ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AlexPapplir

Παράθεση από: kostaskls στις 17 Σεπ 2013, 01:59:03 ΜΜ
Μόλις επέστρεψα από διαδήλωση στη Διεύθυνση Βθμιας όπου υπάγομαι.
Τα συμπεράσματα είναι τα εξής:
Είδα ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΕ19-20!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μετρημένους στα δάχτυλα του ΕΝΟΣ χεριού!!!!!!
Με ενημέρωσαν ότι στο σχολείο μου τοποθετήθηκε ένας ΠΕ19-20 για 6 ώρες.
Ο συγκεκριμένος έχει χάσει την οργανική του και θεωρείται ότι είναι πλεονάζον!
Ο κύριος μπήκε στο σχολείο και ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ (δεν απήργησε) χωρίς να υπάρχουν
μαθητές στο σχολείο αφού ΟΛΟΙ όσοι είμαστε με οργανική και έχουμε ώρες συμμετείχαμε στην απεργία!!
Και ρωτώ:
Μέχρι τις 20-25 Αυγούστου δεν υπήρχαμε στα Λύκεια!!!!!!!!! Έχουμε την εντύπωση ότι το
Γενικής Παιδείας θα μας σώσει? Τα τμήματα στα Γυμνάσια μειώνονται!!! Τι δεν καταλαβαίνουμε?
Στα δύο διπλανά Γυμνάσια, στο ένα από 13 τμήματα πάνε στα 9 και στο άλλο από 10 πάνε στα 6!!!!

Με αυτό τον τρόπο θα πάμε εμείς και θα τους κάνουμε να βάλουν την Πληροφορική στα Πανελλαδικά εξεταζόμενα?
Έτσι όπως κάνουμε, και μας βλέπουν δεν είναι ηλίθιοι, στην πρώτη ευκαιρία ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΝ το μάθημα!!!!!!

Θα πρέπει επιγόντως να οργανωθούμε και πρέπει να ξεκινήσουμε την κατάθεση προτάσεων.
Αν παρακολουθεί κάποιος από την ΠΕΚΑΠ, ΕΠΕ, ΕΠΥ, ή οτιδήποτε άλλο πρέπει ΤΩΡΑ να δούμε τι
θα κάνουμε και μάλιστα ΜΑΖΙΚΑ.
Αλλιώς, να το ξέρουμε να ετοιμάσουμε βιογραφικά πριν κλείσουν τα σύνορα!!

δυστυχώς φίλε μου, μάλλον μας "ψεκάζουν"


kostaskls

Παράθεση από: AlexPapplir στις 17 Σεπ 2013, 02:21:30 ΜΜ
δυστυχώς φίλε μου, μάλλον μας "ψεκάζουν"

Ρε παιδιά πρέπει να καταλάβουμε ότι εμείς που είμαστε στο δημόσιο αν δεν παλέψουμε με απεργίες, διαμαρτυρίες ή οτιδήποτε άλλο μέσο
και εμείς δεν έχουμε απολύτως καμία τύχη αλλά και τα παιδιά που είναι στον ιδιωτικό τομέα θα μείνουν άνεργοι.
Εμείς έχουμε τη δυνατότητα να παλέψουμε όσο μπορούμε, αυτοί που είναι στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουν!
Ένας είναι ο κλάδος!!!!!!!!!! Όλοι κερδίζουμε αν παγιωθεί η θέση της Πληροφορικής στο Λύκειο και φυσικά
το μάθημα ως Πανελλαδικώς εξεταζόμενο!!!!
Βλέπετε τις ΑΗΔΙΕΣ που λέει ο Ταμήλος!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: kostaskls στις 17 Σεπ 2013, 03:10:47 ΜΜ
Ρε παιδιά πρέπει να καταλάβουμε ότι εμείς που είμαστε στο δημόσιο αν δεν παλέψουμε με απεργίες, διαμαρτυρίες ή οτιδήποτε άλλο μέσο
και εμείς δεν έχουμε απολύτως καμία τύχη αλλά και τα παιδιά που είναι στον ιδιωτικό τομέα θα μείνουν άνεργοι.
Εμείς έχουμε τη δυνατότητα να παλέψουμε όσο μπορούμε, αυτοί που είναι στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουν!
Ένας είναι ο κλάδος!!!!!!!!!! Όλοι κερδίζουμε αν παγιωθεί η θέση της Πληροφορικής στο Λύκειο και φυσικά
το μάθημα ως Πανελλαδικώς εξεταζόμενο!!!!
Βλέπετε τις ΑΗΔΙΕΣ που λέει ο Ταμήλος!

