Επιτρεπτοί χαρακτήρες σε hostnames

Ξεκίνησε από mandarinos, 18 Οκτ 2023, 04:02:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Άρχισα να συνδέω τους μή-εργαστηριακούς η/υ του σχολείου επάνω στο δίκτυο του LTSP. Ωστόσο, ένας συγκεκριμένος σταμάτησε τη διαδικασία booting από το LTSP, με το διαγνωστικό ότι το hostname is invalid. (Επισυναπτόμενο 1.)

Είχα βάλει hostname στον Επόπτη το: 16_HP-library. Δηλαδή: αίθουσα 16, μάρκα HP, βιβλιοθήκη. (Γιά την ιστορία, ο υπολογιστής -μάρκα / μοντέλο- είναι όπως στο επισυναπτόμενο 2.)

Επειδή, όμως, όλα πήγαιναν καλά στο boot, σκέφτηκα ότι η ξαφνική αυτή διακοπή πιθανώτατα οφείλεται σε λάθος ρύθμιση που έκανα. Δηλαδή, στο ότι έχω απαγορευμένους χαρακτήρες στο hostname, και δή το underscore.
Έψαξα, λοιπόν, το εγχειρίδιο της ΤΣ γιά το LTSP (με keyword "hostname"), αλλά δεν βρήκα να γράφει κάπου ποιοί χαρακτήρες επιτρέπονται. Ωστόσο, γενικώτερο Διαδικτυακό ψάξιμο γιά "Linux allowed characters in hostnames" μου έδειξε πως το underscore δεν επιτρέπεται.

Δεν πρόλαβα σήμερα ν' αλλάξω το hostname, κι έτσι απλά θέλω (μέχρι αύριο) μιά επιβεβαίωση ότι διέγνωσα σωστά τη δυσλειτουργία.

Ευχαριστώ!

(Στους εργαστηριακούς η/υ, συν καμπόσους ακόμη που συνέδεσα στο LTSP, δεν χρησιμοποίησα underscore σε hostname. Έβαλα λιγώτερο εμπνευσμένα ονόματα, όπως: pc14, κλπ.  :)  Υποθέτω πως απλά ήμουν τυχερός μέχρι τώρα, που δεν είχα περιστατικά μουλαρώματος στο δικτυακό boot απ' αυτή την αιτία!)

mandarinos

Άλκη, αν είναι αυτό που λέω, μήπως να προσέθετες μιά παράγραφο σχετική στην επόμενη έκδοση του εγχειριδίου του LTSP;

alkisg

Σωστή η διάγνωση!
Γενικά τα ονόματα υπολογιστών πρέπει να είναι παρόμοια με τα ονόματα των ιστοσελίδων στο Internet.
Λέμε kapoia-etaireia.com, δεν λέμε π.χ. Kapoia_ETAIREIA.com.
Μόνο πεζά αγγλικά, αριθμοί και παύλες, τίποτε άλλο.

mandarinos

Μου φάνηκε λίγο παράξενο, επειδή το underscore επιτρέπεται μιά χαρά στα user names. Τα δε κεφαλαία, που (από άγνοια) έβαλα σε κάποια hostnames, επίσης δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα. Οι συγκεκριμένοι η/υ (στα γραφεία) εκκινούν κανονικότατα στο LTSP.

Εν πάσει περιπτώσει, μήνυμα ελήφθη! :)