Θέμα 4ο Ημερησίων

Ξεκίνησε από EleniK, 30 Μαΐου 2008, 11:56:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

EleniK

Συζητήσεις, απόψεις και προβληματισμοί για το θέμα 4 των ημερησίων.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

evry

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

clevercitizen

Παράθεση από: Sidiropoulos στις 31 Μαΐου 2008, 11:54:14 ΠΜ

***Να σημειώσω εδώ ότι υπάρχει η περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων, οπότε αν ήθελε ο μαθητής μπορούσε να κάνει έλεγχο και ταξινόμηση και με βάση τα ονόματα, κάτι όμως που δεν είναι απαραίτητο αφού δεν το ζητάει η άσκηση.

Hρθε διευκρύνιση που έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση ισοβαθμίας.

Εγώ τον ΠΛ τον γέμισα ως εξης:

Για ι απο 1 μεχτο 16
   Για ξ απο 1 μεχρι 30
      Αν ΑΠ[ι,ξ] ='Ν' τοτε
        ρ[ι]<- ρ[ι] + 1
Αν...
τ[ι]<--τ[ι] +1 κοκ

αν
ω[ι]<-ω[ι]+1
......................
και μετά
Για ι απο 1 μεχρι 16
ΠΛ[ι,1]<-ρ[ι]
ΠΛ[ι,2]<-τ[ι]
ΠΛ[ι,3]<-ω[ι]

etc
Σωστός δεν είμαι?

ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

P.Tsiotakis

Οι ρ, ξ, ω, αρχικοποιήθηκαν;

clevercitizen

ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

klitos

Κοινότατο έως απογοητευτικά τυποποιημένο ... δεν δινει δυνατότητα να φανει ο καλός μαθητής .... κριμα, κριμα , κριμα
Αλλη μια χρονιά που δεν δοθηκε η ευκαιρία στους καλούς μας μαθητές να ξεχωρισουν... απογοητευση
κλητος χατζηγεωργιου

droopy

Την περίπτωση να γεμίσει ο πίνακας  μόνο με Νικες ή μόνο Ηττες οπότε και δεν έχει καμία λογικη θα πρέπει να την προβλέψει ο μαθητής;

petrosp13

Γιατί να μην έχουν λογική οι 30 νίκες ή ήττες;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Ο ολυμπιακός πχ λογικά, θα έχει μόνο νίκες  :D

droopy

Αμα γεμίσει όλος ο πίνακας και για τις 16 ομάδες από νίκες τότε ποιον νικήσαν αφου δεν θα υπάρχουν ήττες???

πρέπει όσες νίκες υπάρχουν συνολικά στον πίνακα τόσες αντίστοιχες ήττες

petrosp13

Αυτό που λες ξεφεύγει κατά πολύ από την φιλοσοφία του θέματος μάλλον
Και επιπλέον, δεν είναι προγραμματιστικό πρόβλημα, αλλά θέμα ανάλυσης και απαιτήσεων που τίθενται για το πρόβλημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

clevercitizen

Ψιλοάσχετο. Όταν έγραφα το 4 μου ήρθε φλασιά να το έλυνα κ αυτό με χρήση διαδικασιων(ΔΕΝ το έκανα). Λέτε άν το έκανα, και τα αποτελέσματα-λογική να ήταν σωστά, να μου έκοβαν μονάδες?
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

ρενα

Παράθεση από: clevercitizen στις 31 Μαΐου 2008, 05:20:36 ΜΜ
Ψιλοάσχετο. Όταν έγραφα το 4 μου ήρθε φλασιά να το έλυνα κ αυτό με χρήση διαδικασιων(ΔΕΝ το έκανα). Λέτε άν το έκανα, και τα αποτελέσματα-λογική να ήταν σωστά, να μου έκοβαν μονάδες?
Ζητουσε αλγοριθμο.. οχι προγραμμα στο 4ο.... Οποτε θα σου εκοβαν.. δεν ξερω βεβαια ποσο! ;)
Θελω... να πιασω μηχανολογους μηχανικους...!

