Πρόβλημα με υπολογιστή Pentium MMX ως τερματικό σε Ubuntu 12.04 (cmov)

Ξεκίνησε από bdaloukas, 21 Νοε 2012, 12:10:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bdaloukas

Έχω έναν υπολογιστή Pentium MMX 166 MHz, 128 MB Ram τον οποίο όταν τον χρησιμοποιώ ως τερματικό στα Ubuntu 10.04 δουλεύει κανονικά. Όταν τον χρησιμοποιώ στα Ubuntu 12.04 μου εμφάνιζε μήνυμα για το pae και το cmov.

Έδωσα την εντολή
   sudo apt-get install linux-image-generic
και μετά έκανα δημοσίευση του δίσκου και σταμάτησε το μήνυμα για το pae.

Τώρα με Ubuntu 12.04 εμφανίζει το μήνυμα:
"This kernel requires the following features not present on the CPU: cmov"

Τι μπορώ να κάνω για να το χρησιμοποιήσω ως τερματικό στα Ubuntu 12.04 ;

alkisg

Δεν γίνεται τίποτα, όσοι βγάζουν το πρόβλημα με τη cmov δεν δουλεύουν πια με τις νέες εκδόσεις του Ubuntu.
Ο μόνος τρόπος θα ήταν να πάρεις εικονικό δίσκο της 10.04 και να τον χρησιμοποιήσεις σε 12.04 server, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

bdaloukas

Δηλαδή να πάρω το αρχείο /opt/ltsp/images/i386.img από το Ubuntu 10.04 και να το βάλω στην ίδια θέση στο 12.04 ;
Στα 12.04 έκανα την εγκατάσταση όπως ακριβώς είναι γραμμένη στο wiki.

alkisg

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό λόγω των μεγάλων αλλαγών του LTSP μεταξύ της 10.04 και της 12.04, θέλει αλλαγές στο configuration του nbd-server και άλλα περίεργα.
Επομένως δεν έχει νόημα να γραφούν how-to γι' αυτά, αν δεν μπορείς να αλλάξεις client με κάποιον που να υποστηρίζει cmov, ξαναπέρνα την 10.04.
Δες στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ της περιοχής σου αν έχουν σε αχρηστία Η/Υ που να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως thin clients, π.χ. εδώ στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων έχουμε πολλούς τέτοιους.