Απεργία τα χρήματα στον Διευθυντή?

Ξεκίνησε από dim, 10 Μαΐου 2010, 08:41:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Συνάδελφοι το χρηματικό ποσό για τις ημέρες τις απεργίας σας τα δίνετε στον διευθυντή ή σας τα κρατάνε από την μισθοδοσία?
Εγώ  τις προηγούμενες φορές τα πήγα στο χέρι της Διευθύντριας όπως ζήτησε - απαίτησε.....
...Μετά άλλος συνάδελφος παλιός το έκανε θέμα στην ΕΛΜΕ και η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία.
Εσείς τι κάνετε στα σχολεία σας?
Σήμερα μου είπε να υπογράψω και να της τα δώσω.
Δεν υπέγραψα της είπα να κρατηθούν από την μισθοδοσία και μου είπε αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τα δώσω.
Τής είπα και εγώ αύριο....

denispyr

Σε πληρώνει η διευθύντρια στο χέρι ?!?!?!
Κι εδώ (Α Δυτικής Αττικής) και αλλού (Α Βοιωτίας) αναφέρονται στην κατάσταση μισθοδοσίας και πληρώνομαι λιγότερο μέσω τράπεζας. Ύποπτες συναλλαγές χέρι με χέρι ... ποτέ.
Διονύσης

iliasthes

Σε εμάς παρακρατούνται και πληρωνόμαστε λιγότερα.

Circle

Και σε εμάς παρακρατούνται από τη μισθοδοσία.

lykos

Από κατάσταση μισθοδοσίας! Παλαιότερα τάδινα και στο χέρι (είχα και εμπιστοσύνη) αλλά τώρα, δεν ξέρει κανείς τι παίρνουμε!!
Μειώσεις μισθών, αναδρομική κράτηση (12%) επιδομάτων, αναδρομική κράτηση Δ.Π. (30%).
Νέα μείωση επιδομάτων & δώρων (αναδρομικά?)... Μύλος!...
Εγώ υπέγραψα κατάσταση μισθοδοσίας με 156 Ε. λιγότερα, και δεν υπήρχε πουθενά στην κατάσταση ανάλυση (πόσα αναδρομικά επιδομάτων, πόσα για Πάσχα, πόσα για τον τρέχοντα μήνα?). Αν δεν υπέγραφα δεν θα πληρωνόμασταν... Θα πείς, τώρα τόχεις σίγουρο?

Με λίγα λόγια: Και που ξέρει η Δ/ντρια το ποσό που αντιστοιχεί σε 1 μέρα εργασίας σου? (ή απουσίας σου...)


denispyr

Δε νομίζω να βρεθει κάποιος που δεν του παρακρατούνται. Σε κάθε μισθοδοτική κατάσταση υπάρχουν ποσά που παίρνουμε (μισθός, επιδόματα κλπ) και ποσά που αφαιρούνται (φόροι, ασφάλιση κλπ). Όπως τίποτα από τα παραπάνω δεν πηγαίνει χέρι-χέρι, έτσι και η απεργία. Όλα περνάνε μέσα από την κατάσταση για να βγει το πληρωτέο του 15μερου.
Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε κάποιος να ζητάει στο χέρι το επίδομα γάμου, έτσι δεν είναι?
Μπορείς, αν θες, να συννενοείσται *κάθε* μήνα για το *σύνολο* του μισθού σου  >:D
Διονύσης

Keep Growing

Καλά, τι καρποί του φυτού της κατηγορίας των Papariae , είναι αυτά που σας κάνει αυτή η "κυρία";

"... η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία"

Εσείς γιατί τα ανέχεστε αυτά που σας κάνει; Είναι δυνατόν να σας ζητά να υπογράψετε καταστάσεις για επιστροφή χρημάτων απεργίας; και να κάνει και τον ταμεία; Τι είναι αυτά ρε;
ΦΑΣΙΣΜΟΣ, πως τον ανέχεστε; Τραβήξτε της μια αναφορά απευθείας στην Αννούλα, ...αλλά τι να σου κάνει... και αυτή με αγροτικά θέματα ασχολείται ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 10 Μαΐου 2010, 10:35:52 ΜΜ
Είναι δυνατόν να σας ζητά να υπογράψετε καταστάσεις για επιστροφή χρημάτων απεργίας; και να κάνει και τον ταμεία; Τι είναι αυτά ρε;
Παρακαλώ πολύ πρακτικό!!! Και λείπει μόνο η υπογραφή μου!!!





poursali

τι γινεται εκει περα στο σχολειο σου dim? σαν πολυ πρωτοτυπια επεσε
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Gnirut

Ρε dim και νόμιζα ότι τα είχα ακούσει όλα. Μας κούφανε η διευθύντριά σου. Ρε που τους βρίσκουνε όλους αυτούς και τους αναθέτουν διευθυντιλίκια. Αλλά θα μου πεις χωρίς σοβαρό οικονομικό κίνητρο στο τέλος θα πάνε μόνο τα ψώνια.

