Μικρο-bug στην εφαρμογή διαχείρισης ΣΕΠΕΗΥ

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 12 Νοε 2018, 12:10:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Στη διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ, αν επιλέξεις στη λίστα με τις διαθέσιμες ομάδες μία από αυτές και ΔΕΝ απομακρύνεις το δείκτη του ποντικιού από την περιοχή των ομάδων, εμφανίζεται στο κάτω μέρος η οριζόντια γραμμή κύλισης η οποία κρύβει την τελευταία ομάδα και δυσκολεύει πολύ την επιλογή της (για την ακρίβεια μπορείς αλλά θέλει να πετύχεις το άνω μέρος του ονόματος της τελευταίς ομάδας το οποίο μόλις που διακρίνεται).
Αν αντίθετα κάνεις κλικ με το ποντίκι σε άλλη περιοχή της εφαρμογής και χρησιμοποιήσεις τα βελάκια από το πληρκτρολόγιο για να πλοηγηθείς στη λίστα των ομάδων, τότε εμφανίζεται κανονικά και η τελευταία (βλέπε συνημμένα screenshots).
Αντίστοιχη συμπεριφορά και στη λίστα με τους χρήστες που ανήκουν σε κάθε ομάδα

jim_katsar

Το επιβεβαιώνω και εγώ... για τους χρήστες! Γιατί έχω μία ομάδα και όχι πολλές, οπότε για εκεί δεν ξέρω.
Στην αρχή νόμισα ότι κάτι έκανα λάθος και 'χάθηκε' ο τελευταίος χρήστης που δημιούργησα.. μετά διαπίστωσα όταν πήγα να τον ξανα-δημιουργήσω ότι ο χρήστης υπάρχει αλλά κρύβεται πίσω από την οριζόντια γραμμή κύλισης. Εγώ 'λύση' βρήκα απλά μεγαλώνοντας κάθε φορά το παράθυρο του ΣΕΠΕΗΥ οπότε δεν εμφανίζεται στο κάτω μέρος η γραμμή κύλισης για να 'κρύβει' τον τελευταίο χρήστη!

alkisg

Thanks, είναι χαζομάρα του GTK που κρύβει τα scrollbars και τα εμφανίζει όταν πάει το ποντίκι από πάνω. Π.χ. αντίστοιχο bug και σε άλλο πρόγραμμα.

Μιας και δεν είναι βιαστικό, θα το συμπεριλάβω όταν χρειαστεί νέα έκδοση sch-scripts.
Αν κάποιος το θέλει πιο γρήγορα, αρκεί να τρέξει την παρακάτω εντολή:
Κώδικας: Bash
sudo sed 's/^cd/export GTK_OVERLAY_SCROLLING=0; &/' -i /usr/sbin/sch-scripts