Nα σαι καλά!

Αν δεν σταματήσει, αυτή η απαξίωση της επιστήμης και των μαθημάτων μας, πέρα απο τον ιδιωτικό θα ναυαγήσει τελείως και ο δημόσιος τομέας...

Menelaos

Παράθεση από: thana$i$ στις 17 Σεπ 2013, 10:38:32 ΠΜ
Συνάδερφοι καλημέρα
Αν και η απογοήτευση από τις εξελίξεις είναι μεγάλη, πιστεύω πως πέρα από τις όποιες ομαδικές κινήσεις πρέπει και ατομικά να συνεχίσουμε να δημοσιοποιούμε το θέμα και να «ενοχλούμε» διαρκώς βουλευτές, ενώσεις κλπ. , καθώς επίσης και να ενημερώνουμε γονείς και μαθητές.
Κυρίως  δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα αναπάντητο.
Συνεχίζουμε ...
Ακολουθεί το mail μου προς τον κο Ταμήλο, με κοινοποιήση σε ραδιοφώνα:

Παράθεση από: panos_t στις 17 Σεπ 2013, 01:01:49 ΜΜ
Έστειλα και στην εκπομπή το εξής (απόσπασμα)
*******************************************
Κύριοι καλημέρα σας

άκουσα τον κο Ταμήλο στην εκπομπή σας είπε ότι όλη η φασαρία γίνεται επειδή μειώθηκαν οι ώρες στα αγγλικά και την πληροφορική στο Λύκειο και απόρησε τι χρειάζεται η πληροφορική στο Λύκειο αφού είναι EXCEL και τα παιδιά το μαθαίνουν από το Δημοτικό!!!!..
Τραγική εικόνα που δείχνει τι ιδέα έχουν οι βουλευτές για αυτά που ψηφίζουν
ασχετοσύνη και υπεροψία απίθανη
και περιμένουμε ότι θα αλλάξουν κάτι για το καλύτερο

Σας πληροφορώ λοιπόν ότι στο Λύκειο τα μαθήματα περιλαμβάνουν αριθμητικά συστήματα, αρχές λειτουργικών συστημάτων, Πολυμέσα-Δίκτυα και το κύριο μάθημα που εξετάζονταν Πανελλαδικά και το κατήργησαν "Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον", το οποίο είναι βασικές αρχές αλλά και εισαγωγή στον προγραμματισμό, μάθημα που δεν διδάσκεται ούτε στο δημοτικό ούτε στο Γυμνάσιο.
Επίσης με το νέο Λύκειο ένας μαθητής που θέλει να εισαχθεί σε σχολή πληροφορικής εξετάζεται στη Χημεία κάνοντας 6 ωρες την εβδομάδα !! χωρίς ποτέ να του χρειαστεί ξανα στην ακαδημαική καριέρα του.
Η αλγοριθμική με το μάθημα ΑΕΠΠ είχε 2 ώρες την εβδομάδα και με αποδείξεις βοηθούσε πού τα παιδιά που ήθελαν να εισαχθούν σε σχολές πληροφορικής

Ας μας απαντήσει τέλος ο κος Ταμήλος γιατί άλλα κράτη (Φιλανδία, Αγγλία, ΚΥΠΡΟΣ κ.α. ) έχουν μαθήματα πληροφορικής σε όλη τη διάρκεια της β/θμιας εκπαίδευσης και εξεταζόμενα (πχ στην Κύπρο τα παιδιά δίνουν λώσσα προγραμαμτισμού PASCAL για να εισαχθούν στις σχολές πληροφορικής)

Φαίνεται όλος ο κόσμος πάει ανάποδα και ο κος Ταμήλος πάει στο σωστό δρόμο

Μόνο λύπη και απογοήτευση νιώθουμε για τέτοιου είδους πολιτικούς που αποφασίζουν για εμάς και σας παρακαλώ να κάνετε αποκατάσταση της αλήθειας (ερευνήστε το) και μην αφήνετε τον καθε κύριο να λέει ότι θέλει επιεδή έχει μικρόφωνο σε εσάς παραπληροφορώντας