Επι της ουσίας αυτό που λέει ο Lykos είναι το πιο σωστό. Εαν τα δώσεις στο χέρι ζήτα κάποια απόδειξη. Αλλά πες ότι γίνεται κάποιο λάθος άντε να βρεις μετά άκρη με τη μισθοδοσία.

Εμάς γίνεται πάντως παρακράτηση. Ο διευθυντής γράφει μόνο την κατάσταση με αυτούς που απέργησαν.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλά Δήμητρα, πάλι ζωγράφισες... δηλαδή όχι ακριβώς εσύ, αλλά η διευθύντριά σου. ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ. Η διευθύντριά σου είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ, όχι ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ. Αυτό σημαίνει ότι δε νομιμοποιείται να παρακρατήσει cash αλλά μόνο στα χαρτιά...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dim στις 10 Μαΐου 2010, 08:41:55 ΜΜ
Συνάδελφοι το χρηματικό ποσό για τις ημέρες τις απεργίας σας τα δίνετε στον διευθυντή ή σας τα κρατάνε από την μισθοδοσία?
Εγώ  τις προηγούμενες φορές τα πήγα στο χέρι της Διευθύντριας όπως ζήτησε - απαίτησε.....
...Μετά άλλος συνάδελφος παλιός το έκανε θέμα στην ΕΛΜΕ και η θέση της ΕΛΜΕ είναι πως τα χρήματα δεν τα δίνουμε αλλά τα κρατάνε από την Μισθοδοσία.
Εσείς τι κάνετε στα σχολεία σας?
Σήμερα μου είπε να υπογράψω και να της τα δώσω.
Δεν υπέγραψα της είπα να κρατηθούν από την μισθοδοσία και μου είπε αυτό δεν γίνεται και πρέπει να τα δώσω.
Τής είπα και εγώ αύριο....


Πρώτη φορά το ακούω.

Πάντα γίνεται παρακράτηση από την μισθοδοσία
Γιατί δεν γίνεται να κρατηθούν από την μισθοδοσία; Δεν το καταλαβαίνω.

nyktwr

Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ αυτό το πράγμα! Κατάγγειλέ το οπωσδήποτε στην ΕΛΜΕ. Αν η ΕΛΜΕ δεν κάνει τίποτα τότε ενημέρωσε την ΟΛΜΕ.
Υ.Γ. Η Διευθύντρια έχει σώας τας φρένας;

andreas_p

Θα πας ιεραρχικά.

Προς :   Ε.Λ.Μ.Ε.

Κοιν :   ΠΕΚΑΠ, ΟΛΜΕ

Μην τ' αφήσεις έτσι !!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Και επανερχόμαστε στο φλέγον θέμα: πόσοι από τους εν ενεργεία εκπαιδευτικούς θα περνούσαν τη βάση σε ένα τεστ ρουτίνας από ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

Αχ, ρημάδα αξιολόγηση, κακούργα συνέντευξη, που άλλους (εκπαιδευτικούς) τους κατεβάζεις και άλλους τους ανεβάζεις στα τάρταρα (ωχ, ανάποδα το είπα κύριε Πετροχείλο).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Παράθεση από: nyktwr στις 13 Μαΐου 2010, 07:21:36 ΜΜ
Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ αυτό το πράγμα!

Λοιπόν το πρόβλημα ξεκινάει ίσως να το έχω ξαναπεί πως ο καθένας για τους λόγους του κλείνει το στόμα του. Δεν μιλάνε.... δεν αντιδρούν.
Συνάδελφος λέει σε 7 μήνες βγαίνω στη σύνταξη. Ο άλλος συνάδελφος είναι φέτος διορισμένος πολύτεκνος χωρίς ΑΣΕΠ, χωρίς ωρομισθία, χωρίς χιλιόμετρα... χωρίς πάνω απ' όλα διάθεση να προβληματιστεί, να ρωτήσει, να μάθει....
θεωρεί όπως μου είπε σήμερα ΕΓΩ δεν πρόκειται να τις πάω κόντρα για να με κρατήσει εδώ και του χρόνου.
Η συζήτηση με αυτό το συνάδελφο έχει νόημα...??
Εργοδότης του θεωρεί πως είναι η κυρία αυτή.... Το άλλαξα και εγώ το κόλπο και προσπάθησα να μάθω....
Και μετά απο μπλα μπλα μπλαα γυρνάει και λέει πως τον έχει διαβεβαιώσει και αυτόν και άλλους 4 καθηγητές ίδια περίπτωση πως θα εισηγηθεί και θα μείνουν στο σχολείο αυτό!!!

