ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΒΓΗΚΑΝ, ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από DimitrisM, 20 Ιουν 2016, 11:33:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

DimitrisM

Καλημέρα ή καλησπέρα στέκι των πληροφορικών,
Οι πανελλήνιες του 2016 έληξαν και μαζί τους  και ένα δύσκολο και ενδιαφέρον ταξίδι. Η χρονιά αυτή μου φέρθηκε καλά γιατί έβγαλα 17.420 μόρια απ' την θετική κατεύθυνση (δεδομένου ότι έγραψα 12.9 έκθεση). Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε με το μηχανογραφικό μου, αφού σας θεωρώ πολύ πιο έμπιστους και ειδήμονες στο θέμα αυτό. Στο μηχανογραφικό μου έχω σκοπό να δηλώσω ΜΟΝΟ τμήματα πληροφορικής. Για αρχή να σας εκθέσω τις σκέψεις. Σκέφτομαι να δηλώσω πρώτο τους Μηχανικους Η/Υ & πληροφορικής στο πανεπιστήμιο πατρών, αν και πιθανότατα πιάνω και το ΕΚΠΑ. Θεωρείται πως θα πρέπει να το προτιμήσω έναντι των μηχανικών. Το επιστήμης υπολογιστών της Κρήτης αν και είναι σπουδαίο τμήμα βρίσκεται σχετικά μακριά απ' την πόλη μου (Καλαμάτα). Γενικά επειδή αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των δύο προαναφερθέντων θα ήθελα την άποψη σας, μαζί με ορισμένες σχολές χαμηλότερων μορίων, απλά και μόνο για να γεμίσει το μηχανογραφικό μου. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.  :)

evry

Και τα δυο τμήματα που αναφέρεις είναι εξαιρετικά, από τα καλύτερα που υπάρχουν (διεθνώς κατά τη γνώμη μου).
Το μόνο που θα πρέπει να απασχολήσει κατά τη γνώμη μου είναι η τοποθεσία, αν η Πάτρα π.χ. σε βολεύει καλύτερα από Αθήνα και επίσης σκέψου ότι αν πας στο ΕΚΠΑ θα έχει έχεις ένα έτος σπουδών λιγότερο, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι θετικό, αν φυσικά καταφέρεις να τελειώσεις στα τέσσερα χρόνια  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

DimitrisM

Παράθεση από: evry στις 20 Ιουν 2016, 01:16:52 ΜΜ
Και τα δυο τμήματα που αναφέρεις είναι εξαιρετικά, από τα καλύτερα που υπάρχουν (διεθνώς κατά τη γνώμη μου).
Το μόνο που θα πρέπει να απασχολήσει κατά τη γνώμη μου είναι η τοποθεσία, αν η Πάτρα π.χ. σε βολεύει καλύτερα από Αθήνα και επίσης σκέψου ότι αν πας στο ΕΚΠΑ θα έχει έχεις ένα έτος σπουδών λιγότερο, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι θετικό, αν φυσικά καταφέρεις να τελειώσεις στα τέσσερα χρόνια  ;)
Για να είμαι ειλικρινής η Πάτρα με βολεύει πολύ περισσότερο απ' ότι η Αθήνα, ίσως επειδή είναι πιο σύμφωνη με τον τρόπο ζωής μου. Γενικά οι μεγάλες πόλεις με κουράζουν. Εκτός τούτου λαμβάνω υπόψιν μου τον πιο αυξημένο αριθμό καταλήψεων στο πανεπιστήμιο της Αθήνας και το γεγονός ότι έχω ακούσει ότι οι καθηγητές είναι νεότεροι στο πανεπιστήμιο της Πάτρας. (Όχι πως θεωρώ ότι το ηλικιακό χάσμα είναι αρνητικό στη μάθηση, αλλά πιστεύω πως σ' αυτό τον τομέα είναι προτιμότερο οι καθηγητές να είναι κάτω από 60.) Όσο για τον 1 χρόνο θεωρώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα αφού δε θεωρώ πως θα είναι χαμένος. Θεωρείτε πως όσα παρέθεσα ισχύουν ή είναι απλά φήμες;

evry

Παράθεση από: DimitrisM στις 20 Ιουν 2016, 03:49:55 ΜΜ
Για να είμαι ειλικρινής η Πάτρα με βολεύει πολύ περισσότερο απ' ότι η Αθήνα, ίσως επειδή είναι πιο σύμφωνη με τον τρόπο ζωής μου. Γενικά οι μεγάλες πόλεις με κουράζουν.
Σωστό, στην Αθήνα θα είναι πιο δύσκολα. Με αυτά τα δεδομένα αν ήμουν στη θέση σου θα επέλεγα Πάτρα (έχω τελειώσει τη σχολή της Αθήνας  ;D)