*******************************************
Μπράβο στο συνάδελφο που ασχολήθηκε με το εν λόγω θέμα.
Οι χημικοί πάντως θα έστελναν σκληρή ανακοίνωση αν ο εν λόγω κύριος υποστήριζε την Πληροφορική. Εϊναι έτη φωτός μπροστά, πιο έμπειροι και γνωρίζουν καλά πως λειτουργεί το σύστημα..

seibei

Απόσπασμα από μελλοντικό διάλογο με τον ____________ (;;; ).

"...και έτσι καλα μου παιδιά, μετά από όλον αυτόν τον σκληρό αλλά δίκαιο αγώνα, καταφέραμε τότε όχι μόνο να πετάξουμε την Πληροφορική έξω από τις πανελλαδικές, αλλά ουσιαστικά και από ολόκληρο το Γενικό Λύκειο. Κάποιοι είπαν ότι ήταν μια νίκη της Χημείας... Όχι, ήταν μια νίκη της προόδου και της ανάπτυξης! Μια νίκη της πατρίδας!  Άντε τώρα, πηγαίνετε στις δουλειές σας... Και μην ξεχάσετε την συνδρομή σας ε, οι δυνάμεις του αναχρονισμού πάντα θα παραμονεύουν..."

dora

Παράθεση από: panos_t στις 17 Σεπ 2013, 01:01:49 ΜΜ
Έστειλα και στην εκπομπή το εξής (απόσπασμα)
*******************************************
Κύριοι καλημέρα σας...............

Σας πληροφορώ λοιπόν ότι στο Λύκειο τα μαθήματα περιλαμβάνουν αριθμητικά συστήματα, αρχές λειτουργικών συστημάτων, Πολυμέσα-Δίκτυα και το κύριο μάθημα που εξετάζονταν Πανελλαδικά και το κατήργησαν "Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον", το οποίο είναι βασικές αρχές αλλά και εισαγωγή στον προγραμματισμό, μάθημα που δεν διδάσκεται ούτε στο δημοτικό ούτε στο Γυμνάσιο.
.......

Μπράβο στο συνάδελφο για όσα έγραψε. :)

Αν μου επιτρέπεται μια μικρή διόρθωση, γιατί νομίζω ότι αδικούμε λίγο το γυμνάσιο και ακόμη λιγότερο το δημοτικό.

Στο δημοτικό δεν κάνουν μόνο τον Πέρι και το ram kid. Ο γιος μου Πέμπτη και Εκτη δημοτικού έκανε scratch και ήταν μάλιστα κατα ενθουσιασμένος. Ο συνάδελφος έκανε καταπληκτική δουλειά μόνος του, με 25 10χρονα και 10 υπολογιστές.
Τώρα στο γυμνάσιο που διδάσκω, τα παιδιά μαθαίνουν logo (όχι ότι συμφωνώ με αυτό, θα προτιμούσα γλωσσομαθεια, αλλά δεν ειναι στο χέρι μου). Για να μάθουν logo, πρέπει να μάθουν να σκέφτονται αναλυτικά και αλγοριθμική. Εχουμε 22 εκπαιδευτικές ώρες για να το πετύχουμε αυτό και οι 8 πρέπει να διατεθούν στην ερευνητική εργασία του τρίτου τριμήνου. Πιστέψτε με ειναι ΑΘΛΟΣ. Εχουν έρθει μαθητές μου και μου είπαν << Κυρία, εξαιτίας σας διαλεξαμε Τεχνολογική Κατεύθυνση>>.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά.
Εισαγωγή στον προγραμματισμό γίνεται και στο γυμνάσιο,και σε κάποιες περιπτώσεις, και στο δημοτικό.
Σίγουρα όχι τόσο όσο στο Λύκειο (έχω διδάξει και σε Λυκειο ΑΕΠΠ και ξέρω), αλλά το <<ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ>> αν μη τι άλλο με στεναχωρεί.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: kostaskls στις 17 Σεπ 2013, 01:59:03 ΜΜ
Ο συγκεκριμένος έχει χάσει την οργανική του και θεωρείται ότι είναι πλεονάζον!

