Προβλήματα εκκίνησης Fat Client σε δίκτυο

Ξεκίνησε από demetriox, 26 Σεπ 2014, 09:15:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

demetriox

Καλησπέρα σε όλους... Προσπαθώ να στήσω ubuntu 12.04 LTS σε Server σε έναν δίσκο 80 GB με 3+1 partition (ενα root / , ενα /boot, ένα /home και φυσικά ένα swap)...
Στον server έχω 2 κάρτες δικτύου (Μία 100ΜΒ onboard και μία PCI 1 GΒ)...

Έχω δύο GigaBit switch 8 port το καθένα (σύνδεση σε σειρά), στο ένα έχω κρεμάσει 5 σταθερούς client και στο άλλο 5-7 Laptop... Όλοι έχουν από 500ΜΒ μέχρι και 2GB RAM...

Οι σταθεροί έχουν 100ΜΒ κάρτα δικτύου onboard και εναλλακτικά 1 PCI 1GB, που όμως ΔΕΝ εκκινεί από το BIOS... (Kάποιοι δεν έχουν ούτε CD-ROM να εκκινήσουν απο κεί)

1η Ερώτηση : Χρειάζεται ο SERVER και τις δύο κάρτες δικτύου ή όχι? Αν ΝΑΙ που είναι καλύτερα να συνδέσω την 100ΜΒιτ και που την 1 GBit για καλύτερο αποτέλεσμα? (Σε ποια από τις δύο ορίζω στατική διεύθυνση?)

2η Ερώτηση : Υπάρχει κάποιος περιορισμός στον χωρισμό των partiotions σε ότι αφορά την δημοσίευση του εικονικού δίσκου? (Δοκίμασα με περισσότερα partitions , ξεχωριστό /user και /var και είχα πρόβλημα κατά την εκτέλεση της εντολής δημοσίευσης δίσκου- δεν μπορούσε να βρει το /var ?)

3η και πιο σημαντική: Aκολουθώντας πιστά τις οδηγίες της τεχνικής στήριξης και βήμα-βήμα, οι πελάτες αδυνατούν πια να εκκινήσουν από το δίκτυο βγάζοντας μήνυμα ότι δεν βρίσκουν το image "vlinuz not found" ή κάτι τέτοιο και περιμένουν σε "Boot:"

Έχω δημοσιεύσει 2 φορές τον εικονικό δίσκο χωρίς κανένα εμφανές σφάλμα.. έχω κάνει και ενημέρωση και ξανά δημοσίευση και πάλι τα ίδια...

Που μπορεί να έχω κάνει λάθος?

Υ/Γ Στην 1η φορά που έκανα την εγκατάσταση (όλα σε ένα partition) πριν 10 ημέρες δούλεψαν 5 σταθμοί κανονικά (τους άλλους δεν τους είχα ακόμα συνδέσει) , αλλά όταν εγκατέστησα τον apache2 για να μετατρέψω τον server σε proxy κάπου σκάλωσε η δουλειά κι η εκκίνηση του server σκάλωσε κι έτσι αναγκάστικα να ξανακάνω εγκατάσταση από την αρχή...

Εχω φάει ώρες αρκετές ώρες σε αυτό αλλά η εμπειρία μου σε Linux είναι μηδενική... Θέλω να μαθαίνω όμως και να δοκιμάζω... Θα εκτιμήσω οποιαδήποτε βοήθεια ... Ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης Χ.

alkisg

Καλησπέρα Δημήτρη,

1) Όχι δεν τις χρειάζεται και τις 2. Χρησιμοποίησε μόνο τις χιλιάρες κάρτες με το win32-loader.exe. Απενεργοποίησε τελείως τις ενσωματωμένες κατοστάρες από το bios.

2) Αν θες βάλε ξεχωριστό /home (δεν είναι και ιδιαίτερα απαραίτητο), ενώ για ξεχωριστό /boot δεν υπάρχει λόγος.
Η δημοσίευση έχει ένα bug που την κάνει να κολλάει αν έχεις ξεχωριστό boot, ή υπο-mounts κάτω από το /home/* κλπ.

3) Ανέβασε το αποτέλεσμα αυτών των εντολών:
Κώδικας: Bash
ls -lhaR /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/
cat /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default


Αν θες live βοήθεια υπάρχει και το http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

demetriox

Ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης...

1. "Χρησιμοποίησε μόνο τις χιλιάρες κάρτες με το win32-loader.exe. Απενεργοποίησε τελείως τις ενσωματωμένες κατοστάρες από το bios."

Το win32-loader.exe πως ακριβώς το χρησιμοιποιώ? Οι σταθεροί δεν έχουν καν δίσκο πόσω μάλλον windows...

2. Να ξανακάνω instalation λοιπόν για να αλλάξω τα διαμερίσματα?

3. Επειδή μεσολαβεί το σαββατοκύριακο θα πάρεις τα αποτελέσματα από δευτέρα...

