Προβολή των sch-scripts

Ξεκίνησε από odysseas, 29 Οκτ 2010, 12:49:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Σε συνέχεια παλιότερης πρότασής μου (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3005.msg33398#msg33398) επισυνάπτω μια αφίσα για την προώθηση των sch-scripts. Βασικός σκοπός της είναι να ενημερώσει με συντομία για το τι είναι τα sch-scripts, τι πλεονεκτήματα έχουν και πως λειτουργούν. Θα έχουμε έτσι κάτι που θα μπορέσουμε να το αναρτήσουμε στο εργαστήριό μας, να το δώσουμε για ενημέρωση σε συναδέλφους και γενικά να το χρησιμοποιήσουμε για την προώθηση αυτής της πολύ αξιόλογης προσπάθειας. Εννοείται ότι σχόλια και προτάσεις είναι ευπρόσδεκτα, αν όχι απαραίτητα!

Πιστεύω επίσης ότι τα σχήματα της αφίσας μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν (πιθανώς τροποποιημένα) και στο wiki των sch-scripts ως οπτικά βοηθήματα.

Μερικές "τεχνικές" παρατηρήσεις:

alkisg

Μπράβο odysseas, πολύ καλή δουλειά. Εκφράζει το στήσιμο και τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του LTSP σύντομα και περιεκτικά, όπως πρέπει για μία αφίσα.
Δεν προβάλλονται πολύ οι δυνατότητες διαχείρισης τάξης των sch-scripts (προβολή καθηγητή, παρακολούθηση μαθητών, μαζική δημιουργία λογαριασμών κτλ) αλλά θα γέμιζε η αφίσα αν έμπαιναν όλες οπότε σωστά έκανες και δεν τις έβαλες.

Τα εικονίδια για τους thin / fat clients πολύ μου άρεσαν, μάλλον να τα χρησιμοποιήσουμε και στα sch-scripts αντί για τα υπάρχοντα. Τώρα που το σκέφτομαι, αρκετά εικονίδια των sch-scripts θα ήθελαν παρέμβαση από το μαγικό σου χέρι! Αν έχεις όρεξη το συζητάμε με την πρώτη ευκαιρία.  8)

poursali

πολύ καλή odysseas. φαίνεται να βρίσκεις την Ιθάκη σου ;)
συμφωνώ με τον Άλκη. τα εικονίδια (από αριστερά προς τα δεξιά) 2, 5 και 6 δεν είναι εύκολα κατανοητά τι κάνουν (γνώμη μου)
επίσης, Άλκη, με την ευκαιρία το νέο εικονίδιο Νο8 (με το σημειωματάριο) τι κάνει; δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 29 Οκτ 2010, 09:15:27 ΠΜ
το νέο εικονίδιο Νο8 (με το σημειωματάριο) τι κάνει; δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη;
Όλα τα εικονίδια και τα μενού των sch-scripts είναι ενεργοποιημένα πια, δεν έχουμε αφήσει ημιτελή μενού.

Αλλά απ' ότι φαίνεται το σημειωματάριο μας ξέφυγε: είναι για αποστολή μηνυμάτων στους σταθμούς εργασίας, αλλά προφανώς δεν έχει γίνει αντιστοίχιση της εντολής με το εικονίδιο της toolbar και δουλεύει μόνο από το μενού Τερματικά » Εκτέλεση » Αποστολή μηνύματος. Το διορθώνω, στο επόμενο update θα δουλεύει και από την toolbar.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 29 Οκτ 2010, 08:29:01 ΠΜ
Δεν προβάλλονται πολύ οι δυνατότητες διαχείρισης τάξης των sch-scripts [...] αλλά θα γέμιζε η αφίσα αν έμπαιναν όλες.

Θα προσθέσω κάτι στη στήλη αριστερά με τα πλεονεκτήματα και θα το τονίσω και δίπλα στο server. Ούτως ή άλλως πρέπει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα τρία γιατί αυτά είναι "τί κάνει ο server", ενώ το εργαλείο διαχείρισης είναι άλλο πράγμα.

Παράθεση από: alkisg
Τώρα που το σκέφτομαι, αρκετά εικονίδια των sch-scripts θα ήθελαν παρέμβαση [...] Αν έχεις όρεξη το συζητάμε με την πρώτη ευκαιρία.

Αν δεν κάνω λάθος ό,τι χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή είναι από το gnome, έτσι δεν είναι; Σε πρώτη φάση θα μπορούσα να κοιτάξω τι σχετικό παρέχουν άλλα γνωστά icon sets (π.χ. το gorilla, μιας και το ξεκινήσαμε) και μετά να δούμε αν χρειάζονται και επεμβάσεις.

