δημιουργία παρόμοιας ιστοσελίδες

Ξεκίνησε από zourkas, 21 Αυγ 2011, 01:31:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zourkas

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριο μέλος του forum σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Λοιπόν θα ήθελα να φτιάξω μια ιστοσελίδα με την ίδια φιλοσοφία και παρόμοια με μια άλλη που δεν είναι δική μου. Έχω το δικαίωμα να δημιουργήσω κάτι που υπάρχει ήδη με διαφορετικό domain ή θα υπάρξει δικαστικό πρόβλημα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!   :)

Stefevan

Εννοείται ότι είσαι ελεύθερος να φτιάξεις ότι ιστοσελίδα θέλεις!! Με την ίδια φιλοσοφία ή με διαφορετική από κάποια άλλη.. δεν έχει καμία σημασία. Αρκεί να μην χρησιμοποιήσεις το ίδιο λογότυπο και καλό θα ήταν να βρεις κάποιο άλλο όνομα. Προχώρα και δημιούργησε... Απλά προσπάθησε να την κάνεις καλύτερη από την ήδη υπάρχουσα!  ;)

zourkas

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου !! Πραγματικά με φώτισες επειδή είχα αμφιβολίες !!

metestaki

Παράθεση από: zourkas στις 21 Αυγ 2011, 01:31:13 ΠΜ
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριο μέλος του forum σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Λοιπόν θα ήθελα να φτιάξω μια ιστοσελίδα με την ίδια φιλοσοφία και παρόμοια με μια άλλη που δεν είναι δική μου. Έχω το δικαίωμα να δημιουργήσω κάτι που υπάρχει ήδη με διαφορετικό domain ή θα υπάρξει δικαστικό πρόβλημα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!   :)

Επειδή δεν είναι αρκετά διαφωτιστικό το μήνυμά σου, τι ακριβώς εννοείς zourkas ?
Μιλάς για εμπορική ιστοσελίδα ή πληροφοριακή;
Επίσης, σκοπέυεις σε αντιγραφή αυθεντικού περιεχομένου από την "παρόμοια" ιστοσελίδα ή όχι;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. ούτως ή άλλως, τα templates είναι μετρημένα, επομένως σχεδιαστικά η σελίδα σου θα θυμίζει κάποια άλλη στο γουέμπ.

νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σχεδιάσεις τη σελίδα σου έτσι, ώστε να χρησιμοποιήσεις μεν την ξένη σελίδα που σου αρέσει, αλλά με τη δική σου σφραγίδα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

metestaki

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 27 Αυγ 2011, 11:13:24 ΜΜ
θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. ούτως ή άλλως, τα templates είναι μετρημένα, επομένως σχεδιαστικά η σελίδα σου θα θυμίζει κάποια άλλη στο γουέμπ.

νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σχεδιάσεις τη σελίδα σου έτσι, ώστε να χρησιμοποιήσεις μεν την ξένη σελίδα που σου αρέσει, αλλά με τη δική σου σφραγίδα.

Καλησπέρα, δεν τίθεται θέμα για το design αλλά για το περιεχόμενο, όπως ρώτησα και προηγουμένως.  :) Σε θέμα design δεν μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει για τίποτα, αν εσύ καταφέρεις να στήσεις ένα site ίδιο με αυτό που σου αρέσει (αρκεί να το καταφέρεις σχεδιαστικά και να μην περιέχει ίδια λογότυπα, εκτός κι αν μιλάμε για έτοιμο template). Όλες οι δικαστικές αποφάσεις που απασχολούν κατά καιρούς τους εμπλεκόμενους αφορούν την παράνομη αντιγραφή περιεχομένου ή θέματα σχετικά με τα domains που αποτελούν και εμπορικό σήμα.