Ευχαριστώ ξανά

demetriox

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2014, 10:11:31 ΜΜ
Καλησπέρα Δημήτρη,

3) Ανέβασε το αποτέλεσμα αυτών των εντολών:
Κώδικας: Bash
ls -lhaR /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/
cat /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default


Αν θες live βοήθεια υπάρχει και το http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους

Τα αποτελέσματα των εντολών ήταν αυτά:

administrator@Server:~$ ls -lhaR /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/

/var/lib/tftpboot/ltsp/i386/:
σύνολο 136K
drwxr-xr-x 3 root root 4,0K Σεπ  26 14:04 .
drwxr-xr-x 3 root root 4,0K Σεπ  26 11:48 ..
-rw-r--r-- 1 root root  88K Σεπ  26 14:04 gpxelinux.0
-rw-r--r-- 1 root root 4,4K Σεπ  26 11:48 lts.conf
-rw-r--r-- 1 root root  26K Σεπ  26 14:04 pxelinux.0
drwxr-xr-x 2 root root 4,0K Σεπ  26 14:04 pxelinux.cfg

/var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg:
σύνολο 24K
drwxr-xr-x 2 root root 4,0K Σεπ  26 14:04 .
drwxr-xr-x 3 root root 4,0K Σεπ  26 14:04 ..
lrwxrwxrwx 1 root root    4 Σεπ  26 12:16 default -> ltsp
-rw-r--r-- 1 root root  947 Σεπ  26 14:04 ltsp
-rw-r--r-- 1 root root  265 Σεπ  26 14:04 ltsp-AOE
-rw-r--r-- 1 root root  258 Σεπ  26 14:04 ltsp-NBD
-rw-r--r-- 1 root root  274 Σεπ  26 14:04 ltsp-NFS

administrator@Server:~$ cat /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

default ltsp-NBD
ontimeout ltsp-NBD


# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

label ltsp-NBD
menu label LTSP, using NBD
kernel vmlinuz
append ro initrd=initrd.img init=/sbin/init-ltsp quiet splash root=/dev/nbd0
ipappend 3

# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

label ltsp-NFS
menu label LTSP, using NFS
kernel vmlinuz
append ro initrd=initrd.img init=/sbin/init-ltsp quiet splash root=/dev/nfs ip=dhcp boot=nfs
ipappend 3

# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

label ltsp-AOE
menu label LTSP, using AOE
kernel vmlinuz
append ro initrd=initrd.img init=/sbin/init-ltsp quiet splash root=/dev/etherd/e0.0
ipappend 3


alkisg

Δεν έχει ολοκληρωθεί σωστά η δημοσίευση εικονικού δίσκου.

Από ένα τερματικό, δώσε αυτό, και όταν τελειώσει επικόλλησε εδώ όλο το αποτέλεσμα:
sudo ltsp-update-image -c /

demetriox

Παράθεση από: alkisg στις 29 Σεπ 2014, 10:03:59 ΠΜ
Δεν έχει ολοκληρωθεί σωστά η δημοσίευση εικονικού δίσκου.

Από ένα τερματικό, δώσε αυτό, και όταν τελειώσει επικόλλησε εδώ όλο το αποτέλεσμα:
sudo ltsp-update-image -c /

Το κατάλαβα κι ευχαριστώ πολύ Άλκη... Έκανα ξανά εγκατάσταση με ένα διαμέρισμα στο /, ένα στο /home κι έπαιξε κανονικότατα!!!

Φαίνεται πως όλα τα προβλήματα τα δημιουργούσε το έξτρα διαμέρισμα /boot...




gverv

Έχω ταλαιπωρήσει αρκετές φορές τον Άλκη με "πρωτοποριακές ιδέες"... όπως διαφορετικά partitions για /boot, /tmp σε κανονικό δίσκο όταν το / είναι σε SSD, κλπ. Η συνεισφορά μου από την εμπειρία αυτή:
- Ακολουθείτε "ευλαβικά" τις οδηγίες του wiki και μάλλον δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα στο 99,9% των περιπτώσεων
- Μη χρησιμοποιείτε παραπάνω από δυο (/ και /home) partitions εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη απόλυτη ανάγκη
- Δίσκους SSD δεν χρειαζόμαστε αυτή τη στιγμή, παρά μόνο αν θέλουμε να βλέπουμε τον server να ξεκινά σε μερικά δευτερόλεπτα. Στη κανονική χρήση αμέσως μετά την εκκίνηση του server, εφόσον έχουμε αρκετή RAM στον server το κέρδος από την απόδοση του SSD είναι αμελητέο.

demetriox

Παράθεση από: gverv στις 01 Οκτ 2014, 05:02:47 ΠΜ
Έχω ταλαιπωρήσει αρκετές φορές τον Άλκη με "πρωτοποριακές ιδέες"... όπως διαφορετικά partitions για /boot, /tmp σε κανονικό δίσκο όταν το / είναι σε SSD, κλπ. Η συνεισφορά μου από την εμπειρία αυτή:
- Ακολουθείτε "ευλαβικά" τις οδηγίες του wiki και μάλλον δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα στο 99,9% των περιπτώσεων
- Μη χρησιμοποιείτε παραπάνω από δυο (/ και /home) partitions εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη απόλυτη ανάγκη
- Δίσκους SSD δεν χρειαζόμαστε αυτή τη στιγμή, παρά μόνο αν θέλουμε να βλέπουμε τον server να ξεκινά σε μερικά δευτερόλεπτα. Στη κανονική χρήση αμέσως μετά την εκκίνηση του server, εφόσον έχουμε αρκετή RAM στον server το κέρδος από την απόδοση του SSD είναι αμελητέο.

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου... Ειδικά αν οι πελάτες είναι fat ο server συνεχώς τεμπελιάζει για πλάκα... Εγώ έχω έναν μονοπύρηνο p4 2.66ghz με 3 gb ram... Έβαλα και δοκιμαστικά celeron 2.66 ghz με 2gb ram και πάλι ήταν μια χαρά...
Κι εννοείται πως ο σκληρός είναι ένας απλός ide 80άρης!

Η μόνη συνεισφορά ενός πιο γρήγορου δίσκου θ ήταν ίσως στην ταχύτερη δημιουργία του εικονικού (αν και η βασική προυπόθεση είναι ο επεξεργαστής)

Σε μένα η δημοσίευση κρατά πάνω από 20 λεπτά...ίσως και μισή ώρα...