nyktwr

Είναι φως φανάρι: Η Διευθύντρια Τ'ΑΡΠΑΖΕΙ!

dim

#17
Παράθεση από: nyktwr στις 13 Μαΐου 2010, 07:21:36 ΜΜ
Κατάγγειλέ το οπωσδήποτε στην ΕΛΜΕ. Αν η ΕΛΜΕ δεν κάνει τίποτα τότε ενημέρωσε την ΟΛΜΕ.
Ενημέρωσα την ΕΛΜΕ η στάση της στην αρχή ήταν χαλαρή... γιατί οι υπόλοιποι όλοι έχουν υπογράψει και είσαι μόνο εσύ.... να μου εξηγήσει γιατί αυτό μπορεί να το κάνει.... δηλαδή για να γλιτώσει γραφειοκρατία.
    Όταν της είπα την συνομιλία και την στάση της Διευθύντριας.....  έγινε το κάτι...
    Σήμερα ήρθε πάλι με το πεσκέσι να της το υπογράψω και να της δώσω τα χρήματα.
    Της απάντησα πως δεν δίνω χρήματα να κρατηθούν από την μισθοδοσία.
    Βάζει τις φωνές κυρία τάδε ελάτε να εξηγήσετε στην dim γιατί με αμφισβητεί. Απαντώ με ήπιο τόνο μην βάζετε κουβέντες στο στόμα μου που δεν είπα.
    Έρχεται η κυρία και μπλα μπλα μπλα ...... εγώ έγραφα τις  απουσίες εκείνη την ώρα αφού έβαλε μια τελεία σηκώνω το κεφάλι και απαντώ δεν θα δώσω τα χρήματα να κρατηθούν από την μισθοδοσία. Παίρνω ΕΛΜΕ αναφέρω τα νεότερα η θέση της ΕΛΜΕ: .."μπαίνεις" μπροστά και δεν θα δώσεις στο χέρι τίποτα.
Ξαναέρχονται ξαναλένε ξαναλένε .... εγώ χαλαρά ξανά απαντώ: δεν θα δώσω τα χρήματα να κρατηθούν από την μισθοδοσία.
Εφόσον είχα και την στήριξη της ΕΛΜΕ... οκ!!
Τελικά έρχεται μέσα μετά από μια ώρα τηλεφωνημάτων και λέει ΑΚΟΥΣΤΕ συνάδελφοι όσοι μου έχετε δώσει χρήματα να σας τα δώσω πίσω τα χρήματα θα κρατηθούν από την μισθοδοσία. Ούτε που σήκωσα κεφάλι από τις απουσίες μου. Τι να νιώσεις και τι να πεις!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

#19
Παράθεση από: nyktwr στις 13 Μαΐου 2010, 07:21:36 ΜΜ
Υ.Γ. Η Διευθύντρια έχει σώας τας φρένας;
Αφού βρίσκει και τα κάνει ΝΑΙ έχει σώας τα φρένας.
Ο διευθυντής του σχολείου έφυγε πέρσι με απόσπαση για έρευνα.
Κενή η θέση... κοιτάξανε τον πίνακα και δέχτηκε αυτή στην 30η θέση τα μόριά της παρακαλώ. Καθημερινά κάνει γύρω στα 100 χιλιόμετρα.
Το σχολιάζω και αυτό.

(Ωχ Ωχ Ωχ... Τι θα κάνω του χρόνου στο σύλλογο στην αρχή της χρονιάς. Τι θα με βάλει να αναλάβω και καλά αποφάσισε ο σύλλογος!!!!!!!!!!!!!!) 

