ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ

Ξεκίνησε από landreou, 17 Ιαν 2013, 08:19:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Θα έλεγα να μην αναζητάς έτοιμες λύσεις στο διαδίκτυο...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Laertis

Τα θέματα αυτά έχουν δοθεί με άλλη σειρά οπότε και οι απαντήσεις δεν είναι αυτές που γράφει το site :

Θέμα 1ο
............
2.   Η περατότητα ενός αλγορίθμου αναφέρεται στο γεγονός ότι καταλήγει στη λύση του προβλήματος μετά από πεπερασμένο αριθμό βημάτων (εντολών).          Μονάδες 4   (Σωστό)

3.   Για να αναπαραστήσουμε τα δεδομένα και τα αποτελέσματα σ'  έναν αλγόριθμο,  χρησιμοποιούμε μόνο σταθερές.               Μονάδες 4   (Λάθος)

Καλύτερα, αν θέλεις βοήθεια απο το διαδίκτυο, να αναζητάς αξιόπιστες πηγές.



Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Johnkary

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είπα κι εγώ, δεν μπορεί να στέκουν όλα αυτά.
Πάντως, οι ερώτηση 2, που αναφέρεται στην περατότητα, δεν θα μπορούσε όντως να είναι λάθος (ως ημιτελής πρόταση); Αφού, σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο η περατότητα αναφέρεται ως εξής:
"Να τελειώνει (ο αλγόριθμος), φτάνοντας στο επιθυμητό αποτέλεσμα, σε πεπερασμένο αριθμό βημάτων ή χρόνο"

itt

Παράθεση από: Johnkary στις 19 Οκτ 2014, 06:59:38 ΜΜ
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είπα κι εγώ, δεν μπορεί να στέκουν όλα αυτά.
Πάντως, οι ερώτηση 2, που αναφέρεται στην περατότητα, δεν θα μπορούσε όντως να είναι λάθος (ως ημιτελής πρόταση); Αφού, σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο η περατότητα αναφέρεται ως εξής:
"Να τελειώνει (ο αλγόριθμος), φτάνοντας στο επιθυμητό αποτέλεσμα, σε πεπερασμένο αριθμό βημάτων ή χρόνο"

Δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί ημιτελές, δεδομένου ότι δεν υπάρχει διαδικασία με άπειρα βήματα που να μπορεί να εκτελεστεί σε πεπερασμένο χρόνο. Το διαζευκτικό "ἠ" ίσως να είναι λίγο άστοχο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

nikolasmer

ΠαράθεσηAn algorithm has five characteristics:

    Finiteness: the algorithm will end after a limited number of steps.
    Definiteness: each step can and must be precisely defined.
    Input: an algorithm is "provided" with zero or more quantities, either at the start or during operation, upon which its operation depends.
    Output: an algorithm generates zero or more "outputs" that have a definite relationship to the inputs.
    Effective: the steps of the algorithm must be simple and definite enough that they can theoretically be accomplished correctly and adequately with pencil and paper. A procedure requiring e.g. the mathematical quantity "pi" defined to an infinite number of decimal places would not satisfy this criterion.
http://www.ieee-uffc.org/ultrasonics/software/matlab/Lecture3/Lecture3_1.htm
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

dmitry

Αποτελεσμάτικότητα

διαβασε α,β,γ
μο<--α+β+γ/3
γραψε μο


καθοριστικότητα

διαβασε α,β
γραψε α/β


περατότητα
ξέρετε όλοι.

isillo1

Παράθεση από: evry στις 17 Ιαν 2013, 04:51:05 ΜΜ
Τα μόνα κριτήρια που έχει νόημα να εξετασθούν είναι τα κριτήρια της περατότητας και της καθοριστικότητας. Αν κάποιος δοκιμάσει να εξετάσει τα υπόλοιπα νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα μια και όλοι οι αλγόριθμοι ικανοποιούν το κριτήριο της εισόδου (άρα τι σόι κριτήριο είναι αυτό?) και όσον αφορά αυτό της αποτελεσματικότητας δεν νομίζω ότι περιγράφεται όπως θα έπρεπε στο βιβλίο.

Για τα 2 που είπα δίνω κάποια παραδείγματα τι πρέπει να δεις:

Καθοριστικότητα :
   Διαίρεση με μηδέν, υπόριζο αρνητικό και γενικότερα οποιαδήποτε εντολή η εκτέλεση της οποίας είναι συντακτικά σωστή αλλά μπορείς να προβλέψεις για κάποια είσοδο τι αποτελέσμα θα έχει
Περατότητα:
   Κοιτάς αν υπάρχει επανάληψη και προσπαθείς να δεις αν αυτή τερματίζει πάντα.

Αν ψάξεις στο στέκι για τα κριτήρια θα βρεις αρκετά threads. Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί διεξοδικά

Συγνωμη φιλε μου νομιζω οτι εχεις αδικο αρχικα υπαρχουν αλγοριθμοι που δεν εχουν εισοδο ψαξτο  ;) και κατα δευτερον το κριτηριο της εισοδου αναφερεται στο οτι οι τιμες που εισερχονται πρεπει να ειναι ισες με αυτες που χρειαζεται το προβλημα για να λυθει ουτε περισσοτερες ουτε λιγοτερες

evry

Δεν μιλάω γενικά αλλά αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτά που λέει το σχολικό βιβλίο.
Διάβασε τη σχετική παράγραφο για τα αλγοριθμικά κριτήρια και μετά ξαναδιάβασε αυτά που γράφω παραπάνω και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Παράθεση από: isillo1 στις 21 Ιουν 2017, 11:08:36 ΜΜ
Συγνωμη φιλε μου νομιζω οτι εχεις αδικο αρχικα υπαρχουν αλγοριθμοι που δεν εχουν εισοδο ψαξτο  ;) και κατα δευτερον το κριτηριο της εισοδου αναφερεται στο οτι οι τιμες που εισερχονται πρεπει να ειναι ισες με αυτες που χρειαζεται το προβλημα για να λυθει ουτε περισσοτερες ουτε λιγοτερες

Επίσης μπορείς να μου δώσεις μια αναφορά σε αυτά που λες? Δηλαδή αναφέρεσαι σε κάποιον ορισμό με αποδοχή από την επιστημονική κοινότητα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr