του server αντί για ομαλό shutdown.
Η δημοσίευση του εικονικού δεν θεωρώ ότι μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.
Μιας και τα παραπάνω ( hard reset ή hard poweroff ) συμβαινουν υπαρχει καποιο link για να δουμε πως διορθώνουμε μια τετοια ζημια στο file system ? 

alkisg

Γενικά το ext4 είναι journaling file system οπότε δεν έχει πρόβλημα ακόμα και με τα απότομα poweroff.
Σπάνια συμβαίνει αυτό. Τότε, μπουτάρουμε από live CD και δίνουμε:

sudo fsck -f /dev/sda1

...όπου sda1 ο αντίστοιχος δίσκος και partition.

d_oikon

Καλημέρα Άλκη!
Σήμερα το πρωί, στον ίδιο rerver, τον ξεκίνησα και κόλλησε στο σημείο της έναρξης που εμφανίζεται το σήμα του ubuntu.
Περίμενα κάποια λεπτά και ήταν κολλημένο!
Έκανα hard power off και στο ξεκίνημα βγαίνει αυτό που φαίνεται στο αρχείο! :(

d_oikon

... Σε recovery mode εμφανίζει και σταματάει σε αυτό που φαίνεται στο συνημένο.
Πάλι κάτι με το file system Πρέπει να έγινε!

alkisg

Για το αρχικό κόλλημα στην οθόνη του Ubuntu, άλλη φορά πάτα Esc για να εμφανιστούν τα μηνύματα λάθους, βγάλε screenshot, και κάνε soft reboot με Ctrl+Alt+Del αντί για hard reboot.

Για το παρόν μήνυμα, ξαναβάλε live CD και ξαναέλα από το Matrix.
Είναι πιθανό να είναι προβληματικός και ο δίσκος...

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 24 Οκτ 2023, 09:15:28 ΠΜΓια το αρχικό κόλλημα στην οθόνη του Ubuntu, άλλη φορά πάτα Esc για να εμφανιστούν τα μηνύματα λάθους, βγάλε screenshot, και κάνε soft reboot με Ctrl+Alt+Del αντί για hard reboot.

Για το παρόν μήνυμα, ξαναβάλε live CD και ξαναέλα από το Matrix.
Είναι πιθανό να είναι προβληματικός και ο δίσκος...
Και esc πάτησα και Alt +ctrl +del πάτησα Εννοείται. Τίποτα δεν έκανε.
Θα δω αν μπορέσω σε λίγο να φτιάξω νέο CD γιατί δεν έχω σήμερα μαζί μου και να μπω!!

d_oikon

Καλημέρα και πάλι!

Αφού διαπιστώσαμε ότι το πρόβλημα ήταν hardware και συγκεκριμένα του σκληρού δίσκου, πήρα νέο δίσκο, έκανα clone τον παλιό στον νέο και... Άλκη όταν ξεκινάω τον server με τον νέο δίσκο, μου βγάζει αυτό της εικόνας!

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε, χωρίς να χρειαστεί να ξανά στήσω τον sever ή δεν το γλιτώνω τελικά;

Να σημειώσω ότι 2 φορές έκανα το clone.
Την 1η (εχτές), όταν ξεκίναγε, μου έβγαζε την λίστα με τις επιλογές στο boot κι επέλεγα το Νο1: ubuntu, αλλά δεν ξεκίναγε πάλι, αλλά δεν έβγαλα φωτό να σου δείξω τι έβγαζε και
Την 2η φορά (σήμερα) βγάζει κατευθείαν αυτό που στέλνω στο συνημμένο.
🙄
Γίνεται τίποτις;;; 🤞

alkisg

Αυτό σημαίνει ότι ο grub δεν έχει ρυθμιστεί σωστά.

  • Με ποιο πρόγραμμα ή εντολή έκανες το clone;
  • Έβγαλε μηνύματα λάθους;
  • Μπούταρε από live CD και έλα από το Matrix.  ;)



d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 25 Οκτ 2023, 08:50:16 ΠΜΑυτό σημαίνει ότι ο grub δεν έχει ρυθμιστεί σωστά.

  • Με ποιο πρόγραμμα ή εντολή έκανες το clone;
  • Έβγαλε μηνύματα λάθους;
  • Μπούταρε από live CD και έλα από το Matrix.  ;)



1. Με το Acronis
2. Όχι.
3. Επειδή ο sever είναι στο άλλο σχολείο και πήγα το πρωί λίγο μόνο γι αυτό τον λόγο, θα ξανά πάω κατά τις 13:30, μόλις τελειώσω από το σχολείο που είμαι σήμερα! Είσαι οκ για τότε;
Σ ευχαριστώ πολύ.

alkisg

Το Acronis δεν το έχω δουλέψει αλλά είναι πιθανό να μην ξέρει να χειριστεί Linux partitions σωστά.
Επίσης 13:30 είναι αργά για Matrix.
Οπότε προτείνω είτε επανεγκατάσταση (=ασφαλέστερο αφού ο αρχικός δίσκος είχε προβλήματα) είτε άλλη μέρα πιο πρωί να έρθεις στο Matrix έχοντας μπουτάρει από live CD και έχοντας συνδεδεμένους και τους 2 δίσκους επάνω για να γίνει το clone με dd.

d_oikon

Θα προτιμήσω για αρχή την δεύτερη επιλογή, επειδή έχω κάποια δεδομένα στον source σκληρό που δεν θα ήθελα να χαθούν (βασικά τους αποθηκευμένους λογαριασμούς του ΠΣΔ των μαθητών στο Firefox), γιατί αλλιώς θα πρέπει να τα ξανά εισάγουν οι μαθητές,... με μεγάλη ταλαιπωρία και χαμένες εργατοώρες 🥵.

Οπότε αύριο το πρωί που θα πάω στο σχολείο θα μπω matrix. Κι αν ο μη γένοιτο δεν "κάτσει" πάλι, ξανά κάνω εγκατάσταση... 🥶