Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

http://www.youtube.com/watch?v=qMjh1DhIhBM

Πολύ νωρίς βέβαια, αλλά καλύτερα γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.  ;) 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Δεν μπορώ να μην ξεκινήσω τη χρονιά με ένα "κακοπροαίρετο" σχόλιο. Οι περικοπές γίναν παντού, σε μισθούς, επιδόματα, δώρα υπερωρίες, προγράμματα, πληρωμές πανελλαδικών, αλλά στα ρουσφέτια όχι. Μπορεί οι σχολικές επιτροπές να μην έχουν χρήματα ούτε για τα βασικά και παρά τη δημοσιογραφική βιτρίνα να υπάρχουν και 30ρια τμήματα ή σε άλλες περιπτώσεις να στέλνουμε ον 28ο μαθητή ενός τμήματος σε άλλο χωριό 20 και 30 χλμ μακριά ή σε σχολείο στην άλλη άκρη της πόλης, αλλά η σπατάλη του ρουσφετιού δεν πρόκειται να σταματήσει σε αυτή τη χώρα.


za√‘ag

Καλημερίζω όλο το φόρουμ και εύχομαι σε όλους μας υπομονή και ατσάλινα νεύρα για όσα μας περιμένουν.

Θα ήθελα να σας αναφέρω μερικά "περίεργα" που μου συμβαίνουν φέτος.

Είμαι για 4η χρονιά στη Διάθεση ΠΥΣΔΕ με 18 χρόνια υπηρεσίας. Η σειρά που είχα βάσει μορίων ήταν η 3η.

Την 1η Σεπτέμβρη πήγα, όπως αρκετές εκατοντάδες, στην Δ/νση και υπογράψαμε παρουσίες. Την επόμενη, 2/9 δηλώσαμε τις προτιμήσεις μας για τοποθέτηση. Τα λειτουργικά κενά που μας έδειξαν ήταν 25, ανάμεσα στα οποία τα 2 ήταν με ΠΙΘΑΝΗ συνταξιοδότηση (να σημειώσω εδώ ότι στους ΠΕ2/ΠΕ3 τα κενά από ΠΙΘΑΝΗ συνταξιοδότηση ήταν περισσότερα ίσως από τα μισά του συνόλου των λειτουργικών κενών).
Δήλωσα λοιπόν 5 από τα λειτουργικά με 2η και 3η προτίμηση ένα από τα ΠΙΘΑΝΑ από συνταξιοδότηση.
Τελικά με τοποθέτησαν στη 2η επιλογή μου (την 1η που πήγαινα κάθε χρόνο την πήρε κάποιος που ήρθε ΦΕΤΟΣ με μετάθεση λόγω εντοπιότητας, ενώ είχε λιγότερα μόρια σε δεκαδικά ψηφία) ΟΚ μέχρις εδώ

Το πανηγύρι αρχίζει πηγαίνοντας στο σχολείο που τοποθετήθηκα .... μιας και η συνάδελφος εκεί ΑΝΑΙΡΕΣΕ την αίτηση για συνταξιοδότηση κάνοντας εμπρόθεσμα την αίτηση ανάκλησης.

Ρωτώντας και έναν από τους αιρετούς μας με συμβούλευσε να κάνω αίτηση στο ΠΥΣΔΕ για επανεξέταση της τοποθέτησής μου, κάτι που πράγματι έκανα, ζητώντας μάλιστα να επανεξετάσουν την ΑΡΧΙΚΗ μου δήλωση προτιμήσεων αφού προέκυψε αυτό το πρόβλημα με την μη συνταξιοδότηση συναδέλφου.

Μετά από 3-4 μέρες με πήραν τηλ. από το Γραφείο στο οποίο ανήκε το σχολείο που τοποθετήθηκα και μου είπαν για 3 κενά. Πήγα λοιπόν και ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ανακάλυψα ότι θα πρέπει να πάω ΚΑΙ ΣΤΑ 3 (στο 3ο σχολείο θα πήγαινα μόνο για 3 ώρες.... δηλ. για 1,5 τμήμα !!!!)

