Διανομή linux

Ξεκίνησε από elf, 28 Δεκ 2009, 04:12:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Γεια σας,
μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει μια διανομή linux που να τρέχει αξιόπιστα σε pentiumIII και 128 mb μνήμη; Λέω να το δοκιμάσω στο εργαστήριο πληροφορικής

alkisg

Με έναν server (ή ακόμη και laptop) των 400€ μπορείς να τους κάνεις thin clients και να τους δουλεύεις με το τελευταίο Ubuntu/LTSP και όλα τα νεότερα προγράμματα, και firefox, και openoffice, και gimp, και εκπαιδευτικό λογισμικό, και ελάχιστο administration κτλ. Θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο για τέτοια εργαστήρια.

Αλλιώς βάζεις π.χ. puppy linux (puppel στα ελληνικά) αλλά με τόση λίγη RAM δεν θα μπορείς ούτε μια σελίδα να ανοίξεις στον firefox.
Δεν είναι θέμα διανομής, ο firefox μόνος του θέλει > 128 RAM. Πλέον το Internet είναι πολύ "βαρύ" για παλιά PC...
Επίσης Openoffice με 128 RAM δεν παίζει, οπότε πας σε abiword και gnumeric. Αυτά καλούτσικα πάνε με 128 RAM.

denix

Παράθεση από: elf στις 28 Δεκ 2009, 04:12:32 ΜΜ
...διανομή linux που να τρέχει αξιόπιστα σε pentiumIII και 128 mb μνήμη...
Υποθέτω πως το "αξιόπιστα" υποννοεί "γρήγορα".
SLAX. Ό,τι πιο γρήγορο έχω δοκιμάσει ποτέ μου που πάει σφαίρα και σε αρχαιολογικά μηχανήματα. Και μάλιστα με KDE 3.5.10!!!
Από κεί και πέρα δοκίμασε κάτι με ελαφρύ ΓΠΕ. Προτείνω LXDE.

Παράθεση
System Requirements

LXDE has been tested under following hardware configurations, and runs well.
CPU    RAM    Hard Disk    Speed
Pentium II 266 MHz    192 MB    5400 rpm    moderate - fast
VIA 400 MHz    256 MB    5400 rpm    moderate - fast
Pentium III 600 MHz    512 MB    4500 rpm    fast
QEMU emulation on AMD Athlon 1.6 (1.4 GHz)    128 MB    QEMU disk image    fast
AMD Athlon 1.6 (1.4 GHz)    512 MB    7200 rpm    very fast
Intel Atom    512 MB    Flash Disk    very fast

Recommended configuration

* The hardware requirements of LXDE are similiar to Windows 98 (Maybe a little bit higher). An old Pentium II CPU is enough.

Με OpenSUSE κατέβασέ το από εδώ: (στο τέλος της σελίδας είναι το link για το LiveCD)
http://en.opensuse.org/Lxde

Αν θέλεις Debian πήγαινε στη σελίδα του LXDE:
http://www.lxde.org/lxde

Μόλις μπορέσεις πες μας τα αποτελέσματα των δοκιμών σου!
Καλή επιτυχία :)

elf

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, προσπάθησα την παρακάτω λύση με το λαπτοπ μου

Παράθεση από: alkisg στις 28 Δεκ 2009, 04:25:15 ΜΜ
Με έναν server (ή ακόμη και laptop) των 400€ μπορείς να τους κάνεις thin clients και να τους δουλεύεις με το τελευταίο Ubuntu/LTSP και όλα τα νεότερα προγράμματα, και firefox, και openoffice, και gimp, και εκπαιδευτικό λογισμικό, και ελάχιστο administration κτλ. Θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο για τέτοια εργαστήρια.
Αντέγραψα τα αρχεία του gpxezip χύμα στο C για boot από τα windows 2000 στους client. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά δεν καταφέρνουν να μπουτάρουν, βγάζοντας μήνυμα λάθους: "No filename or root path specified. No more network devices". Φυσικά ο server τρέχει. Αν έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να κάνω λάθος...