nyktwr

Ξαναλέω: Η Διευθύντρια Τ'ΑΡΠΑΖΕΙ.
Και η στάση της ΕΛΜΕ ήταν άθλια. Αντί να της τρίξουν τα δόντια και μετά να την γαμοσταυρίσουν. βάζουν εσένα μπροστά. Μα γι'αυτό το λόγο ακριβώς υπάρχει ο συνδικαλισμός. Να μας προστατεύει απο τις αυθαιρεσίες του κάθε ηλίθιου προϊσταμένου.
Πραγματικά ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω.
Επίσης καλά θα κάνεις να ενημερώσεις την ΟΛΜΕ με ένα e-mail, διότι η τοπική ΕΛΜΕ είναι αξιοθρήνητη. Και δυο φορές αξιοθρήνητος ο σύλλογος των καθηγητών. "Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα"
Όσο για του χρόνου μη μασάς! Είδες πως η αντίδρασή σου άλλαξε τα δεδομένα; Με τέτοια Διευθύντρια μην αναλάβεις τίποτα. Η μόνη σου υποχρέωση είναι να κάνεις καλό μάθημα και οι μαθητές να χαίρονται που έχουν Πληροφορική.
Υ.Γ.: Ακόμη και αν αναλάβεις την μηχανοργάνωση του σχολείου, το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, τη μισθοδοσία, την εσχάρα αποτύπωσης (εντάξει αυτή τέλειωσε) το ωρολόγιο πρόγραμμα, τη συντήρηση και επισκευή των υπολογιστών, το survey και επίσης λύνεις κάθε απορία συναδέλφου τότε μην  περιμένεις καμία άλλη επιβράβευση εκτός από το βραβείο της ανοικτής παλάμης. Αυτό εγώ εισέπραξα αν και έκανα επί σειρά πολλών ετών όλες τις παραπάνω εργασίες!
Επίσης σου αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τη στάση σου!
Και να το ξαναπώ και ας γίνομαι κουραστικός: Η Διευθύντρια ΤΣΕΠΩΝΕΙ το παραδάκι.

dim

#21
Παράθεση από: nyktwr στις 13 Μαΐου 2010, 11:58:04 ΜΜ
Και η στάση της ΕΛΜΕ ήταν άθλια. Αντί να της τρίξουν τα δόντια και μετά να την γαμοσταυρίσουν. βάζουν εσένα μπροστά. Μα γι'αυτό το λόγο ακριβώς υπάρχει ο συνδικαλισμός. Να μας προστατεύει απο τις αυθαιρεσίες του κάθε ηλίθιου προϊσταμένου.
Πραγματικά ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω.
Επίσης καλά θα κάνεις να ενημερώσεις την ΟΛΜΕ με ένα e-mail, διότι η τοπική ΕΛΜΕ είναι αξιοθρήνητη.
Να τονίσω πως αν δεν είχα  στήριξη απο εδώ και απο την ΕΛΜΕ δεν πρόκειται να έκανα τίποτα ή μάλλον θα έκανα θα έκλαιγα όπως απο Σεπτέμβριο μέχρι Φεβρουάριο.
Νιώθω και εφόσον έχω αυτήν την αίσθηση πίστεψέ με έτσι είναι νιώθω πως με έχει στηρίξει πάρα πολύ.
Ναι θα μπορούσαν τα παραπάνω που ανέφερες αλλά ο ίδιος άνθρωπος είναι εδώ http://1elmeait.blogspot.com/2010/04/blog-post_27.html ο ίδιος και σήμερα με την απεργία και τα χρήματα στο χέρι.... ίσως να φαίνονται πολλά που μιλάει μόνο ένας!!

andreas_p

Παράθεση από: dim στις 13 Μαΐου 2010, 10:45:07 ΜΜ
Εργοδότης του θεωρεί πως είναι η κυρία αυτή....

Έχει υποστεί σύγχυση ρόλων ...(η ΤΡΕΛΗ !!!)

Αναφορά έγγραφη προς ΕΛΜΕ, ΠΕΚΑΠ, ΟΛΜΕ και αγνόησέ την ...

Δε θα της ρίχνεις ούτε βλέμμα ...

Αν επιμένεις , ένα βλεμματάκι απαξιωτικό , χαλάλησέ το !!!!

Υ.Γ.  Σκέφθηκες το σενάριο (script  από   Τ.Ε.) να ήσουν στη δούλεψή της ;;;
       Αυτή, εργοδότρια στο μαγαζάκι της "Φρέσκα γαλατάκια  ΕΒΓΑ"

dim

#23
Συνάδελφοι σήμερα ξανά ενόχλησα την ΕΛΜΕ...
αναφέροντας απόψεις συναδέλφων (οι οποίες με έκαναν να  http://www.theschooligans.gr/ktmllite/images/uploads/5/5_ksestravosou.jpg )
Η απάντησή της:
...είναι εύκολο να βγάζει συμπεράσματα κανείς χωρίς να γνωρίζει λεπτομέρειες.
Η παρέμβαση της ΕΛΜΕ έχει γίνει και σε επίπεδο διοίκησης προϊστάμενο αλλά και στην διευθύντρια.

Αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι η δικιά σου στάση γιατί χωρίς εσένα πιθανόν η ΕΛΜΕ να μην γνώριζε τίποτα.
Να αναφέρεις στους συναδέλφους ότι η ενημέρωση του συνδικαλιστικού οργάνου για κάθε αυθαιρεσία των διευθυντών είναι και δικιά τους ευθύνη.
Προσωπικά δεν γνωρίζω περιπτώσεις καταγγελίας σε ΕΛΜΕ χωρίς να πάρει θέση.

Και κάτι άλλο για τους νέους συναδέλφους:
Ας έρχονται σε επικοινωνία με τις ΕΛΜΕ για να μαθαίνουν και τα δικαιώματά τους γιατί διαπιστώνεται ότι πολλοί διευθυντές εκμεταλλεύονται αυτή τους την άγνοια.

Εγώ συνάδελφοι να πω:
α) πως φυσικά και δεν γνώριζα πως η ΕΛΜΕ έχει μιλήσει με Διευθύντρια αλλά και πως το έχει γνωστοποιήσει στον προιστάμενο!!! (Δεν μου το ανέφερε)
β) τώρα ναι νιώθω το Νίκας κατα Βαρβάρων
γ) θα ακούει dim και θα τρελαίνεται!!!!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητή dim, συγχαρητήρια για την επιμονή που έδειξες πάνω στο θέμα
Θέλω να ρωτήσω το εξής: μέσα στον σύλλογο καθηγητών δεν υπήρχαν άλλες αντιδράσεις σαν την δική σου; δεν υπάρχαν συνάδερφοι που να γνώριζαν ότι η παρακράτηση γίνεται από την μισθοδοσία;

Πάντω με τέτοια συμπεριφορά (dim όχι την δική σου) περιμένουν να παει μπροστά η εκπαίδευση;

poursali

γιατι ρε παιδια? μονο στην εκπαιδευση υπαρχει τετοια αδιαφορια για τα δικαιωματα μας?
η συμπεριφορα της διευθυντριας, της dim και η αδιαφορια των συναδελφων της ειναι σε πληρη αρμονια (και αναλογια) με τα ελληνικα (δυστυχως πλεον) προτυπα συμπεριφορας.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 14 Μαΐου 2010, 11:52:10 ΜΜ
Αγαπητή dim, συγχαρητήρια για την επιμονή που έδειξες πάνω στο θέμα
Ευχαριστώ
Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 14 Μαΐου 2010, 11:52:10 ΜΜΘέλω να ρωτήσω το εξής: μέσα στον σύλλογο καθηγητών δεν υπήρχαν άλλες αντιδράσεις σαν την δική σου;
Λυπάμαι ΟΧΙ δεν υπάρχει καμία αντίδραση από κανέναν.
Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 14 Μαΐου 2010, 11:52:10 ΜΜδεν υπάρχαν συνάδερφοι που να γνώριζαν ότι η παρακράτηση γίνεται από την μισθοδοσία;
Βεβαίως και υπήρχαν. Όλοι μεταξύ τους / μας έλεγαν πως όταν έκαναν απεργία τα χρήματα έβγαιναν απο την μισθοδοσία. Κανένας δεν είπε την έκφραση αυτή σε αυτήν σαν στάση του.. απλά το ψέλλιζαν... κουβέντα να γίνεται!!!!
Ο καθένας πράττει για τους δικούς του λόγους που δεν τους γνωρίζω πέρα της συνομιλίας που είχα με τον παραπάνω εκπαιδευτικό που ανέφερα.

Αλήθεια συνάδελφοι γιατί δεν μιλάει κανένας καμία εξήγηση υπάρχει?
Όταν έγιναν τα διάφορα για e-school, για οτιδήποτε έχει να κάνει με Η/Υ, για λογισμικό για τις βαθμολογίες, για την ενιαία μισθοδοσία,... για για για... ΟΚ ξέρουμε γιατί οι τόσες αντιδράσεις.. για να μην αναλάβει κανένας τους τίποτα.
Αλλά τώρα που δεν είχε να κάνει με υπολογιστή γιατί δεν μιλάνε πάλι?




agatha14

dim, συγχαρητήρια για τις κινήσεις σου. Πραγματικά αισθάνομαι να αποδίδεται δικαιοσύνη όταν επιτέλους τέτοιοι άνθρωποι βρίσκουν το δάσκαλό τους. Βρίσκομαι κι εγώ σε σχολείο όπου επικρατεί κατάσταση παρόμοια με τη δική σας. Η διευθύντρια από την αρχή της χρονιάς δεν έχανε ευκαιρία να αυθαιρετεί, να κατασκευάζει νόμους από το πουθενά και να συμπεριφέρεται σε όλους αυταρχικά. Φαίνεται πως τα προηγούμενα χρόνια οι συνάδελφοι δεν αντιδρούσαν καθόλου στη συμπεριφορά της και απέκτησε τόσο θράσος η κυρία. Βρίσκομαι σε δυσπρόσιτο στα Δωδεκάνησα και όπως καταλαβαίνετε όλοι οι συνάδελφοι εδώ είμαστε νεοδιόριστοι και οι περισσότεροι μικροί σε ηλικία.

