Μέγεθος γραμματοσειράς στο παράθυρο των μεταβλητών

Ξεκίνησε από Wizard, 10 Οκτ 2009, 09:02:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Θα μπορούσε να μπει μια επιλογή ώστε να αυξάνουμε το μέγεθος της γραμματοσειράς και στο παράθυρο των μεταβλητών; Φαίνονται πολύ μικρές οι μεταβλητές και οι τιμές τους όταν προβάλλω το Διερμηνευτή με προτζέκτορα.

alkisg

Σε κάποια φάση είχα βάλει ένα σωρό τέτοιες επιλογές για κάθε font του Διερμηνευτή.
Μετά σκέφτηκα, κάτσε, γιατί να έχω τόσες επιλογές; Η ρύθμιση των fonts από το control panel τι ρόλο παίζει μετά;
Και έτσι παρέκαμψα το Delphi, που κανονικά δεν το υποστηρίζει, κι έβαλα κώδικα για να συγχρονίζονται τα fonts του Διερμηνευτή με τα fonts των Windows - άλλο για τα μενού, άλλο για τα εικονίδια κτλ.

Το παράθυρο των μεταβλητών, όπως και όλα τα list boxes, υπακούει στη ρύθμιση για τα fonts των εικονιδίων (τώρα στο γιατί να είναι των εικονιδίων κι όχι π.χ. των μενού, δεν ξέρω αν το έχει καταλάβει και η ίδια η Microsoft που το όρισε έτσι...  ;D)

Άρα, δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, ιδιότητες, εμφάνιση κτλ, βλ. συνημμένη εικόνα. Δεν ξέρω μήπως βολεύει και καλύτερα να έχεις ειδικό λογαριασμό χρήστη για όταν χρησιμοποιείς το προβολικό, στο οποίο να έχεις ορίσει μεγαλύτερα fonts για όλα τα προγράμματα.