Παράθεση
Εκτός τούτου λαμβάνω υπόψιν μου τον πιο αυξημένο αριθμό καταλήψεων στο πανεπιστήμιο της Αθήνας
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό κριτήριο για να επιλέγεις σχολή. Δεν παίζει κανέναν ρόλο. Νομίζω ότι οι καταλήψεις στο ΕΜΠ είναι πολύ περισσότερες και όμως η σχολή δεν είναι τόσο ... κακή  :laugh:

Παράθεση
και το γεγονός ότι έχω ακούσει ότι οι καθηγητές είναι νεότεροι στο πανεπιστήμιο της Πάτρας.
δεν  πρέπει να ισχύει. Στην αθήνα έχει γίνει μεγάλη ανανέωση, δεν υπάρχει ηλικιακό θέμα. Μπες στο σάιτ κάθε σχολής και δες τους καθηγητές.

Παράθεση
Όσο για τον 1 χρόνο θεωρώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα αφού δε θεωρώ πως θα είναι χαμένος.
Με όσα ξέρω τώρα, και βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας, θεωρώ ότι τα 5 χρόνια σπουδών είναι πολλά. Για μένα το μόνο επιχείρημα για να επιλέξεις Αθήνα αντί για Πάτρα είναι ο ένας χρόνος που κερδίζεις και τίποτα άλλο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

DimitrisM

Παράθεση από: evry στις 20 Ιουν 2016, 04:01:50 ΜΜ
Σωστό, στην Αθήνα θα είναι πιο δύσκολα. Με αυτά τα δεδομένα αν ήμουν στη θέση σου θα επέλεγα Πάτρα (έχω τελειώσει τη σχολή της Αθήνας  ;D)
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό κριτήριο για να επιλέγεις σχολή. Δεν παίζει κανέναν ρόλο. Νομίζω ότι οι καταλήψεις στο ΕΜΠ είναι πολύ περισσότερες και όμως η σχολή δεν είναι τόσο ... κακή  :laugh:
δεν  πρέπει να ισχύει. Στην αθήνα έχει γίνει μεγάλη ανανέωση, δεν υπάρχει ηλικιακό θέμα. Μπες στο σάιτ κάθε σχολής και δες τους καθηγητές.
Με όσα ξέρω τώρα, και βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας, θεωρώ ότι τα 5 χρόνια σπουδών είναι πολλά. Για μένα το μόνο επιχείρημα για να επιλέξεις Αθήνα αντί για Πάτρα είναι ο ένας χρόνος που κερδίζεις και τίποτα άλλο.
Κι εγώ προς Πάτρα κλείνω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας!

DimitrisM

Κοίταξα χθες τα μαθήματα στο κάθε τμήμα και παρατήρησα πως της Πάτρας έχει πολλά μαθήματα hardware των οποίων ο βαθμός εμβάθυνσης δύσκολα είναι αυτός που απλά χρειάζεται ένας προγραμματιστής-αρχιτέκτονας λογιστμικού. Μήπως γι' αυτό το λόγο είναι καλύτερο το εκπα στο οποίο επικεντρώνεσαι περισσότερο στο software?

googlebro

#6
Και τα δύο τμήματα είναι πολύ καλά απ' όσο ξέρω. Το ένα είναι Πολυτεχνικό->5 χρόνια-> 66 μαθήματα (η/υ Πάτρας-66 στο παλαιό πρόγραμμα σπουδών)
Το άλλο είναι Πανεπιστημιακό->4 χρόνια->43 μαθήματα (ΕΚΠΑ)
Αν θεωρείς ότι τα +25 μαθήματα της Πολυτεχνικής, δεν σου χρειάζονται, πήγαινε ΕΚΠΑ.