evry

και το πρόγραμμα αλγόριθμος είναι
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ρενα

Παράθεση από: evry στις 31 Μαΐου 2008, 06:17:17 ΜΜ
και το πρόγραμμα αλγόριθμος είναι
Ε?! Εγω εχω διδαχθει παντως οτι οταν μ ζηταει αλγοριθμο.. κανω αλγοριθμο.. οταν μ ζηταει προγραμμα κανω προγραμμα.. κ αυτο απο καθηγητη που ειναι κ διορθωτης....!
Θελω... να πιασω μηχανολογους μηχανικους...!

evry


Ναι, γενικά κάνεις ότι σου ζητάει, αλλά και το πρόγραμμα δεν είναι η κωδικοποίηση ενός αλγορίθμου σε μια γλώσσα προγραμματισμού? και αυτό αναπαριστά έναν αλγόριθμο, όπως το διάγραμμα ροής και η ψευδογλώσσα.. Απλά το πρόγραμμα είναι πιο αυστηρό
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xalastras

Όταν ζητάει αλγόριθμο μπορούμε να γράψουμε από απλό αλγόριθμο μέχρι πρόγραμμα ή ακόμη και διάγραμμα ροής .. είναι εξίσου σωστά όλα αφού είναι μέθοδοι αναπαράστασης αλγορίθμων. Όταν ζητάει πρόγραμμα όμως γράφουμε ΜΟΝΟ πρόγραμμα.

petrosp13

Ζήτησαν διάγραμμα ροής από πρόγραμμα, αν και ξέρουμε ότι το διάγραμμα ροής είναι αναπαράσταση αλγορίθμου και άρα μόνο από αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα μπορεί να προκύψει
Θεωρητικά πάντα, γιατί το πρόγραμμα είναι η υλοποίηση του αλγορίθμου σε κάποια γλώσσα
Γενικά, το πρόγραμμα θεωρείται αυστηρότερο και δυσκολότερο από έναν αλγόριθμο, με αποτέλεσμα να μην κόβονται μονάδες σε περιπτώσεις όπως η δική σου
Φυσικά, δεν ισχύει το αντίστροφο. Αν ζητηθεί πρόγραμμα, δεν μπορείς να καταφύγεις στις ευκολίες του αλγορίθμου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

janag

Παράθεση από: ρενα στις 31 Μαΐου 2008, 06:19:11 ΜΜ
Παράθεση από: evry στις 31 Μαΐου 2008, 06:17:17 ΜΜ
και το πρόγραμμα αλγόριθμος είναι
Ε?! Εγω εχω διδαχθει παντως οτι οταν μ ζηταει αλγοριθμο.. κανω αλγοριθμο.. οταν μ ζηταει προγραμμα κανω προγραμμα.. κ αυτο απο καθηγητη που ειναι κ διορθωτης....!

Ο αλγόριθμος είναι μία πολύ ευρύτερη έννοια. Όταν αναφέρει "Να κατασκευαστεί αλγόριθμος" είναι στην διακριτική σου ευχέρεια το αν θα το κάνεις σε Πρόγραμμα ή σε Ψευδοκώδικα. Διαφορετικά θα έπρεπε να γράφει "Να κατασκευαστεί αλγόριθμος με την μορφή ψευδοκώδικα"

Έλεος πια....

nplatis

Σχετικά με το (γ): Αν ο μηδενισμός του πίνακα ΠΛ γινόταν μαζί με το γέμισμά του είναι σωστό; Δηλ. κάτι σαν

ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 16
    ΠΛ[ι,1] <- 0
    ΠΛ[ι,2] <- 0
    ΠΛ[ι,3] <- 0
    ΓΙΑ ξ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 30
        ΑΝ ΑΠ[ι,ξ] ...

Στην εκφώνηση λέει "προηγουμένως να έχει μηδενιστεί" αλλά το "προηγουμένως" μπορεί να εκληφθεί ως μία ευγενική υπενθύμιση και όχι ακριβώς χρονικός προσδιορισμός...

