Σχετικές και απόλυτες αναφορές url

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 05 Δεκ 2008, 10:26:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Προσπαθώ να καταλάβω αυτές τις αναφορές. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήση με παράδειγμα. Το χρειάζομαι για μια εργασία
Ευχαριστώ

ΜΙΤΜ

Αυριο παραδίδω και με καίει το εξής έχω την κεντρική ιστοσελίδα μου με πάνω διάφορα url. Τώρα κάθε url στην κεντρική σελίδα μου εμφανίζει μία νέα ιστοσελίδα μέσα σε ένα ένθετο πλαίσιο (ifframe) που βρίσκεται μέσα σε μια άλλη ιστοσελίδα το πλαίσιο. Αυτό πως θα το καταφέρω δηλαδή να εμφανίζω μέσα στο ένθετο πλαίσιο μιά άλλη ιστοσελίδα μέσω ενός url στην κεντρική ιστοσελίδα

ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ

sstergou

Οι σύνδεσμοι στην html έχουν μια ιδιότητα που λέγεται target και που καθορίζει σε ποια σελίδα ή παράθυρο θα ανοίξει ο σύνδεσμος.

Αν λοιπόν έχεις ένα frame με όνομα center (το όνομα καθορίζεται από την ιδιότητα name του frame π.χ. <frame src="center.html" name="center">), τότε αρκεί να βάλεις το όνομα του frame στην ιδιότητα target του σύνδεσμου που θες (<a href="link.html" target="center">Link</a>).

ΜΙΤΜ

το θέμα είναι οτι έχω 4 διαφορετικά url στην κεντρική ιστοσελίδα index.html και πατώντας ένα απο αυτά θα με πηγαινει στην σελιδα a.html η οποία θα περιέχει μέσα της το ένθετο πλαίσιο το οποίο θα εμφανίζει την ιστοσελίδα b.html ή c.html ή  d.html ή e.html ανάλογα με το url που επέλεξα απο την index.html ιστοσελίδα

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΜΙΤΜ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ  :'( ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΠΟΣΤΕΛΛΩ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ

ΜΙΤΜ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