ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 21 ΙΟΥΛΙΟΥ!

Ξεκίνησε από vasiko, 26 Ιουν 2006, 04:22:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vasiko

Συναδελφοι ήρθε σήμερα στα σχολεία το έγγραφο για την παραμονή των δειυθυντών και των χειριστών του έπαφου (βλ. πληροφορικοί) μέχρι τις 21 ιουλίου.
Λίγο αργά δεν ήρθε;;

Το γνωρίζατε οι παλιότεροι;;

Wizard

Μήπως πρέπει να κάνουμε ξεχωριστή απεργία οι πληροφορικοί; Τι συμβαίνει; Βάλανε την πληροφορική στα σχολεία για να έχουν τη μηχανογράφησή τους;

vasiko

Δεν ξέρω . Τουλάχιστον ας μας το έλεγαν νωρίτερα . Έχω κλείσει και προπληρώσει εισιτήρια και δωμάτια για τις ημερομηνίες αυτές. Μόνο εγώ δεν το ήξερα;;;;

Wizard

#3
Απ'ο,τι βλέπω εδώ: http://dide.fth.sch.gr/ , μάλλον την Παρασκευή 23/6 το στείλανε. Ο χειριστής των συστημάτων δεν παίρνει κανένα επίδομα και όλοι οι άλλοι διακοπές, ε;

Σωστό το ερώτημά σου για το χρόνο που το στείλανε, είναι ένα θέμα. Όλοι αυτοί που έχουν πληρώσει εισιτήρια, δωμάτια κλπ τι θα κάνουν; Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν οι δευτεροβάθμιες να πουν τίποτα...

Laertis

Φίλε vasiko,

αυτό ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια, απλά εσύ δε το ήξερες. Αλλά σε συνενόηση με το διευθυντή σου και αν θέλει μπορεί να μείνει στη θέση σου ο βοηθός χειριστή ή κάποιος άλλος, εφόσον δε μπορείς. Αυτό βέβαια αν ο Διευθυντής σου είναι άνθρωπος που μπορείς να συνεννοηθείς ...

Όσον αφορά αυτό που είπες Wizard , επίδομα όντως δε προβλέπεται, αλλά προβλέπεται μη χρήση άδειας για όσο διάστημα απασχοληθείς μέσα στον Ιούλιο  και το ποσό από όσο γνωρίζω είναι σημαντικό.

Καλή δύναμη  8)

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Wizard

Παράθεση από: Laertis στις 26 Ιουν 2006, 05:21:48 ΜΜ
Φίλε vasiko,

αυτό ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια, απλά εσύ δε το ήξερες. Αλλά σε συνενόηση με το διευθυντή σου και αν θέλει μπορεί να μείνει στη θέση σου ο βοηθός χειριστή ή κάποιος άλλος, εφόσον δε μπορείς. Αυτό βέβαια αν ο Διευθυντής σου είναι άνθρωπος που μπορείς να συνεννοηθείς ...

Όσον αφορά αυτό που είπες Wizard , επίδομα όντως δε προβλέπεται, αλλά προβλέπεται μη χρήση άδειας για όσο διάστημα απασχοληθείς μέσα στον Ιούλιο  και το ποσό από όσο γνωρίζω είναι σημαντικό.

Καλή δύναμη  8)



Και με όσους αλλάζουν σχολείο λόγω μετάθεσης ή τοποθέτησης και ο προηγούμενος πληροφορικός έχει φύγει, τι γίνεται; Σε τοποθετούν ως χειριστή αυτόματα επειδή ανήκεις στο νέο σχολείο από 1 Ιουλίου;

Laertis

Μη μου απευθύνεις τέτοιες ερωτήσεις Wizard , δεν είμαι ούτε προϊστάμενος ούτε διευθυντής. Είναι θέμα του διευθυντή το ποιον θα βάλει.
Το θέμα είναι ότι κάποιος μαζί με το διευθυντή μένει ως το πέρας των μηχανογραφικών και αυτό είναι μια πρακτική που ακολουθείται εδώ και 5 χρόνια. Κανένας δε λέει ότι πρέπει εμείς οι πληροφορικοί να αναλαμβάνουμε το Νέστορα με το ζόρι άρα και να καθόμαστε μέχρι Ιούλιο.
Αυτό που λέω είναι ότι όταν κάποιος επιθυμεί και αναλάβει τελικά το Νέστορα απο την αρχή της χρονιάς θα υποστεί και αυτή την ταλαιπωρία. Καλό είναι καθένας μας να γνωρίζει την πρακτική αυτή και να μην αναλαμβάνει εξ'αρχής.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Wizard

Παράθεση από: Laertis στις 27 Ιουν 2006, 10:04:30 ΠΜ
Μη μου απευθύνεις τέτοιες ερωτήσεις Wizard , δεν είμαι ούτε προϊστάμενος ούτε διευθυντής. Είναι θέμα του διευθυντή το ποιον θα βάλει.
Το θέμα είναι ότι κάποιος μαζί με το διευθυντή μένει ως το πέρας των μηχανογραφικών και αυτό είναι μια πρακτική που ακολουθείται εδώ και 5 χρόνια. Κανένας δε λέει ότι πρέπει εμείς οι πληροφορικοί να αναλαμβάνουμε το Νέστορα με το ζόρι άρα και να καθόμαστε μέχρι Ιούλιο.
Αυτό που λέω είναι ότι όταν κάποιος επιθυμεί και αναλάβει τελικά το Νέστορα απο την αρχή της χρονιάς θα υποστεί και αυτή την ταλαιπωρία. Καλό είναι καθένας μας να γνωρίζει την πρακτική αυτή και να μην αναλαμβάνει εξ'αρχής.

Το γνωρίζω Laertis ότι δεν μπορείς να ξέρεις, έτσι κι αλλιώς δε με αφορά άμεσα γιατί δεν έχω αναλάβει το Νέστορα. Εγώ σε ρώτησα απλώς (επειδή υπέθεσα ότι μπορεί να έχεις πιο πολλά χρόνια από μένα) αν έχεις την ανάλογη εμπειρία από άλλες χρονιές αν φεύγει κάποιος με μετάθεση για να ξέρω μελλοντικά :-)