Πρόβλημα με φιλοξενία σχολικής ιστοσελίδας νέας σχολικής μονάδας

Ξεκίνησε από nekont, 23 Νοε 2022, 08:44:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nekont

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα που έχω στο σχολείο μας και να μου πείτε αν έχετε και εσείς παρόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετωπίσατε.
Έχω τοποθετηθεί σε μια νέοιδρυθείσα σχολική μονάδα. Ιδρύθηκε φέτος το καλοκαίρι του 2022. 
Όταν πήραμε τους κωδικούς της σχολικής μονάδας πήγα στο webhost.sch.gr για να ξεκινήσω με τη δημιουργία της ιστοσελίδας για το νέο μου σχολείο.

Μπαίνοντας όμως στο webhost.sch.gr βλέπω το παρακάτω μήνυμα:
" Η είσοδος νέων μελών στην υπηρεσία έχει ανασταλεί λόγω έλλειψης πόρων.
   Λυπούμαστε που δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε."

Σε επικοινωνία μου με το helpdesk μου απάντησαν το ίδιο και τίποτα άλλο...

Έχει σταματήσει ο ΠΣΔ να διαθέτει ιστοχώρο σε νέες σχολικές μονάδες; (Απαράδεκτο)
Γνωρίζετε αν θα διατεθεί χώρος στο μέλλον;
Αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει μία προσωρινή ιστοσελίδα του σχολείου στο blogs.sch.gr. Μου προτείνετε κάποια άλλη λυση;

Νίκος Αδαμόπουλος

Δεν έχει να κάνει με τις νέες σχολικές μονάδες. Το ίδιο βγάζει και αν κάποια παλιά σχολική μονάδα, ή και εκπαιδευτικός, επιχειρήσει να δημιουργήσει νέο ιστότοπο στο https://webhost.sch.gr/ (στους νέους servers).

Ευτυχώς πριν ένα μήνα περίπου ολοκλήρωσα τη μεταφορά του joomla site του σχολείου μου από τους παλιούς στους νέους servers. Λέτε να γέμισε ο διαθέσιμος χώρος εξαιτίας μου;  :o

martha-ts

Καλησπέρα κι από μένα.
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα! Από τον Αύγουστο έχω κάνει το αίτημα... Μου απάντησαν ότι όταν υπάρξει χώρος θα με ενημερώσουν.... Ακόμη τίποτα!