Τι εννοείς ότι έχει χάσει την οργανική του και από πού το έμαθες εσύ;

Με όλα τα άλλα που λες συμφωνώ.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: kostaskls στις 17 Σεπ 2013, 03:10:47 ΜΜ
Ρε παιδιά πρέπει να καταλάβουμε ότι εμείς που είμαστε στο δημόσιο αν δεν παλέψουμε με απεργίες, διαμαρτυρίες ή οτιδήποτε άλλο μέσο
και εμείς δεν έχουμε απολύτως καμία τύχη αλλά και τα παιδιά που είναι στον ιδιωτικό τομέα θα μείνουν άνεργοι.

Συμφωνώ. Όμως κάπου πρέπει να φαίνονται και τα αιτήματά μας... Οι τοπικές ΕΛΜΕ και η ΟΛΜΕ λένε τίποτα για εμάς;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: dora στις 17 Σεπ 2013, 05:35:46 ΜΜ
Εισαγωγή στον προγραμματισμό γίνεται και στο γυμνάσιο,και σε κάποιες περιπτώσεις, και στο δημοτικό.
Σίγουρα όχι τόσο όσο στο Λύκειο (έχω διδάξει και σε Λυκειο ΑΕΠΠ και ξέρω), αλλά το <<ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ>> αν μη τι άλλο με στεναχωρεί.

+1

kostaskls

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 17 Σεπ 2013, 05:57:54 ΜΜ
Συμφωνώ. Όμως κάπου πρέπει να φαίνονται και τα αιτήματά μας... Οι τοπικές ΕΛΜΕ και η ΟΛΜΕ λένε τίποτα για εμάς;

Μα τι να πουν οι ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ αφού δεν είμαστε παρόντες πουθενά!
Αυτό μου λένε όλοι: που είστε εσείς που βρίσκεστε στην πρώτη γραμμη και θίγεστε!
Και αν παίξει καμμιά ανάθεση της Πληροφορικής σε ΠΕ03?
Δεν τους έχετε ικανούς? Ήδη στα ΕΠΑΛ το έκαναν νομίζω.

dpa2006

Παράθεση από: panos_t στις 17 Σεπ 2013, 01:01:49 ΜΜ
Έστειλα και στην εκπομπή το εξής (απόσπασμα)
*******************************************
Κύριοι καλημέρα σας

άκουσα τον κο Ταμήλο στην εκπομπή σας είπε ότι όλη η φασαρία γίνεται επειδή μειώθηκαν οι ώρες στα αγγλικά και την πληροφορική στο Λύκειο και απόρησε τι χρειάζεται η πληροφορική στο Λύκειο αφού είναι EXCEL και τα παιδιά το μαθαίνουν από το Δημοτικό!!!!..
Τραγική εικόνα που δείχνει τι ιδέα έχουν οι βουλευτές για αυτά που ψηφίζουν
ασχετοσύνη και υπεροψία απίθανη
και περιμένουμε ότι θα αλλάξουν κάτι για το καλύτερο

Σας πληροφορώ λοιπόν ότι στο Λύκειο τα μαθήματα περιλαμβάνουν αριθμητικά συστήματα, αρχές λειτουργικών συστημάτων, Πολυμέσα-Δίκτυα και το κύριο μάθημα που εξετάζονταν Πανελλαδικά και το κατήργησαν "Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον", το οποίο είναι βασικές αρχές αλλά και εισαγωγή στον προγραμματισμό, μάθημα που δεν διδάσκεται ούτε στο δημοτικό ούτε στο Γυμνάσιο.
Επίσης με το νέο Λύκειο ένας μαθητής που θέλει να εισαχθεί σε σχολή πληροφορικής εξετάζεται στη Χημεία κάνοντας 6 ωρες την εβδομάδα !! χωρίς ποτέ να του χρειαστεί ξανα στην ακαδημαική καριέρα του.
Η αλγοριθμική με το μάθημα ΑΕΠΠ είχε 2 ώρες την εβδομάδα και με αποδείξεις βοηθούσε πού τα παιδιά που ήθελαν να εισαχθούν σε σχολές πληροφορικής