dkontos

Και οι 2 είναι πολύ αξιόλογες σχολές στον Τομέα της Πληροφορικής και σίγουρα αναγνωρισμένες στο εξωτερικό.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το θέμα επιλογής του τμήματος του Πανεπιστημίου Πάτρας. Είναι το 1ο "καθαρό" τμήμα στην επιστήμη της Πληροφορικής στην Ελλάδα, τεράστια συσσωρευμένη εμπειρία, οργανωμένα εργαστήρια, αναγνωρισμένους καθηγητές. Πολλοί διπλωματούχοι του τμήματος έχουν ακαδημαϊκές καριέρες σε διεθνή και ελληνικά πανεπιστήμια.
Αν και οι σπουδές μου είναι από ιδρύματα της Αθήνας θα συμφωνήσω ότι πλέον είναι καλύτερη η ποιότητα ζωής ενός φοιτητή σε άλλη πόλη.
Το δίπλωμα του μηχανικού μπορείς να το πάρεις σπουδάζοντας τουλάχιστον 10 εξάμηνα και μαζεύοντας γύρω στις 220 διδακτικές μονάδες. Από αυτές οι 150 περίπου προέρχονται από υποχρεωτικά μαθήματα που το καθένα σου δίνει γύρω στις 5 ΔΜ (από 3 έως και 9ΔΜ) τις περίπου 30 ΔΜ από την διπλωματική σου εργασία και τις υπόλοιπες 40 περίπου ΔΜ από μαθήματα επιλογής που το καθένα σου δίνει περίπου 3 ΔΜ. Επομένως τα συνολικά μαθήματα είναι γύρω στα 50 (ανάλογα τις επιλογές σου) + την διπλωματική εργασία. Σε καμία περίπτωση 25 μαθήματα παραπάνω από το πτυχίο του Πληροφορικού από το ΕΚΠΑ.


googlebro

66 μαθήματα+ διπλωματική έχω περάσει, αλλά τώρα είδα πως έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών και έχουν λιγότερα. Δεν έκατσα να μετρήσω πόσα. Γύρω στα 56+ διπλωματική

DimitrisM

Απλα κοιτοντας τα μαθηματα θεωρω πως θα ειναι προτιμοτερο με το ΕΚΠΑ αφου δε θα κανω τοσα πολλα hardware, και επειτα να κανω ενα μεταπτυχιακο στο χρονο που κερδιζω για καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.

googlebro

Η ώριμότητα που δείχνεις, σημαίνει ότι έχεις μυαλό. Επομένως ότι και να επιλέξεις, η επιτυχία είναι σίγουρη. Καλή σταδιοδρομία

Παράθεση από: DimitrisM στις 21 Ιουν 2016, 11:44:23 ΜΜ
Απλα κοιτοντας τα μαθηματα θεωρω πως θα ειναι προτιμοτερο με το ΕΚΠΑ αφου δε θα κανω τοσα πολλα hardware, και επειτα να κανω ενα μεταπτυχιακο στο χρονο που κερδιζω για καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.

alivas_gr

Καλησπέρα,

Ειμαι φοιτητής στο πανεπιστήμιο Κρήτης, στο επιστήμης υπολογιστων. Καταλαβαίνω οτι βρίσκεται μακριά σου, αλλα σκέψου το πολύ σοβαρά, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό. Η σχολη ειναι επικεντρωμένη σε software, με πολλά μαθήματα επιλογής που δε θα βρεις σε άλλες σχολές, η θα δυσκολευτείς να τα παρεις μιας και το πρόγραμμα σπουδών στη Κρητη ειναι ελεύθερο ως πρόωρος το ποτε μπορείς να παρεις μαθήματα (αν εχεις τα προαπαιτούμενα, παίρνεις το μάθημα no questions asked) πράγμα που σου επιτρέπει αν εχεις όρεξη να δουλέψεις, να τελειώσεις στα 3,5 χρόνια και να ασχοληθείς με μεταπτυχιακά μαθήματα κ διπλωματική στο τελευταίο εξάμηνο. Επιπλέον, η δύναμη του τμήματος πηγάζει κυρίως απ την παρουσία του ΙΤΕ (Ίδρυμα Τεχνολογίας και Εραυνας) ακριβώς 150 μέτρα απ το πανεπιστήμιο. Η συνεργασία με το τμήμα ειναι στενή στο βαθμό του αν εισαι καλός θα σε πάρουν ΙΤΕ απ το πρώτο καλοκαίρι, και επειδή ειναι ένα απ τα καλύτερα ερευνητικά κέντρα της Ευρώπης, με πρωτοποριακά projects που δε γίνονται άλλου στην Ελλάδα (Google KALEO, euroserver). Επίσης, οι απόφοιτοι του τμήματος έχουν κατορθώσει πολλά πράγματα, όπως για παράδειγμα ο Ανδρέας Μόσχοβος ψηφίστηκε καλύτερος νέος αρχιτέκτονας υπολογιστων παγκοσμίως (google it) και πρόσφατα και άλλος ένας πάλι απο το τμήμα μας. Οι καθηγητές ειναι πρώτα ερευνητές και μετά δάσκαλοι, θέτοντας ως κριτήριο για το μάθημα τους την αλληλεπίδραση και την έρευνα απο πλευράς φοιτητή, και όχι την στείρα ανάγνωση συγγραμμάτων η σημειώσεων. Αν δεν σε πείθει τίποτα άλλο, οι καθηγητές ειναι αρκετά νέοι, ώστε να κάνουν το μάθημα τους με τον τροπο που θα ήθελαν να τους το κάνουν, δείχνοντας την εύνοια που αρμόζει σε αυτούς που δουλεύουν περισσοτερο και θέλουν να προχωρήσουν (και δε μιλάω για βαθμούς, αλλα θέσεις σε εργαστήρια, ευκαιρίες για papers, υποτροφίες κλπ...). Ακόμα και αν αποφασίσεις να μην επιλέξεις το τμήμα, ρίξε μια μάτια στη σελίδα, www.csd.uoc.gr

