Συμμετοχή στην ανάπτυξη του Διερμηνευτή

Ξεκίνησε από potato, 02 Ιουν 2008, 04:08:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

potato

Είναι ανοιχτού κώδικα? Αν ναι, θα μπορούσα να έχω το source?
Be open source. Knowledge belongs to the world.

alkisg

#1
edit: Πλέον είναι ανοικτού κώδικα.


Ο Διερμηνευτής δεν είναι ανοιχτού κώδικα, επειδή δεν ενδιαφέρθηκε ακόμα κανένας (σοβαρά) να συμμετάσχει στην ανάπτυξή του. Αν και όταν κάποιος ενδιαφερθεί, θα τον αναρτήσω στο sourceforge.net, όπως π.χ. είναι τώρα ο Χώρος Δραστηριοτήτων (activityspace) - που btw δεν είδα να έχει ενδιαφερθεί κανείς για development κι ας είναι εξ' αρχής open source.
Τα components που έχω επιλέξει είναι LGPL, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στη δημοσίευση του κώδικα, πέρα από λίγο ξεκαθάρισμα στα σχόλια.

(μόλις βγει το Delphi 2008 - οπότε να φύγουν από τον κώδικα τα tnt unicode controls που σε επόμενη έκδοση έγιναν εμπορικά - πιθανώς να τον ανεβάσω έστω κι αν δεν έχει ενδιαφερθεί άλλος developer...)

potato

Παράθεση από: alkisg στις 02 Ιουν 2008, 06:23:41 ΜΜ
Ο Διερμηνευτής δεν είναι ανοιχτού κώδικα, επειδή δεν ενδιαφέρθηκε ακόμα κανένας (σοβαρά) να συμμετάσχει στην ανάπτυξή του. Αν και όταν κάποιος ενδιαφερθεί, θα τον αναρτήσω στο sourceforge.net, όπως π.χ. είναι τώρα ο Χώρος Δραστηριοτήτων (activityspace) - που btw δεν είδα να έχει ενδιαφερθεί κανείς για development κι ας είναι εξ' αρχής open source.
Τα components που έχω επιλέξει είναι LGPL, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στη δημοσίευση του κώδικα, πέρα από λίγο ξεκαθάρισμα στα σχόλια.

(μόλις βγει το Delphi 2008 - οπότε να φύγουν από τον κώδικα τα tnt unicode controls που σε επόμενη έκδοση έγιναν εμπορικά - πιθανώς να τον ανεβάσω έστω κι αν δεν έχει ενδιαφερθεί άλλος developer...)

   Ενδιαφέρομαι για το developing, γι' αυτό θα ήθελα να του ρίξω μια ματιά πριν προθυμοποιηθώ να δω τι δουλειά έχει γίνει και φυσικά αν μπορώ να βοηθήσω διότι γνωρίζω κυρίως C και πάνω σε αυτή ήθελα κάποιο project.
Be open source. Knowledge belongs to the world.

alkisg

Δυστυχώς ο Διερμηνευτής είναι σε Delphi, δηλαδή object oriented (και event driven) Pascal. Ενδιαφέρομαι να ξαναγραφεί σε C++ και κάποια widget library (wxWidgets, GTK, Qt...) ώστε να παίζει native σε όσο δυνατόν περισσότερες πλατφόρμες γίνεται, αλλά όχι σε C, θα έβγαινε πολύ ακατάστατος ο κώδικας.

Να τα πούμε με email; alkis τελεία georgopoulos στο gmail τελεία com

ale3andro

Γειά σας και από μένα. Ενδιαφέρομαι και εγώ να συμμετάσχω στην προσπάθεια. Έχω δουλέψει σε C++ επαγγελματικά στο παρελθόν (πριν διοριστώ στην δευτεροβάθμια).

alkisg

Συνάδελφε καλώς όρισες και πολύ καλοδεχούμενη η συμμετοχή σου. Στείλε μου ένα mail στο alkis τελεία georgopoulos στο gmail τελεία com για να τα πούμε αναλυτικά. Προτείνω για αρχή να γίνει μια command line version (σκέτη C++ χωρίς GUI) και το GUI (μάλλον Qt - το συζητάμε...) να μπει αμέσως μετά. Ο κώδικας του Διερμηνευτή είναι καλά δομημένος οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο διαχωρισμό frontend / backend. Αν προτιμάς δουλεύουμε και απευθείας στο http://glossa.sourceforge.net.