LTSP server + Lubuntu

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 14 Φεβ 2015, 01:31:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Έχοντας υπόψη ότι το Lubuntu έχει τον ίδιο περίπου πυρήνα με το Ubuntu (ή μήπως δεν είναι σωστό αυτό;) αλλά to LXDE που χρησιμοποιεί έχει μικρότερες απαιτήσεις από το Gnome, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στη λύση του LTSP για server χαμηλών δυνατοτήτων;

alkisg

Το Lubuntu χρησιμοποιεί τον ίδιο πυρήνα και το ίδιο Χorg με το Ubuntu.
Δεν θυμάμαι νούμερα απ' έξω, αλλά στο περίπου από θέμα χρήσης RAM είναι:
LXDE < Gnome flashback < XFCE < Gnome shell, Unity < KDE
...με μικρή διαφορά μεταξύ LXDE και Gnome flashback που χρησιμοποιούμε εμείς.

Οπότε ανά συνεδρία thin client θα γλύτωνε π.χ. 20 MB RAM ο server.
Το κακό είναι ότι με το που ανοίγεις έναν firefox χρειάζεσαι 200 MB RAM επιπλέον, οπότε τα 20 που γλύτωσες παύουν να έχουν νόημα...

Άρα το Lubuntu νομίζω ότι θα το πρότεινα μόνο για fat clients με 256 MB RAM που θέλουν να τρέχουν τοπικά κανά tuxtype, tuxpaint, abiword κλπ αλλά να μην ανοίγουν browser, libreoffice... σε λίγες περιπτώσεις δηλαδή, αν δεν υπάρχει καλός server ούτε καλό switch ούτε 512 RAM στους clients.

Δημήτρης Γκίνης

#2
Είχα στο μυαλό μου σχολεία, κυρίως δημοτικά μιας σε τέτοια ....τραγουδάω τώρα, στα οποία δεν υπάρχουν καθόλου μηχανήματα, οπότε βγαίνεις στη ζητιανά για μηχανήματα που δεν τα θέλει κανείς άρα χρέπια, ή είναι λίγα και απαρχαιωμένα.
Η τοπική εκτέλεση των όσων αναφέρεις θα μπορούσε να καλύψει τις μικρές τάξεις, αλλά θα χρειαζόταν:

1)  ένας πιο ελαφρύς browser (πχ midori??) που να μπορεί να παίζει σελίδες σε flash
2) οπωσδήποτε Scratch αν και θα μπορούσαμε να το καλύψουμε με την online έκδοση του Scratch 2 στο http://scratch.mit.edu αν έπαιζε σε αυτές τις συνθήκες
3) Ελαφριά σουΐτα εφαρμογών γραφείου για παρουσιάσεις, αν και θα μπορούσες να το καλύψεις με το Google Drive (δοκίμασα σε midori και δεν παίζει)
4) Wine για την Easylogo

Γίνεται;

ΥΓ: Θα μου πεις από την άλλη: "Δε μας ..... Σαββατιάτικα" και δεν θα έχεις και άδικο ;D

alkisg

Ελαφρύς browser, flash, online scratch 2, google drive, wine.
Το καθένα από αυτά θέλει πάρα πολλή RAM, άρα χάνεις το πλεονέκτημα των λίγων δεκάδων MB RAM που γλύτωσες χρησιμοποιώντας LXDE.

Όλοι οι μοντέρνοι browsers βασίζονται πάνω-κάτω στις ίδιες μηχανές rendering (gecko, webkit, trident...) και θέλουν πολλή μνήμη για να υποστηρίξουν τις καινούργιες τεχνολογίες που έχει πια το web. Ελαφρύς browser με ουσιαστική διαφορά θα ήταν κανένας αρχαίος dillo που μόνο για surfing δεν θα έκανε.

Το scratch 1.x ΟΚ, έχει νόημα σε LXDE.

Οπότε η δικιά μου φιλοσοφία είναι ότι ένα σχολείο που έχει σαράβαλα, έχει δύο επιλογές:
Είτε παίρνει έναν server και ένα switch και κάνει τη δουλειά του με Ubuntu/LTSP, οπότε εκεί δεν παίζουν ρόλο τα 20 MB RAM πάνω/κάτω ανά συνεδρία, γιατί μια μνήμη 2 GB παραπάνω στο server κάνει 20 ευρώ και καλύπτει όλο το εργαστήριο,
είτε μένει με Windows 2000/XP που χρειάζονται λιγότερη RAM. Χρειάζονται όντως λιγότερη RAM γιατί π.χ. η EasyLogo που ανέφερες ή το MicroWorlds ή ο Διερμηνευτής δεν θα χρειαστούν ολόκληρο Wine (εξομοίωση Windows) για να τρέξουν, ο αρχαίος Internet Explorer 6 που έχουν θα χρειαστεί προφανώς λιγότερη RAM από τον τελευταίο Firefox 35 κλπ.

Εγώ στην ανάγκη θα αγόραζα ένα switch και ένα laptop δικά μου και θα τα κουβαλούσα σε όποιο σχολείο πήγαινα, μέχρι να τους πείσω να δώσουν 400 ευρώ να φτιάξουν το εργαστήριο.