Ξαναπήγα στο ΠΥΣΔΕ (το οποίο είχε αφήσει σαν εκκρεμότητα την αίτηση μου) και μετά από αρκετά τηλ. με το Γραφείο και με πολλές υποδείξεις/παρατηρήσεις μου με τοποθέτησε σε 2 σχολεία (στο 1 μάλιστα θα μου αναθέσουν και ώρες μαθηματικών μιας και ο εκεί συνάδελφος μαθηματικός θα πάρει ΓΕΩΓΡΑΦΙΕΣ ή ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ πρόγραμμα)!!!!!!!!

Ερωτώ λοιπόν .... ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ τη στιγμή που τα κενά των άλλων σχολείων ΔΕΝ έχουν ρυθμιστεί όπως έγιναν οι τοποθετήσεις μας (ρώτησα το Δ/ντή σχολείου που το είχα δηλώσει στην επόμενη προτίμησή μου και μου είπε ότι ΔΕΝ έχει εμφανιστεί ΚΑΝΕΙΣ (!!!) λέγοντάς μου μάλιστα ότι ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΕΜΕΝΑ !!!! )

Πώς πρέπει να καταλάβει το ΠΥΣΔΕ ότι γίνονται αυθαιρεσίες;

ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΤΟ ΠΥΣΔΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ Ή ΟΧΙ ;;;;


Ευχαριστώ για το χρόνο σας


ΥΓ. Η απάντηση του αιρετού ήταν: "Τυχερός είσαι που θα πάς μόνο σε 2 σχολεία" .....
Ναι αλλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΜΑΣ;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Καλό κουράγιο φίλε Βαγγέλη. ...
Παρόμοιες καταστάσεις, απείρου κάλους, επικρατούν στις περισσότερες Διευθύνσεις και γραφεία.
Τώρα δε, που μπαίνει σε εφαρμογή η αξία του δεύτερου πτυχίου για διδασκαλία, γίνεται της κακομοίρας.
Πρακτικά, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις όλες τις υπόλοιπες τοποθετήσεις συναδέλφων, στις θέσεις προτιμήσεώς σου, για καμιά περίπτωση με λιγότερα μόρια από σένα.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

#635
Παράθεση από: Keep Growing στις 18 Σεπ 2010, 01:53:53 ΜΜ
Καλό κουράγιο φίλε Βαγγέλη. ...
Παρόμοιες καταστάσεις, απείρου κάλους, επικρατούν στις περισσότερες Διευθύνσεις και γραφεία.
Τώρα δε, που μπαίνει σε εφαρμογή η αξία του δεύτερου πτυχίου για διδασκαλία, γίνεται της κακομοίρας.
Πρακτικά, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ελέγξεις όλες τις υπόλοιπες τοποθετήσεις συναδέλφων, στις θέσεις προτιμήσεώς σου, για καμιά περίπτωση με λιγότερα μόρια από σένα.

Μα όσοι είναι κάτω από μένα τοποθετήθηκαν από το ΠΥΣΔΕ... Η απάντηση όλων (ΠΥΣΔΕ/Γραφείο/Δ-ντές/αιρετός) "σαν κωδικός" ήταν:

"ΤΟ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΕΝΟ"

Σε δική μου απορία: "Και γιατί δεν περιμένατε μέχρι να σιγουρευτείτε ότι θα είναι κενό ή να μην το εμφανίζατε αφού δεν ήσασταν σίγουροι, τοποθετώντας μας την 1η Σεπτέμβρη στα σχολεία που αναλάβαμε υπηρεσία στις 30/6 όπως έκαναν κι άλλα ΠΥΣΔΕ;" μου απάντησαν: "ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΥΣΔΕ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ !!!!!!!"

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ... ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ....

ΥΓ. Το πιο διασκεδαστικό είναι ότι ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ !!!!

