ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Ξεκίνησε από xazlag, 27 Σεπ 2007, 10:39:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xazlag

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΧΩ 1 ΑΠΟΡΙΑ.
ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ 1 ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ;;; ???
ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ,ΣΩΣΤΑ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

EleniK

Νομίζω ότι πρεπει να αποφεύγεται
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

anasta

Ο ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΗ(ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ) ΔΟΜΗΜΕΝΗ ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ΥΠΑΡΚΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΣΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (function, class ect) ΙΔΙΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.
ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΑΦΟΥ Ο ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΗ Κ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.

koniordos

Γράφεις
'ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΣΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (function, class ect) ΙΔΙΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.'

Πολύ πρόχειρα, η C++ και η C# τουλάχιστον δεν έχουν καμία αντίρρηση να γραφεί το εξής

void papa()
{
int papa = 1;
}

Όσον αφορά την κλάση, συμφωνώ.
Τσορώνης Τάκης
Ηλ.Μηχ. & Μηχ. Η/Υ ΕΜΠ

anasta

OK YES,
ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΧΟΥΝ "ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ" ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΜΗ.
ΑΠΟ ΚΕΚΤΗΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΗΝ FUNCTION.

P.Tsiotakis

οχι, δεν επιτρέπεται

EleniK

 Ο xazlag μπορεί να είναι και μαθητής οπότε καλύτερα δεν είναι να αποφεύγονται οι αναφορές σε άλλες γλώσσες. Απλά δεν γίνεται.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

xazlag

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ, ΟΧΙ!
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΕΣΑΣ.
ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥΣ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

P.Tsiotakis

Έχει σημασία αν επιτρέπεται ή όχι, απο τη στιγμή που μπορούμε απλά να μην το κάνουμε;

Michael

Αν όμως έπεφτε σαν Σωστό - Λάθος?

P.Tsiotakis

Δεν θα έπεφτε κάτι τέτοιο. Άλλωστε δεν εξετάζεις και τίποτα με αυτήν την ερώτηση...

xazlag

καποια πράγματα τα ψάχνεις και για εσένα οχι μόνο για τους μαθητές σου! παράλληλα μαθαίνουμε κι εμείς. ηταν πιο πολύ δικιά μου απορία! τωρα αν το ξερω εγω θα το μάθουν και κάποιοι άλλοι!
ευχαριστώ όπως και να έχει

P.Tsiotakis

συνάδελφε, στο Μιχάλη απάντησα λέγοντας οτι δεν εξετάζεις κάτι με την ερώτηση Σ/Λ "επιτρέπεται το όνομα ενός αλγορίθμου νσ σποτελεί και όνομα κάποιας μεταβλητής"

Φυσικά και έχει νόημα κάθε συζήτηση γύρω από το μάθημα μεταξύ καθηγητών, προς θεού