dpa2006

Παράθεση από: alivas_gr στις 01 Ιουλ 2016, 01:46:25 ΠΜ
Καλησπέρα,

Ειμαι φοιτητής στο πανεπιστήμιο Κρήτης, στο επιστήμης υπολογιστων. Καταλαβαίνω οτι βρίσκεται μακριά σου, αλλα σκέψου το πολύ σοβαρά, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό. Η σχολη ειναι επικεντρωμένη σε software, με πολλά μαθήματα επιλογής που δε θα βρεις σε άλλες σχολές, η θα δυσκολευτείς να τα παρεις μιας και το πρόγραμμα σπουδών στη Κρητη ειναι ελεύθερο ως πρόωρος το ποτε μπορείς να παρεις μαθήματα (αν εχεις τα προαπαιτούμενα, παίρνεις το μάθημα no questions asked) πράγμα που σου επιτρέπει αν εχεις όρεξη να δουλέψεις, να τελειώσεις στα 3,5 χρόνια και να ασχοληθείς με μεταπτυχιακά μαθήματα κ διπλωματική στο τελευταίο εξάμηνο. Επιπλέον, η δύναμη του τμήματος πηγάζει κυρίως απ την παρουσία του ΙΤΕ (Ίδρυμα Τεχνολογίας και Εραυνας) ακριβώς 150 μέτρα απ το πανεπιστήμιο. Η συνεργασία με το τμήμα ειναι στενή στο βαθμό του αν εισαι καλός θα σε πάρουν ΙΤΕ απ το πρώτο καλοκαίρι, και επειδή ειναι ένα απ τα καλύτερα ερευνητικά κέντρα της Ευρώπης, με πρωτοποριακά projects που δε γίνονται άλλου στην Ελλάδα (Google KALEO, euroserver). Επίσης, οι απόφοιτοι του τμήματος έχουν κατορθώσει πολλά πράγματα, όπως για παράδειγμα ο Ανδρέας Μόσχοβος ψηφίστηκε καλύτερος νέος αρχιτέκτονας υπολογιστων παγκοσμίως (google it) και πρόσφατα και άλλος ένας πάλι απο το τμήμα μας. Οι καθηγητές ειναι πρώτα ερευνητές και μετά δάσκαλοι, θέτοντας ως κριτήριο για το μάθημα τους την αλληλεπίδραση και την έρευνα απο πλευράς φοιτητή, και όχι την στείρα ανάγνωση συγγραμμάτων η σημειώσεων. Αν δεν σε πείθει τίποτα άλλο, οι καθηγητές ειναι αρκετά νέοι, ώστε να κάνουν το μάθημα τους με τον τροπο που θα ήθελαν να τους το κάνουν, δείχνοντας την εύνοια που αρμόζει σε αυτούς που δουλεύουν περισσοτερο και θέλουν να προχωρήσουν (και δε μιλάω για βαθμούς, αλλα θέσεις σε εργαστήρια, ευκαιρίες για papers, υποτροφίες κλπ...). Ακόμα και αν αποφασίσεις να μην επιλέξεις το τμήμα, ρίξε μια μάτια στη σελίδα, www.csd.uoc.gr

Πολλά ++++1 έχεις δίκιο σε ότι λες.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science