Τυχαίο;;;;; Δε νομίζω !!!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Είδες ρε σύ τι αναστάτωση προκαλούν!
Ήταν που ήταν χάλια η κατάσταση, ζήτησε και η κ. Άννα να ανακαλέσουν τις αιτήσεις για συνταξιοδότηση και δυστυχώς υπήρξαν αρκετοί που σπεύσανε, ενώ είχαν ήδη τοποθετηθεί άλλοι συνάδελφοι στην θέση τους.
Όπως στην περίπτωσή σου δηλαδή.
Και εκεί που είχες το "πλεονέκτημα" διαπιστώνεις ξαφνικά ότι αυτό που είχες ήταν τελικά μειονέκτημα.
Τι να πεις.
Και να βλέπαμε κάποιο φως στο τούνελ πάει στο καλό.
Θα δούμε όμως ποτέ;
...
Και η ζωή στην Ελληνική εκπαίδευση συνεχίζεται ... 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Θα ήθελα να τοποθετηθεί κάποιος πάνω στο θέμα .... που να έχει ρωτήσει σχετικά ή να μου πει ΤΙ προβλέπεται βάσει νομοθεσίας σε τέτοιες περιπτώσεις.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

iliasthes

Συνάδελφε, αν τους εμπιστεύεσαι το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στο Δ.Σ. της τοπικής ΕΛΜΕ.

za√‘ag

Παράθεση από: iliasthes στις 18 Σεπ 2010, 02:39:54 ΜΜ
Συνάδελφε, αν τους εμπιστεύεσαι το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στο Δ.Σ. της τοπικής ΕΛΜΕ.

Το κακό είναι ότι δεν γνωρίζω κανέναν .... αλλά ίσως το επιδιώξω.... (αν και τα πρόσωπα εκεί μπορεί να είναι και στο ΠΥΣΔΕ)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Για να καταλάβω (δεν τα παίρνω και με την πρώτη πολλές φορές)

1) ..... Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλλαν δήλωση για τοποθέτηση, εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολεία της προτίμησής τους, μπορούν αν το επιθυμούν, να υποβάλλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές.

---> Αυτό ΔΕΝ έχει γίνει .... το ΠΥΣΔΕ δεν έχει ανακοινώσει τίποτα ....

2) ...... Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησης τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.

----> Μάλλον εδώ είμαι .... ΑΛΛΑ οι κενές θέσεις στο ΣΥΝΟΛΟ της περιοχής ΚΑΙ ΟΧΙ στο συγκεκριμμένο γραφείο που ανήκε το σχολείο που (αρχικα) τοποθετήθηκα αλλά το κενό ΔΕΝ ισχύει .... ??? ?

3) .... Τυχόν λάθη ή παραλείψεις στις αποφάσεις των συμβουλίων που αφορούν μεταθέσεις ή τοποθετήσεις επανεξετάζονται από το ίδιο το συμβούλιο ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.

---> Ο "κωδικός" που ανέφερα αρχικά.... ότι όλα έγιναν "εις γνώση μας"

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το ΛΟΤΤΟ της δήλωσης ήταν ΝΟΜΙΜΟ !!! Και τελικά άλλοι με λιγότερα μόρια από μένα τοποθετήθηκαν στις επιλογές τους ενώ εγώ με περισσότερα μόρια ΟΧΙ. Απλά πράγματα.... Βοηθήστε με αν κάνω λάθος


ΥΓ .... Παναγιώτη ... ευχαριστώ.... το κείμενο είναι αρκετά σαφέστερο από άλλα που είχα βρει
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Τελικά μετά από πολλούς "αγώνες" και "θυσίες" τοποθετήθηκα (μόνο) σε 3 σχολεία ....