Φέτος ήρθαμε τέσσερις νεοδιόριστοι και της χαλάσαμε τα σχέδια γιατί απαντούσαμε στις αυθαιρεσίες της, απαιτούσαμε τα νόμιμα και κινητοποιήθηκαν λίγο και οι παλιοί στο σύλλογο (δεν υπήρχε η έννοια 'σύλλογος' μέχρι πέρσι). Εμένα με απείλησε με αναφορά γιατί αρνήθηκα να πάρω εξωδιδακτικές εργασίες που ήθελε να μου αναθέσει η ίδια χωρίς τη σύγκλιση του συλλόγου. Αφιέρωσε ώρες από το χρόνο της για να μου γράψει 4σέλιδη επιστολή παρακαλώ (ποιος τη χάρη μου!), για να δείξει πόσο τεμπέλα είμαι που δεν αναλαμβάνω τις εργασίες που μου αναθέτει αυτή! (Η απάντησή μου προς αυτήν ήταν εξαρχής ότι θα πάρω όποιες εργασίες μου αναθέσει ο σύλλογος, ζητώντας βέβαια να υπάρχει μια δίκαιη κατανομή).

Επικοινώνησα με την τοπική ΕΛΜΕ και σαφώς με στήριξαν και οι συνάδελφοι στο σύλλογο και παράλληλα γράφτηκε και στα πρακτικά η απειλή για αναφορά μετά από άρνηση στο παράνομο αίτημά της. Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος αλλά τουλάχιστον κάποιοι άνθρωποι καλό είναι να μαθαίνουν ότι δεν μπορούν  να κάνουν ότι τους κατέβει εκβιάζοντας συναδέλφους και να τους εκμεταλλεύονται επειδή είναι νέοι, άπειροι κλπ.

Πάντως, δεν εξηγείται αλλιώς, οι διευθύντριές μας κάποια συγγενική σχέση πρέπει να έχουν...

Βιβή

Καρκαμάνης Γεώργιος

Η άποψή μου είναι ότι για να λειτουργήσει σωστά ένα σχολείο πρέπει να υπάρχει ένας  σύλλογος καθηγητών με συννενώηση, χωρίς προσωπικές κόντρες και διαφορές.

Βέβαια θα ρωτήσει έυστοχα κάποιος: που θα τον βρείς αυτόν τον σύλλογο;

Ίσως σε κάποιο παραμύθι που διαβάζω τον γίο μου κάθε βράδυ....... :D :D :D

dim

Έρχεται με φόρα τσιρίζοντας πάλι σήμερα...
Συνάδελφοι δεν θα μου τινάξετε εσείς το σχολείο στον αέραααααααα .... δεν θα μου τινάξετε τις εξετάσειςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!
Τι έπαθε πάλι αναρωτιέται ο κοινός θνητός?
Και λέει ο καρπός pap...
Θέλω να δηλώσετε ποιοί θα κάνετε απεργία για να δώ τι επιτηρητές θα έχω για την Πέμπτη.
Ωωωω μωρό μου λέω εδώ είμαστε.. θα πουληθώ στην χρέωση μιλώντας με ΕΛΜΕ!!!!!!
Απάντηση οι συνάδελφοι ... εεε δεν ξέρουμε αλλά δεν θα κάνουμε απεργία... Μη φοβάστε όλοι εδώ θα είμαστε.. ναι εδώ θα είμαι ο ένας ναι εδώ θα είμαι ο άλλος... τα 5 /  6 άτομα που γυρνάνε τον σύλλογο ανάποδα!!!
Οι άλλοι καμία απάντηση....

Τελικά ο γνωστός την τράβηξε μέσα .... και έρχεται και λέει...
Εγώ συνάδελφοι δεν μπορώ να ζητήσω χαρτί ποιοί δεν θα απεργήσετε γιατί θα με τρέχουν στην ΕΛΜΕ!!!!!!!!!! [ΝΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ]
Απλά σας είπα πόσο σημαντική είναι αυτή η ημερομηνία για το σχολείο μας!!!! Τώρα αν εσείς θέλετε να φτιάξετε το χαρτί είναι δικό σας θέμα... αλλά εγώ δεν μπορώ να σας το ζητήσω.
Έληξε εκεί.!!!

