ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ Ι.Τ. MANAGER

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 04 Ιουλ 2013, 11:22:06 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλή αρχή στην καλοκαιρινή περίοδο...ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος συνάδελφος που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες (έχω κάνει μια έρευνα και εγώ, αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι καλό και οργανωμένο) σχετικά με το τι θα μπορούσε να συναντήσει μπροστά του ένας " Ι.Τ. manager "... από τα πολύ πολύ αρχικά, γιατί δεν έχει τύχει να ασχοληθώ ξανά οργανωμένα (πχ κάποια αρχική διαχείριση των windows, δημιουργία λογαριασμών κτλ), μέχρι κάτι πιο σύνθετο (μια απλή διαχείριση δικτύου, διαχείριση ιστοσελίδας κτλ) ... έπιασα δουλεία για καλοκαιρινά  μαθήματα σε ένα φροντηστήριο αρκετά οργανωμένο, και θα ήθελα να αρχίσω να ασχολούμε και με πιο τεχνικά θέματα, αν τυχών μου ζητηθεί... ευχαριστώ εκ των πρότέρων

gverv

Αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημά σου, για αρχή πολύ καλά προσανατολισμένα στην εκπαίδευση και τα σχολικά εργαστήρια: ts.sch.gr/wiki , ts.sch.gr στην ενότητα βιβλιοθήκης και training.sch.gr
Για να προσπελάσεις κάποια αντικείμενα, χρειάζεσαι λογαριασμό του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Λαμπράκης Μανώλης

ευχαριστώ συνάδελφε, πολύ χρήσιμα  με μία γρήγορη ματιά... επίσης  ενδιαφέρομαι όχι ειδικά για εκπαίδευση, αλλά και για γενικότερη χρήση.....για παράδειγμα, στο φροντίστήριο που είμαι έχει πχ 5 υπολογιστές ....αυτοί οι υπολογιστές χρειάζονται πχ συντήριση, back up των δεδομένων, δικαιώματα χρηστών, αρχεία που θα μπορούν να προσπελάσουν, δικτυακοί εκτυπωτές, προσβάσεις κτλ κτλ... όλα αυτά είναι αρμοδιότητα ας πούμετου i.t. manager .... αν υπάρχει επιπλέον υλικό  για όλα αυτά (και ότι άλλες ευθύνες ενός i.t manager) εσπρόσδεκτο....πάντως αυτός ο σύνδεσμος είναι πολύ χρήσιμος ... ευχαριστώ