Γειά σου Αννούλα ....  :P

ΥΓ.... Δεν φαντάζομαι ότι με τέτοια τοποθέτηση να ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ να αναλάβω και ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ !!!;;; Εφημερίες;;;
(Καλά ... για μηχανογραφήσεις, email και όλα τα συμπαρομαρτούντα .... δεν γίνεται λόγος)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Gnirut

"θα πρέπει να πάω ΚΑΙ ΣΤΑ 3 (στο 3ο σχολείο θα πήγαινα μόνο για 3 ώρες.... δηλ. για 1,5 τμήμα !!!!) "
Μα καλα κανένα από τα άλλα δύο σχολεία δεν μπορούσε να σου καλύψει το τρίωρο με κάποια εξωδιδακτική απασχόληση (δουλειά γραφείου, οικονομικά);

Οργανική δεν έχεις πουθενά;

Τι να πουμε, κουράγιο και ελπίζω να αποκατασταθείς σε κάποια (...μια) θέση σύντομα. Μαυρίσαμε πολύ και δυστυχώς ήταν αναμενόμενο, διόρισαν πολλούς και οι ώρες μας είναι λίγες.

za√‘ag

Παράθεση από: Gnirut στις 21 Σεπ 2010, 03:35:48 ΜΜ
"θα πρέπει να πάω ΚΑΙ ΣΤΑ 3 (στο 3ο σχολείο θα πήγαινα μόνο για 3 ώρες.... δηλ. για 1,5 τμήμα !!!!) "

Μα καλα κανένα από τα άλλα δύο σχολεία δεν μπορούσε να σου καλύψει το τρίωρο με κάποια εξωδιδακτική απασχόληση (δουλειά γραφείου, οικονομικά);

Οργανική δεν έχεις πουθενά;

Τι να πουμε, κουράγιο και ελπίζω να αποκατασταθείς σε κάποια (...μια) θέση σύντομα. Μαυρίσαμε πολύ και δυστυχώς ήταν αναμενόμενο, διόρισαν πολλούς και οι ώρες μας είναι λίγες.

Είμαι για χρονιά στη Διάθεση ΠΥΣΔΕ

Παράλειψή μου.... Η "κατανομή" ωρών που μου είπαν σήμερα είναι: 7h + 7h + 4h  => στα 2 σχολεία θα έχω ΜΙΣΑ τμήματα !!!! Είμαστε όμως κι εμείς .... Τι να πώ;;; Τη 1 ώρα θα μπορούσε να πάρει αυτός που είναι ήδη στο σχολείο;;

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΥΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ 2 ΑΠΟ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΥΣΔΕ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ !!!!!

Ενώ απότι φαίνεται στο 3ο θα έχω 2 τμήματα .... Από αύριο θα καταλάβω τί παίζει στο καθένα (στο ένα με τις 7 ώρες έχω ήδη αρχίσει μαθήματα και το μισό τμήμα είναι της Β Γυμνασίου .... αν τολμούσε ας έβαζε της Γ τάξης).

Εκείνο που δημιουργούσε πρόβλημα στο Γραφείο (αλλά και στο δικό μου εγκέφαλο) ήταν αυτό ακριβώς που έθιξες.... 1-2 ώρες για ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

Έλεγε δηλ. ο Δ/ντής ότι τον θέλω για 8 ή 9 ώρες αλλά το Γραφείο απαντούσε: "Μα τα τμήματα που έχεις είναι .... και ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑ τον χρειάζεσαι 7 ώρες ... τι 8-9 μου λες;;" ....

Η απάντηση του Δ/ντή ήταν: "ΤΟΝ ΕΠΑΦΟ ;;;;"

-"Δε μας ενδιαφέρει ο Επαφος ... για τις ώρες διδασκαλίας μιλάμε !!!"..... χααχαχαχαχαχα ... ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ;;;;  Το γραφείο προσπαθούσε να βρει λύση και ο Δ/ντής το χαβά του με τον Επαφο !!!!

Γιαυτό λέω ότι ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ !!! Δεν μου είπατε τελικά ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ να αναλάβω και ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ !!!;;; Εφημερίες;;; (Καλά ... για μηχανογραφήσεις, email και όλα τα συμπαρομαρτούντα .... δεν γίνεται λόγος)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