Γι' αυτό και δεν έχω επενδύσει σε Debian/LXDE, δεν νομίζω ότι βοηθάει ουσιαστικά στην περίπτωση των σχολείων με δεδομένες τις εφαρμογές που χρειάζεται να τρέχουν...
Για πλάκα, δες την τελευταία μου σχετική προσπάθεια: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4024.0

Δημήτρης Γκίνης

Φυσικά, έχεις δίκιο.
Στο κάτω - κάτω όποιος βρεθεί σε τόσο δυσχερή θέση θα ρίξει τα μούτρα του και θα δουλέψει με Scratch 1.x, gnumeric για λογιστικά φύλλα, abiword για κείμενο, θα βολευτεί με ένα λιτό browser, θα κάνει εξομοίωση της logo στα πλακάκια της αυλής, δραστηριότητες από το CSUnplugged...
Για τα Windows 2000/Xp που λες δίκιο έχεις αλλά στις περιπτώσεις αυτές μιλάμε γιο τόσο φορτωμένες/ταλαιπωρημένες εγκαταστάσεις που στην ουσία θα πρέπει να τα ξαναστήσεις από την αρχή, να βρεις δωρεάν antivirus που να μην τα γονατίζει κλπ κλπ, άστα-βράστα. Ενώ ακόμη και με τοπικές εγκαταστάσεις Debian/LXDE μου φαίνεται ότι θα ήταν καλύτερα.
Στην περίπτωσή μου επειδή τα τελευταία 5 χρόνια έχω καλομάθει με τη λύση του Ubuntu LTSP, έχω στήσει στο laptop που δουλέυω στο σπίτι 12.04 + sch scripts και τον χρησιμοποιώ σαν λύση ανάγκης σε περιπτώσεις βλαβών. Να αγοράσω δικό μου 1000άρι (έστω και με μία θύρα) switch δεν το είχα σκεφτεί αλλά μου φαίνεται too much για τα οικονομικά μου.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

gidarakos

#5
Σε εργαστήριο δημοτικού με P4 και 128ΜΒ ram - μέχρι να αγοραστεί??? ο LTSP server - ποιά θα ήταν καλύτερη σαν προσωρινή λύση;
Τοπική εγκατάσταση Lubuntu ή Debian/LXDE;
Έχοντας στο μυαλο μας και την εγκατάσταση των αποθετηρίων της Τεχνικής Στήριξης.
π.χ. η εντολή:
sudo add-apt-repository ppa:ts.sch.gr && sudo apt-get update
δεν "τρέχει" σε Debian/LXDE. Πρέπει πρώτα να γίνει εγκατάσταση του add-apt-repository.

alkisg

Τα PPA είναι μόνο για Ubuntu και ΔΕΝ τα εγκαθιστούμε σε Debian, οπότε δεν χρειάζεται το add-apt-repository.
Τα sch-scripts κλπ δεν υποστηρίζουν ακόμα καλά Debian.

Αντίθετα, το αποθετήριο εκπαιδευτικού λογισμικού (http://ts.sch.gr/repo) υποστηρίζει και Debian.

Σίγουρα το Lubuntu θα είναι πιο υποστηριζόμενο και κοντά στις συνήθεις σχολικές εγκαταστάσεις από ότι το Debian/LXDE.
Κανένα από τα δύο δεν πρόκειται να παίξει ικανοποιητικά με 128 MB RAM, καλύτερα θα είναι τα Windows 2000 εκεί.

Άσχετο αλλά P4 με 128 MB RAM δεν είναι και πολύ συνηθισμένο, τα πιο συνηθισμένα είναι P4 με 256 ή P3 με <= 128.

mitsospap

Συνάντησα και εγώ P4 με 128mb ram...και θα βάλω μάλλον win2000. ή κανα ελαφρύ linux άσχημη ιδεά;
Θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για σπασμένα 2000...

OpenSource

Παράθεση από: mitsospap στις 26 Σεπ 2015, 08:18:44 ΜΜ
Συνάντησα και εγώ P4 με 128mb ram...και θα βάλω μάλλον win2000. ή κανα ελαφρύ linux άσχημη ιδεά;
Θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για σπασμένα 2000...
σε windows 2000 δε μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα πλέον
δε ξέρω καν αν θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις firefox flash κλπ
βρες λίγη μνήμη και βάλε τα XP
ή κάντον απλά ubuntu client

alkisg

Τα Windows 2000 παίρνουν:
Firefox Setup 12.0.exe
flashplayer11_2r202_235_win_32bit.exe
AdbeRdr952_el_GR.exe
vlc-1.1.11-win32.exe
126273_ELL_i386_zip[fix for VLC].exe
IE6SETUP
w2ksp4_el.exe

Με 128 μνήμη εννοείται ότι θα πάει καλύτερα ως thin client παρά με Windows 2000, εφόσον υπάρξουν τα κατάλληλα server/switch.
Με 128 μνήμη χωρίς server θα πάει καλύτερα με Windows 2000 παρά με καινούργιο Linux (και το παλιό δεν αξίζει αφού με 128 δεν παίζει και καλά το wine).
Με 1 GB DDR-1 μνήμη (17 ευρώ) θα πάει καλύτερα με ως fat client παρά με Windows XP.