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

astef

Ρε Dim, τί τύπισα είναι αυτή;;
Πού τη βρήκαν...και την έβαλαν να το παίζει διευθύντρια...
Οι άλλοι του συλλόγου γιατί δεν την "καθαρίζετε";; Τί κάθεστε και αντιμετωπίζετε συνεχώς μεμονωμένα περιστατικά...Κάντε τα πακέτο και "καθαρίστε" την...
Μάλλον δεν έχουν καταλάβει οι συνάδελφοί σου τη δύναμη του Συλλόγου...αρκεί βέβαια να δουλεύει σωστά...
Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω το ζώον από κοντά... :D

Dim, αν είσαι εκεί του χρόνου (και αν είναι και το ζώον-που θα είναι...) έχω συμβουλή:
Σε κάθε Σύλλογο (Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος... ;D) να σκας μύτη με δύο ντοσιέ τιγκαρισμένα με τη σχετική εκπαιδευτική νομολογία...
Δοκιμασμένο... ;)

ΥΓ. Δε βλέπω να βγάζει το ζώον την επόμενη χρονιά μαζί σου... :D
     Αν είσαι και τη μεθεπόμενη εκεί, το ζώον θα έχει φύγει... >:D
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Keep Growing

Δήμητρα, πολύ καλά το πας.
Σε λίγο θα κατέβει στους δρόμους με πανό. :D
Θα γίνει δικιά μας.  :laugh:
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

χαχαχα σαν πολυ αισιοδοξο σε βλεπω Παναγιωτη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Να μη πούμε και καμιά, ...εκροή γενεσιουργικής αιτίας, για να γελάσουμε και λίγο;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Το επισυναπτόμενο είναι απόσπασμα δικαστικής απόφασης με την οποία κηρύχθηκε παράνομη η απεργία της ΟΛΜΕ στις εξετάσεις του 1990 (για τυπικούς λόγους:  μη εμπρόθεσμη κοινοποίηση).

Είναι όμως σημαντική γιατί σε αυτή αναγνωρίζεται πως δεν υπάρχει θέμα προσωπικού ασφαλείας στα σχολεία, αλλά και το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνουν εξετάσεις χωρίς τη συμμετοχή όλων των καθηγητών του σχολείου.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

poursali

Παράθεση από: skoud στις 19 Μαΐου 2010, 09:52:28 ΠΜ
σε αυτή αναγνωρίζεται πως δεν υπάρχει θέμα προσωπικού ασφαλείας στα σχολεία, αλλά και το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνουν εξετάσεις χωρίς τη συμμετοχή όλων των καθηγητών του σχολείου.

αρα αν το υπουργειο δεν αναβαλει τις αυριανες εξετασεις (κατι το οποιο ηδη ειναι αργα για να γινει) στην ουσια παρανομει.
εχω την εντυπωση (για να μην πω πεποιθηση) οτι προσπαθει να ερθει σε ευθεια συγγρουση με την απεργια των καθηγητων προσπαθωντας να τους καταστησει υπευθυνους για τις συνεπειες αυτης.
skoud, αυτο το εγγραφο το βρηκες εσυ με προσωπικο σου κοπο ή ειναι κατι που κυκλοφορει ως αντεπιχειρημα για το προσωπικο ασφαλειας που ζητα η υπουργος?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Το έγγραφο κυκλοφορεί σε διάφορες συνδικαλιστικές λίστες, αλλά το περιεχόμενο του είναι γνωστό στις "παλιοσειρές".
Το υπουργείο έπρεπε να αναβάλλει τις εξετάσεις, όπως ζήτησε η ΟΛΜΕ, αλλά το αφήνει με προφανή σκοπό αυτόν που αναφέρεις. Το σίγουρο είναι ότι ασκούνται πιέσεις σε συναδέλφους και οργιάζουν οι «φήμες» ότι δήθεν η ΟΛΜΕ έχει «αποδεσμεύσει» τα μέλη της που συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις των νυχτερινών λυκείων και ΕΠΑΛ που πραγματοποιούνται αύριο. Θα δούμε τι θα γίνει...
Επίσης ήθελα να προσθέσω και εγώ σε σχέση με τις ενδοσχολικές εξετάσεις ότι:
1] Καμιά εξεταστική διαδικασία δεν έχει ούτε την ηθική ούτε την τυπική νομιμότητα, στο βαθμό που έστω και ένας από τους εισηγητές απεργεί.
2] Η απεργία διαπιστώνεται στις 8πμ της ημέρας που υπάρχει απεργία και δεν δηλώνεται εκ των προτέρων.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

Ότι η εξεταστική διαδικασία μπορεί να προσβληθεί.