Χάρης Τσιαΐρης

Συνάδελφε αυτό εγώ θα το βαθμολογούσα σωστό και πιστεύω και οι περισσότεροι, αλλά πιστεύω αλλού είναι το μεγάλο πρόβλημα σχετικά με τον μηδενισμό του πίνακα. Η ακριβής διατύπωση είναι:
Ο πίνακας αυτός πρέπει προηγουμένως να έχει μηδενισθεί.

Αυτό το "πρέπει" μπορούμε να το πάρουμε σαν:

  • καταναγκασμό, όπου αν δεν το έχει κάνει ο μαθητής, ακόμα και αν δεν του χρειάζεται, θα πρέπει να κοπούν κάποια μόρια
  • παρότρυνση με λάθος που η επιτροπή την έβαλε από φόβο μήπως και το ξεχάσει κανένας (ή δεν ξέρω και εγώ γιατί)
Προσωπικά θα ήθελα να ισχύει το δεύτερο αλλά ή εκφώνηση δεν με βοηθάει. Εσεις τι πιστεύετε; Θα πρέπει να ληφθεί βαθμολογικά υπόψη ή όχι;

Χάρης Τσιαΐρης

EleniK

Ευτυχώς που έλεγε για το μηδενισμό. Να βοηθηθούν τα παιδιά γιατί κατα τα αλλα ήταν δυσκολο το θ4  :o  :o  :D  :D
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

karaba

βασικα κακως βαλανε ασκησεις τωρα που το σκεφτομαι...
τι τους θελουν τους εξυπνους και μαθητες στο πανεπιστημιο???
δημιουργουν προβληματα αυτοι αυριο μεθαυριο....
karaba

mokasa

Παράθεση από: droopy στις 31 Μαΐου 2008, 03:25:34 ΜΜ
Αμα γεμίσει όλος ο πίνακας και για τις 16 ομάδες από νίκες τότε ποιον νικήσαν αφου δεν θα υπάρχουν ήττες???

πρέπει όσες νίκες υπάρχουν συνολικά στον πίνακα τόσες αντίστοιχες ήττες

Νομίζω κι εγώ οτι έχεις δίκιο. Για την ακρίβεια αν κάθε στήλη του πίνακα είναι μια αγωνιστική, τότε θα πρέπει σε αυτή τη στήλη να υπάρχει ίσος αριθμός "Ν" και "Η", καθώς και άρτιο πλήθος από "Ι".
Δυστυχώς δεν ζητήθηκε αυτό ξεκάθαρα, οπότε δεν πρέπει να το ελέγξουν οι μαθητές. Κρίμα γιατί θα έκανε το θέμα λίγο πιο ...πικάντικο!

EleniK

#24
Θα μπορούσε να ήταν πικάντικο αν απλά έβαζαν σαν την άσκηση του Eurobasket  που έχει το τετράδιο του μαθητή. Από ότι φάνηκε όμως στην επιτροπή δεν αρέσουν τα πικάντικα, αλλά τα νερόβραστα (και χωρίς ίχνος αλάτι).
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

ntzios kostas

αυτά κάνουν ορισμένοι καθηγητές και χάνεται η ουσία του μαθήματος.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Katerina m

Σχετικά με το μηδενισμό του πίνακα, αν όντως μπήκε στο θέμα για να βοηθήσει τους μαθητές, τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος δεν τον μηδένισε αλλά έγραψε σωστά τον αλγόριθμο; Θα του κόψουν μονάδες;
Αν είναι δυνατόν, ας απαντήσει κάποιος βαθμολογητής!

andreas_p


rek_d

Καλησπέρα σας!Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε στο forum. Είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για μία τέτοια προσέγγιση του Θέματος 4β 4γ.

