αναζήτηση μέγιστου σε ταξινομημενο πίνακα

Ξεκίνησε από vagmal, 24 Φεβ 2010, 12:26:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vagmal

έστω δυο παράλληλοι πίνακες ΟΝ και Β με τα ονόματα και τους αντίστοιχους βαθμούς. ο πίνακας Β είναι ταξινομημένος.Η άσκηση ζητάει τα ονόματα των μαθητών με τη μέγιστη επίδοση. Προφανώς δεν είναι αναγκαίο να προσπελάσουμε ολόκληρο τον πίνακα. Αν κάποιος μαθητης χρησιμοποιήσει τη δομή επανάληψης Για, θα κοπούν μονάδες απο το γραπτό του;

evry

αν και θα έπρεπε, όχι δεν θα κοπούν.
Το βλέπω δύσκολο όμως να βάλουν κάτι τέτοιο.
Αν ο πίνακας είναι ταξινομημένος τότε θα σχεδιάσουν την εκφώνηση και το πρόβλημα έτσι ώστε να αναγκάσουν τον μαθητή να σταματάει. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα να δώσουν ταξινομημένο πίνακα.
Τέλος πάντων, όπως και να έχει δεν είναι καλή ιδέα να αφήνουμε τους μαθητές να έχουν την αντίληψη ότι όποτε έχω πίνακα πάω με τη Για.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

vagmal

θα μπορούσε να υπάρχει άσκηση που ζητάει ταξινόμηση σε ένα ερώτημα (έμμεσα ή άμεσα) και στο τελευταίο ερώτημα να ζητάει το παραπάνω.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κόβονται μονάδες για να ξεχωρίζει αυτος που εχει κατανοήσει απο τον παπαγάλο

evry

Δεν είναι τόσο απλό. Πόσες μονάδες θα κόψεις και γιατί? Ειδικά όταν στο μάθημα αυτό δεν αγγίζουμε το θέμα της απόδοσης αλλά μόνο αυτό της ορθότητας.
Αυτή τη στιγμή πάντως με το ισχύον καθεστώς μονάδες για αυτή την περίπτωση δεν μπορούν κα κοπούν
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tom

Εμένα ένας μαθητής προχθές σε ένα test, σε άσκηση σειριακής αναζήτησης, όπου ζητούσε εύρεση μόνο της πρώτης θέσης στοιχείου, σε μονοδιάστατο 100 θέσεων μου το έκανε με ΓΙΑ ως εξής:
...
Για i από 1 ένα μέχρι 100
   Αν Π[i] = key τότε
       θέση<-i
       i<-1000
   Τέλος_αν 
Τέλος_επανάληψης  
...

:D

Εντάξει λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι ο συγκεκριμένος είναι λίγο αντιδραστικός, του είπα ότι δεν είνα καλή προγραμματιστική τεχνική χωρίς να κόψω... :)
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Vangelis

Το έχουμε κουβεντιάσει ξανά. 
Γενικά ισχύει ότι δεν είναι καλή τεχνική να χρησιμοποιέις την ΓΙΑ και με κάποιο τρόπο να διακόπτεις τις επαναλήψεις δείχνει άγνοια  ότι για το λόγο αυτό υπάρχει η ΟΣΟ.
Εϊναι νόμιμο αλλά δεν είναι "ηθικό"  (για να θυμόμαστε).
   

evry


  Δίνεται ταξινομημένος πίνακας Α[Ν] σε αύξουσα σειρά. Να γράψετε αλγόριθμο που να βρίσκει και να εμφανίζει το μέγιστο στοιχείο του.

Τι θα πρέπει να πάρει ο μαθητής που έδωσε την παρακάτω λύση;
μέγιστο <- Α[1]
Για ι από 2 μέχρι Ν
   Αν Α[ι]> μέγιστο Τότε
     μέγιστο <-- Α[ι]
  Τέλος_Αν
Τέλος_Επανάληψης
Εμφάνισε μέγιστο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Εγώ πιστεύω (το έχω πει πολλές φορές) ότι οι μαθητές πρέπει να αποτρέπονται από το να "πειράζουν"το Για, διαφορετικά κατακρεουργούν τη δομή αυτή

Vangelis

Παράθεση από: evry στις 25 Φεβ 2010, 12:01:13 ΠΜ
  Δίνεται ταξινομημένος πίνακας Α[Ν] σε αύξουσα σειρά. Να γράψετε αλγόριθμο που να βρίσκει και να εμφανίζει το μέγιστο στοιχείο του.

Τι θα πρέπει να πάρει ο μαθητής που έδωσε την παρακάτω λύση;
μέγιστο <- Α[1]
Για ι από 2 μέχρι Ν
   Αν Α[ι]> μέγιστο Τότε
     μέγιστο <-- Α[ι]
  Τέλος_Αν
Τέλος_Επανάληψης
Εμφάνισε μέγιστο


Αθώος ο κατηγορούμενος λόγω βλακείας !!  να πάρει άριστα

(προσωπικά θα κοίταγα - στη ζούλα - να του κόψω)