Keep Growing

" .. Η απεργία διαπιστώνεται στις 8πμ της ημέρας που υπάρχει απεργία και δεν δηλώνεται εκ των προτέρων."

" ..η παροχή παιδείας δεν αφορά ζωτικές ανάγκες του κοινωνικού συνόλου οι οποίες δεν επιδέχονται αναβολή ..."

Το σύνταγμα και τους νόμους, σε μια Δημοκρατία, τα σέβονται όλοι, κυρία Διαμαντοπούλου μας.

"...Το υπουργείο δηλώνει ότι οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά, καθώς υπάρχουν προκαθορισμένοι επιτηρητές και δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα,..."

Μιλήσατε ξεχωριστά με όλους τους επιτηρητές και σας είπαν ότι δεν θα απεργήσουν;
Και αν το κάνατε, είναι νόμιμο;

Εκτός και αν το δημοσίευμα είναι απλά μια τυπική παραπληροφόρηση.

Είτε έτσι είτε αλλιώς, αηδιάζουμε με σας συνεχώς.
Αυτό δεν μπορεί κανένας να μας το στερήσει. 


http://www.alfavita.gr/typos/t14_5_10_1058.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Το ηθικό είναι προφανές: Απεργώ (με κόστος....) και τουλάχιστον πρέπει να γίνει σεβαστό αυτό από όσους δεν απεργούν. Δεν είναι συναδελφικό, παιδαγωγικά σωστό κλπ να βάλλει κάποιος άλλος θέματα για μένα.  Από την άλλη αν βάλλει άλλος θέματα (προβλέπεται αυτό σε περίπτωση απουσίας του εισηγητή, αλλά λόγω αδείας π.χ. ασθένειας) υπάρχει τυπικό πρόβλημα που σημαίνει ότι μπορεί να γίνει αυτό που έγραψε ο Ανδρέας.
Οι προφορικές οδηγίες από το υπουργείο πάντως είναι να μετατεθούν οι εξετάσεις αν λείπει ο εισηγητής (για τις ενδοσχολικές εννοείται)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dim

Παράθεση από: dim στις 18 Μαΐου 2010, 08:10:50 ΜΜ
Έρχεται με φόρα τσιρίζοντας πάλι σήμερα...
Συνάδελφοι δεν θα μου τινάξετε εσείς το σχολείο στον αέραααααααα .... δεν θα μου τινάξετε τις εξετάσειςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!
Τι έπαθε πάλι αναρωτιέται ο κοινός θνητός?
Και λέει ο καρπός pap...
Θέλω να δηλώσετε ποιοί θα κάνετε απεργία για να δώ τι επιτηρητές θα έχω για την Πέμπτη.

Ποιό τίναγμα του σχολείου Μεγαλοδύναμε....  τόόόόόόόόόόσοοοοο απλή και σαφής η ανακοίνωση:
"""""...οι μαθητές των Γυμνασίων  θα πρέπει να προσέλθουν κανονικά στα σχολεία τους και να ενημερωθούν επί τόπου για το εάν θα γίνουν οι ενδοσχολικές εξετάσεις. Σε περιπτώσεις που οι επιτηρητές συμμετέχουν στην απεργία, οι ενδοσχολικές εξετάσεις θα μετατεθούν για άλλη ημέρα. """"" 

Χρησιμοποιώντας την έκφραση τσίριζε .... για τίναγμα του σχολείου της στον αέρα δεν μπορώ να σας μεταφέρω τον πανικό της την απελπισία την τρέλα..... 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Έχω διατυπώσει και παλαιότερα την άποψή μου :
Τέτοια άτομα μόνο προβλήματα δημιουργούν στην ήδη προβληματική δημόσια εκπαίδευση η οποία δεν πρόκειται να βελτιωθεί έχοντας σε  θέσεις ισχύος άτομα συγκεκριμένου τύπου.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Βρε Δήμητρα, μήπως η δντριά σου περνά δύσκολη κλιμακτήριο;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 25 Μαΐου 2010, 08:40:47 ΜΜ
Βρε Δήμητρα, μήπως η δντριά σου περνά δύσκολη κλιμακτήριο;
Το άλλο με τον τοτό το διάβασες έτσι?
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2770.msg26672#msg26672
Και να με συγχωρέσει ο τοτός που χρησιμοποίησα το όνομά του!!!!!