δεν γίνεται εγκατάσταση λογισμικού στα clients

Ξεκίνησε από yiannis, 12 Οκτ 2012, 10:59:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Στην έκδοση των sch-scripts που υπάρχουν στο ubuntu 10.04, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το λογισμικό για το Λύκειο. Όλοι οι clients (fat) έχουν την κοινή λίστα με τα προγράμματα, αλλά τίποτε άλλο.

Στο ltsp-build-client.conf έχω βάλει:

PACKAGE_LISTS="
    /etc/sch-scripts/koina.list
    /etc/sch-scripts/lykeio.list
"

Και κάνω ενημέρωση και συμπίεση του εικονικού δίσκου. Και πάλι στους clients βλέπω μόνο τα κοινά προγράμματα!!!

Μου διαφεύγει κάτι;

alkisg

Οι λίστες πακέτων χρησιμοποιούνταν μόνο κατά τη δημιουργία εικονικού δίσκου, όχι κατά την ενημέρωση.
Οπότε είτε ξαναφτιάχνεις εξ' αρχής τον εικονικό δίσκο, είτε ανοίγεις κονσόλα στον εικονικό δίσκο και εγκαθιστάς χειρωνακτικά τα πακέτα με εντολές
apt-get install paketo1 paketo2
κτλ
(φασαρία, γι' αυτό και στην 12.04 καταργήσαμε τελείως τον εικονικό δίσκο ;))

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 12 Οκτ 2012, 11:04:52 ΠΜ
Οι λίστες πακέτων χρησιμοποιούνταν μόνο κατά τη δημιουργία εικονικού δίσκου, όχι κατά την ενημέρωση.

Ωχ, μου διέφυγε αυτό :(

ΠαράθεσηΟπότε είτε ξαναφτιάχνεις εξ' αρχής τον εικονικό δίσκο, είτε ανοίγεις κονσόλα στον εικονικό δίσκο και εγκαθιστάς χειρωνακτικά τα πακέτα με εντολές
apt-get install paketo1 paketo2
κτλ
(φασαρία, γι' αυτό και στην 12.04 καταργήσαμε τελείως τον εικονικό δίσκο ;))

Άρα κάνω δημιουργία εικονικού δίσκου και τέλος. Αν θυμάμαι καλά, δεν χρειάζεται συμπίεση.

Αν πάω από κονσόλα, κάνω την εγκατάσταση, μετά χρειάζεται συμπίεση λογικά, έτσι; Σαν να έκανα ενημέρωση.

Ευχαριστώ!!!

yiannis

Έκανα δημιουργία εικονικού δίσκου, τα λογισμικά εγκαταστάθηκαν, αλλά έχω κάποια προβλήματα:
α) το user interface των χρηστών είναι στα αγγλικά
β) δεν φαίνονται τα clients στο sch-scripts
γ) δεν μπήκαν όλα τα προγράμματα Λείπει πχ ο chromium, το kolourpaint !!!

alkisg

...μου ακούγεται σαν να υπήρξε πρόβλημα δικτύου και να εγκαταστάθηκαν μόνο τα μισά πακέτα... μήπως πρόσθεσες κανένα ανύπαρκτο πακέτο στις λίστες;

yiannis

Δεν κατάλαβα να υπήρξε πρόβλημα δικτύου, γιατί χρησιμοποιούσα κανονικά το server όσο γινόταν η δημιουργία του εικονικού δίσκου.

Ως προς το δεύτερο, όμως έπεσες 100% μέσα, μιας και έκανα τη δοκιμή με το dropbox, όπως έλεγα και δω
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4815.0
αλλά δε δούλεψε. Υπέθεσα ότι αν δεν το βρει, θα συνεχίσει κανονικά με την υπόλοιπη εγκατάσταση!

Θα τον ξαναδημιουργήσω τη Δευτέρα και θα σου πω και πάλι...

Ευχαριστώ πολύ!!!

yiannis

Έσβησα το dropbox από τη λίστα εγκατάστασης και ξαναδοκίμασα τη δημιουργία του εικονικού δίσκου. Έβγαλε σφάλματα. Στο τέλος της διαδικασίας λέει:

Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
/var/cache/apt/archives/bsdmainutils_8.0.1ubuntu1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/iso-codes_3.12.1-1_all.deb
/var/cache/apt/archives/libbsd0_0.2.0-1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/libedit2_2.11-20080614-1build1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/lsof_4.81.dfsg.1-1build1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/sgml-base_1.26_all.deb
/var/cache/apt/archives/xauth_1%3a1.0.4-1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/xml-core_0.13_all.deb
/var/cache/apt/archives/linux-sound-base_1.0.22.1+dfsg-0ubuntu3_all.deb
/var/cache/apt/archives/alsa-base_1.0.22.1+dfsg-0ubuntu3_all.deb
/var/cache/apt/archives/libasound2_1.0.22-0ubuntu7_i386.deb
/var/cache/apt/archives/alsa-utils_1.0.22-0ubuntu5_i386.deb
/var/cache/apt/archives/libxcb-atom1_0.3.6-1build1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/libxcb-aux0_0.3.6-1build1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/libxcb-event1_0.3.6-1build1_i386.deb
/var/cache/apt/archives/libstartup-notificationE: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
σφάλμα: ανώμαλος τερματισμός της εγκατάστασης πελάτη LTSP

Επισυνάπτω και το πλήρες log, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει .
Από χώρο στο σκληρό δε βλέπω να έχω πρόβλημα (26gb free)...

alkisg

Παράθεση από: errors.txt
dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του /var/cache/apt/archives/bsdmainutils_8.0.1ubuntu1_i386.deb (--unpack):
αδύνατη η πρόσβαση στην αρχειοθήκη: No such file or directory

Δηλαδή μάλλον δεν έγινε σωστά η προσάρτηση του /var/cache/apt/archives, ίσως λόγω του ότι ήταν ήδη προσαρτημένος από προηγούμενες προσπάθειες. Κάνε κανά reboot τον server και ξαναδοκίμασε, ή...

...γιατί δεν κάνεις μια εγκατάσταση 12.04 ώστε να μην παιδεύεσαι με εικονικούς δίσκους κτλ; 1-2 ώρες θα χρειαστεί όλο κι όλο...

yiannis

Κάνω reboot και ξαναδοκιμάζω...
Θα επανέλθω.

Για το 12.04, είπα να το αποφύγω για φέτος. Έχω και κάποια παλιά Ρ4 1.6ghz, με 1GB RAM, και δεν ξέρω πώς θα παίξει εκεί. Όλα είναι fat, αλλά βλέπω κάποια να δουλεύουν αργούτσικα. Στην ουσία ένα μήνα θα μείνω χωρίς updates, όταν τελειώσουν τα μαθήματα. Και μετά τις 15/5 θα το κάνω. Αλλά θα έχω χρόνο να λύσω όσα προβλήματα βγουν. Ενώ τώρα που έχω κάθε μέρα μάθημα δεν θέλω να παίξω με την τύχη μου. Ο server δουλεύει μια χαρά ακόμα :)

yiannis

OK, όλα καλά! Δημιουργήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον...
Ευχαριστώ Άλκη!!!