Εν πάσει περιπτώσει πάντως, σε σχέση με την αφίσα, αν κάποιος πιστεύει ότι κάτι θα έπρεπε να αφαιρεθεί, να προστεθεί ή να αλλάξει, δεχόμεθα προτάσεις!

odysseas

Η πρώτη ανάρτηση αυτού του thread περιέχει πλέον την ενημερωμένη έκδοση της αφίσας, την οποία ανάρτησα επίσης και στο wikimedia commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ltsp.poster.gr.png

Επισυνάπτω επίσης ένα mockup του πως θα μπορούσαν να φαίνονται τα sch-scripts χρησιμοποιώντας ένα άλλο icon theme (Faenza). Έχω αποχρωματίσει τα πάντα γιατί τα χρώματα αλλάζουν εύκολα, δεν έχουν τόση σημασία. Στα εικονίδια καθεαυτά δεν έχω επέμβει καθόλου, ήθελα απλά να δείξω τη γενική ιδέα.

skananitos

Έχω το εξής πρόβλημα, αν αφήνω ανοιχτό το sch-scripts για πολύ ώρα αντί να μου εμφανίζει τις οθόνες των απομακρυσμένων pc όπως στην πρώτη εικόνα, μου εμφανίζει αυτό που φαίνεται στη δεύτερη εικόνα που ποστάρω. Επίσης, πολλές φορές καταλαβαίνω ότι "κολλάει" και θέλει κάποια δευτερόλεπτα ώστε να μπορέσω πχ να κάνω Προβολή Καθηγητή.
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

alkisg

Αυτό σημαίνει ότι ο sch-client που τρέχει εντός της συνεδρίας των μαθητών έκλεισε και δεν δέχεται πλέον διαταγές.
Στις τελευταίες εκδόσεις (πότε έκανες ενημέρωση του εικονικού δίσκου; ) τον έχουμε βάλει να κλείνει όταν αποτύχει 5 συνεχόμενες φορές να πάρει screenshot. Αυτό συνήθως δουλεύει σωστά, ίσως όμως σε κάποιες περιπτώσεις κλείνει άδικα τον sch-client.

Η προβολή καθηγητή δεν θα έπρεπε να αργεί πέρα από 1-2 δευτερόλεπτα που κάνει το x11vnc για να συνδεθεί. Όμως στην παρακολούθηση μαθητή το πρόγραμμα vinagre που χρησιμοποιείται κλείνει άγαρμπα τη θύρα όταν το κλείσουμε με το [Χ], οπότε αργεί να δεχτεί νέες συνδέσεις αν το ξαναανοίξουμε γιατί η θύρα είναι κατειλημμένη (κατάσταση TIME_WAIT). Αντίθετα αν πατήσουμε το κουμπί [Κλείσιμο] από τη γραμμή εργαλείων τότε κλείνει σωστά τη θύρα.

Γενικά τέτοια προβλήματα είναι συνήθως προβλήματα των άλλων προγραμμάτων που χρησιμοποιούν τα sch-scripts και όχι των ίδιων των sch-scripts, επομένως θα είναι καλύτερα αν αναφέρονται live στο IRC ώστε να μπορούμε να πάρουμε την ανατροφοδότηση που χρειάζεται.

odysseas

Παράθεση από: odysseas στις 31 Οκτ 2010, 01:46:39 ΠΜ
Η πρώτη ανάρτηση αυτού του thread περιέχει πλέον την ενημερωμένη έκδοση της αφίσας, την οποία ανάρτησα επίσης και στο wikimedia commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ltsp.poster.gr.png

Η ανάρτηση στο wikimedia commons αναφέρει καθαρά οτι η αφίσα διατίθεται με άδεια Creative Commons BY-SA 3.0. Αυτό σημαίνει (μεταξύ άλλων) οτι ο δημιουργός της επιτρέπει τη χρήση της και την τροποποίησή της, αλλά επιθυμεί να γίνεται αναφορά προέλευσης όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ωστόσο η αφίσα τροποποιήθηκε και χρησιμοποιήθηκε χωρίς να γίνει καμία αναφορά στην προέλευσή της, και μάλιστα σε event αρκετά μεγάλης προβολής. Έχω αναρτήσει μια ενημέρωμένη έκδοση της αφίσας, στην οποία φαίνεται ευκρινέστερα η άδεια και ο δημιουργός, για να διευκολύνω οποιονδήποτε θέλει να χρησιμοποιήσει την αφίσα και δεν ξέρει πως... Είχα αποφύγει να το κάνω εξαρχής γιατί είχα φανταστεί την αφίσα σε σχολικά εργαστήρια και δε μου άρεσε αισθητικά να περιλαμβάνει πληροφορίες περί αδειών χρήσης.

Επίσης, σε περίπτωση που κάποιος θα ήθελε να κάνει οποιαδήποτε αλλαγή στην αφίσα, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για να του δώσω και το αρχικό svg αρχείο, ώστε να μην παιδεύεται άδικα...