Συν Αρχιτεκτονική και οργάνωση υπολογιστών,να μην ξεχνάμε και το συνοδευτικό λογισμικό ΤΡΙΤΩΝ ()για Αρχιτεκτονική Υπολογιστών,Αριθμητικά Συστήματα, Γράφους Προβαδίσματος και Λειτουργικά Συστήματα
ΤΡΙΤΩΝ στο pi-schools
Δεν έχω δει σε άλλη χώρα αντίστοιχο λογισμικό...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: kostaskls στις 17 Σεπ 2013, 06:27:26 ΜΜ
Μα τι να πουν οι ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ αφού δεν είμαστε παρόντες πουθενά!
Αυτό μου λένε όλοι: που είστε εσείς που βρίσκεστε στην πρώτη γραμμη και θίγεστε!

Περιμένουμε να μας στείλουν το απολυτήριο με courier.

dolcefarniente

Ρε παιδιά, σχετικά με την εγγραφή μας σε ένωση έχουμε τίποτα ή πέσαμε σε loop?

itt

Παράθεση από: panos_t στις 17 Σεπ 2013, 01:01:49 ΜΜ
Έστειλα και στην εκπομπή το εξής (απόσπασμα)
*******************************************
Κύριοι καλημέρα σας

άκουσα τον κο Ταμήλο στην εκπομπή σας είπε ότι όλη η φασαρία γίνεται επειδή μειώθηκαν οι ώρες στα αγγλικά και την πληροφορική στο Λύκειο και απόρησε τι χρειάζεται η πληροφορική στο Λύκειο αφού είναι EXCEL και τα παιδιά το μαθαίνουν από το Δημοτικό!!!!..
Τραγική εικόνα που δείχνει τι ιδέα έχουν οι βουλευτές για αυτά που ψηφίζουν
ασχετοσύνη και υπεροψία απίθανη
και περιμένουμε ότι θα αλλάξουν κάτι για το καλύτερο

Σας πληροφορώ λοιπόν ότι στο Λύκειο τα μαθήματα περιλαμβάνουν αριθμητικά συστήματα, αρχές λειτουργικών συστημάτων, Πολυμέσα-Δίκτυα και το κύριο μάθημα που εξετάζονταν Πανελλαδικά και το κατήργησαν "Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον", το οποίο είναι βασικές αρχές αλλά και εισαγωγή στον προγραμματισμό, μάθημα που δεν διδάσκεται ούτε στο δημοτικό ούτε στο Γυμνάσιο.
Επίσης με το νέο Λύκειο ένας μαθητής που θέλει να εισαχθεί σε σχολή πληροφορικής εξετάζεται στη Χημεία κάνοντας 6 ωρες την εβδομάδα !! χωρίς ποτέ να του χρειαστεί ξανα στην ακαδημαική καριέρα του.
Η αλγοριθμική με το μάθημα ΑΕΠΠ είχε 2 ώρες την εβδομάδα και με αποδείξεις βοηθούσε πού τα παιδιά που ήθελαν να εισαχθούν σε σχολές πληροφορικής

Ας μας απαντήσει τέλος ο κος Ταμήλος γιατί άλλα κράτη (Φιλανδία, Αγγλία, ΚΥΠΡΟΣ κ.α. ) έχουν μαθήματα πληροφορικής σε όλη τη διάρκεια της β/θμιας εκπαίδευσης και εξεταζόμενα (πχ στην Κύπρο τα παιδιά δίνουν λώσσα προγραμαμτισμού PASCAL για να εισαχθούν στις σχολές πληροφορικής)

Φαίνεται όλος ο κόσμος πάει ανάποδα και ο κος Ταμήλος πάει στο σωστό δρόμο

Μόνο λύπη και απογοήτευση νιώθουμε για τέτοιου είδους πολιτικούς που αποφασίζουν για εμάς και σας παρακαλώ να κάνετε αποκατάσταση της αλήθειας (ερευνήστε το) και μην αφήνετε τον καθε κύριο να λέει ότι θέλει επιεδή έχει μικρόφωνο σε εσάς παραπληροφορώντας

*******************************************


Πραγματικά πόσο ηλίθιος παίζει να είσαι για να ψηφίσεις τον Ταμήλο για το οτιδήποτε....