Show full user name on the panel

Ξεκίνησε από elf, 19 Οκτ 2022, 09:49:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θέλετε να φαίνεται by default το όνομα χρήστη στο panel;

Ναι
8 (100%)
Όχι
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 8

elf


Πιστεύω ότι εξυπηρετεί να φαίνεται το κανονικό όνομα πάνω δεξιά, όπως φαίνεται στο επισυναπτόμενο, πχ Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος. Θα μπορούμε περνώντας στο εργαστήριο να δούμε αν κάποιος μαθητής έχει μπει σε λογαριασμό άλλου, καθώς και τα ίδια τα παιδιά θα είναι σίγουρα ότι δουλεύουν στο δικό τους λογαριασμό. Είναι και πιο φιλικό στο χρήστη.

alkisg

+1 από μένα!  :)

Όσοι έχουν το 22.04 μπορούν να δουν ένα demo τρέχοντας `ayatana-settings` και τσεκάροντας το "Show full username on the panel".
Αν συμφωνεί η πλειοψηφία, το βάζουμε ως προεπιλογή για όλους μέσω των sch-scripts.

mandarinos

Καλημέρα!

Υπάρχει κι άλλος τρόπος - στο Linux Mint / Cinnamon, δεν γνωρίζω αν εφαρμόζεται στο "καθαρόαιμο" Ubuntu. (Λογικά, όμως, πρέπει. Ή να υπάρχει κάτι ανάλογο.)

(α) Πάμε το ποντίκι σε "νεκρό" μέρος (δηλ. χωρίς οποιαδήποτε εικονίδια) στην κάτω μπάρα εργασίας, και πατάμε δεξί κλίκ. Ανοίγει ένα μενού, και πατάμε "μικροεφαρμογές" (επισημαίνεται με την κόκκινη κουκκίδα). Σε Αγγλικό μενού γράφει "applets". (Επισυναπτόμενη εικόνα 1.)
(β) Επιλέγουμε την "μικροεφαρμογή χρήστη" (σε Αγγλικό μενού "user applet") (επισυναπτόμενη εικόνα 2) και πατάμε το + κάτω αριστερά.
(γ) Όταν εγκατασταθεί, στα δεξιά της κάτω μπάρας βγαίνει ένα ανθρωπάκι (επισυναπτόμενη εικόνα 3). Αν αφήσουμε ακίνητο το ποντίκι μας επάνω του, μας λέει μέσα σε ποιόν χρήστη είμαστε. (Επισυναπτόμενη εικόνα 4.)

Το ανθρωπάκι κάνει κι άλλες δουλειές (αν το πατήσουμε), αλλά μέσα στο εργαστήριο η βασική του είναι αυτή, να δείχνει ποιός χρήστης είμαστε. Έχω πεί στους μαθητές μου, αν βρεθούν σε ξένον λογαριασμό (κάποιου βιαστικού / αφηρημένου, που δεν έκανε logout), να βλέπουν το ανθρωπάκι, και μετά να κάνουν αυτοί αποσύνδεση και να μπαίνουν στον δικό τους.
Βέβαια, μπορώ κι εγώ να τους κάνω logout από τον "Επόπτη", αλλά καλό είναι ν' αποκτούν καλές συνήθειες!  :)
Επίσης, οι μαθητές μπορούν να ξεχωρίζουν αμέσως τον χρήστη τους από την ταπετσαρία τους, αλλά αν μερικοί έχουν την ίδια, δεν βοηθάει.

Το applet αυτό δεν επιδέχεται "universal" εγκατάσταση, αλλά ανά χρήστη. (Σε κάθε τμήμα που μπαίνει στο εργαστήριο, τους έχω πεί να το εγκαταστήσουν.)