Για i από 1 μέχρι 16
  Για j από 1 μέχρι 3
     ΠΛ[i,j]<-0
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
Για i από 1 μέχρι 16
  πλν<-0
  πλι<-0
  πλη<-0
  Για j από 1 μέχρι 30
    Αρχή_επανάληψης
       Διάβασε ΑΠ[i,j]
    Μέχρις_ότου ΑΠ[i,j]='Ν' ή ΑΠ[i,j]='Ι' ή ΑΠ[i,j]='Η'
    Αν ΑΠ[i,j]='Ν' τότε
      πλν<-πλν+1
    αλλιώς_αν ΑΠ[i,j]='Ι' τότε
      πλι<-πλι+1
   αλλιώς
      πλη<-πλη+1
   τέλος_αν
  τέλος_επανάληψης 
   ΠΛ[i,1]<-πλν
   ΠΛ[i,2]<-πλι
   ΠΛ[i,3]<-πλη
τέλος_επανάληψης

arisbasil

Παράθεση από: karaba στις 31 Μαΐου 2008, 09:45:16 ΜΜ
βασικα κακως βαλανε ασκησεις τωρα που το σκεφτομαι...
τι τους θελουν τους εξυπνους και μαθητες στο πανεπιστημιο???
δημιουργουν προβληματα αυτοι αυριο μεθαυριο....


;D ;D 

evry

ναι που είναι το πρόβλημα, μια χαρά μου φαίνεται

Παράθεση από: rek_d στις 02 Ιουν 2008, 12:41:24 ΠΜ
Καλησπέρα σας!Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε στο forum. Είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για μία τέτοια προσέγγιση του Θέματος 4β 4γ.

Για i από 1 μέχρι 16
  Για j από 1 μέχρι 3
     ΠΛ[i,j]<-0
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
Για i από 1 μέχρι 16
  πλν<-0
  πλι<-0
  πλη<-0
  Για j από 1 μέχρι 30
    Αρχή_επανάληψης
       Διάβασε ΑΠ[i,j]
    Μέχρις_ότου ΑΠ[i,j]='Ν' ή ΑΠ[i,j]='Ι' ή ΑΠ[i,j]='Η'
    Αν ΑΠ[i,j]='Ν' τότε
      πλν<-πλν+1
    αλλιώς_αν ΑΠ[i,j]='Ι' τότε
      πλι<-πλι+1
   αλλιώς
      πλη<-πλη+1
   τέλος_αν
  τέλος_επανάληψης 
   ΠΛ[i,1]<-πλν
   ΠΛ[i,2]<-πλι
   ΠΛ[i,3]<-πλη
τέλος_επανάληψης

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rek_d

Κι εγώ μια χαρά το βρήκα και αρκετά διαφοροποιημένο από τον 'κλασικό' τρόπο που το έλυσαν οι περισσότεροι. Ένας μαθητής μου το έλυσε έτσι (ελπίζω δηλαδή να μου του ξέφυγε κάτι) και απλά ήθελα μια δεύτερη γνώμη. Ευχαριστώ!

Vangelis

Ρένα
φυσιολογικά δεν θα σου έκοβαν μονάδες με οποιοδήποτε τρόπο αν το έλυνες (σωστά βέβαια).  Απλά το πρόγραμμα είναι ποιό τυποποιημένο και μπορεί κάποιος να σταθεί περισότερο στην σύνταξη των εντολών, δήλωση μεταβλητών κ.λπ και έτσι να χάσεις μονάδες.
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να θεωρήσει κάποιος ότι θα πρέπει να λυθεί μόνο με αλγόριθμο -δυστηχώς υπάρχουν ορισμένοι καθηγητές με διάφορες αντιεπιστημονικές απόψεις-. 

klitos

Μια χαρά λύση ειναι .... μη σου πω οτι ο μηδενισμός στην αρχή ειναι περιττός...
Αυτή τη λύση προτείνω και εγώ
κλητος χατζηγεωργιου

EleniK

Πάντως και μερικοί δικοί μου (3-4) το έκαναν με τον παραπάνω τρόπο (και χωρίς τον αρχικό μηδενισμό).
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19