απορία σε κλειστά και ανοιχτά διαστήματα τιμών σε πολλαπλή επιλογή

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 11 Οκτ 2013, 03:43:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: nikolasmer στις 16 Οκτ 2013, 01:16:14 ΜΜ
Πραγματικά ούτε κάν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό αυτό το πράγμα. Ποτέ! :o
Δεν το είχα προσέξει ποτέ ούτε και θα το πρόσεχα.

Είχα υποψιαστεί από την αρχή την πιθανή παρερμηνεία για αυτό και επέμεινα...!

Δες κι ένα απολύτως σχετικό θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2145 (...πριν από 4 χρόνια! Πώς περνάνε τα χρόνια!!!)

Διάβασε και την #9 απάντησή μου σε εκείνο το θέμα, η οποία ίσως περνάει και σε φιλοσοφικά επίπεδα, ειδικά στο β)...

Γενικά, πιστεύω πως είναι καλύτερο πρώτα να προηγείται η κατανόηση σε βάθος και μετά η όποια υιοθέτηση τεχνικών - συνταγών...

nikolasmer

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Σεπ 2009, 10:36:11 ΠΜ
β) η 2η λύση είναι σωστή μεν, αλλά κατά τύχη, αφού πράγματι τελικά δεν θα προκύψουν αρνητικοί αριθμοί! Όμως ο δημιουργός της είναι φως φανάρι ότι δε βασίζεται στην υπόθεση αυτή. Μάλλον θέλει να μας δείξει ότι εξετάζει και την πιθανότητα των αρνητικών αριθμών, μόνο που ατύχησε!!! Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί κάποιος να του είπε ότι σε τέτοια πινακάκια, από την 2η περίπτωση και μετά δεν θα βάζει τον 1ο έλεγχο, και στην τελευταία περίπτωση θα βάζει σκέτο το αλλιώς, αφού ο βαθμολογητής μπορεί και να κόψει, και μπορεί να μην έχει καταλάβει τίποτα!!
Είναι να φοβάσαι γιατί μερικοί συνάδελφοι έχουν καταφέρει να "διαβάζουν" και κυψελίδες ανθρώπινης μνήμης (και δη τις δικές μου).
+1000
Και πάλι ευχαριστώ κ. Αδαμόπουλε. :)
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός