Κοινή χρήση εκτυπωτή

Ξεκίνησε από Sectorovic, 25 Οκτ 2010, 08:55:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sectorovic

Καλημέρα.Έχω ένα εκτυπωτή συνδεδεμένο στον server και θέλω να τον κάνω κοινόχρηστο για να τυπώνουν κ οι clients(fat).Επίσης θα ήθελα να έχω κ την δυνατότητα απο το περιβάλλον του server να κάνω δεκτές ή να απορρίπτω τις αιτήσεις των clients για εκτύπωση

alkisg

Κοινή χρήση εκτυπωτή σε εργαστήριο με thin clients δεν χρειάζεται αφού όλοι δουλεύουν στο server.

Για κοινή χρήση εκτυπωτή σε εργαστήριο με fat clients πας στο μενού Σύστημα » Διαχείριση συστήματος » Εκτύπωση » Εξυπηρετητής » Ρυθμίσεις και τσεκάρεις το
[v] Δημοσιοποίηση κοινόχρηστων εκτυπωτών που είναι συνδεδεμένοι σε αυτό το σύστημα.

Στους fat clients έχουμε ενεργοποιήσει αυτόματα την εμφάνιση εκτυπωτών κοινόχρηστων από άλλα συστήματα, επομένως δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Σε λίγα δευτερόλεπτα θα τον δουν.

Για αποδοχή / απόρριψη εκτυπώσεων δεν το έχω ψάξει, αν το έχει κοιτάξει κανείς άλλος ας πει.

yiannis

Στο εργαστήριό μας, όλοι είναι FAT clients και δεν μπορούν να τυπώσουν. Η επιλογή στο server είναι όπως πρέπει. Αλλά οι clients δεν μπορούν να τυπώσουν. Εμφανίζεται ο generic printer, αλλά δεν εκτυπώνει.

(ανάστησα παλιό θέμα, να μην ανοίγω νέο)

alkisg

  • Εμφάνιση εκτυπωτών κοινόχρηστων από άλλα συστήματα
  • Δημοσιοποίηση κοινόχρηστων εκτυπωτών που είναι συνδεδεμένοι σε αυτό το σύστημα
    και δημοσίευση εικονικού δίσκου.

    Αν τα 3 παραπάνω έχουν γίνει, έλα από το IRC...

yiannis

Νόμιζα ότι το "Εμφάνιση εκτυπωτών κοινόχρηστων από άλλα συστήματα" δεν χρειαζόταν για fat clients. Το κάνω τώρα και θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ!